انواع بیماری لثه

انواع-بیماری-لثه

انواع بیماری لثه

هر زمان که از سلامت دهان و دندان صحبت می شود. اولین چیزی که به ذهن مان می رسد پوسیدگی دندان هاست. و اینکه چطور بتوانیم جلوی پوسیدگی و خراب شدن دندان ها را بگیریم و سلامت انها را حفظ کنیم. ولی یکی از مهمترین عوامل در سلامت دهان و دندان سلامت لثه است. انواع بیماری های لثه باعث از بین رفتن دندان های سالم می شوند که باید به این مهم بیشتر پرداخت.

در بیشتر مواقع خونریزی لثه نشانه بیماری لثه است. همچنین عوامل متفاوت دیگری می تواند از مشکلات لثه باشد. که باید مورد توجه و دقت قرار گیرد. زمانی که لثه متورم و قرمز می شود و یا دچار درد لثه می شوید نیز از عوامل انواع بیماری لثه می باشد. که باید هر چه سریعتر بررسی و درمان شود.

مشاهده بیمه دندانپزشکی و خدمات زیبایی با تخفیف و هزینه دندانپزشکی با تخفیف

همه چیز درباره درد لثه | درمان لثه | درمان درد لثه را بدانید…

انواع بیماری لثه

انواع بیماری لثه

عفونت و التهاب لثه

1- بیماری لثه در اثر پلاک و باکتری : سوء تغذیه و مصرف بعضی از داروها و همچنین تاثیر پلاک ها می تواند از عوامل بیماری لثه باشد.

2- بیماری لثه غیر پلاکی : بعضی از انواع باکتری ها و ویروس ها و همچنین برخی از قارچ ها می توانند باعث به وجود آمدن بیماری لثه شوند. که بعضی از این موارد در اثر عوامل ژنتیکی و یا به وجود آمدن انواع الرژی ها بروز می کند. حتی از مواد خارجی مانند دندان مصنوعی الرژی به وجود می آید. و در بعضی مواقع هم دلیل مشخصی برای به وجود آمدن بیماری لثه وجود ندارد.

آموزش پیشگیری از بیماری های دهان و دندان

3- سیاه شدن لثه : این تغییر رنگ در لثه می تواند در اثر سیگار کشیدن و یا مصرف برخی از داروها باشد. عوارض برخی از داروها و یا عدم رعایت بهداشت کامل دندان و لثه ها سبب سیاه شدن لثه می شود. در واقع دلیل اصلی سیاه شدن لثه تجمع ملانین در لثه است. که هر چه سریعتر باید درمان و رفع شود.

4- بیماری لوکوپلاکیا : این نوع بیماری باعث به وجود آمدن لکه های سفید روی لثه می شود و یا باعث سفید شدن لثه می شود. این نوع لکه های سفید معمولا بی خطر می باشند و به مرور از بین می روند. ولی در زمانی که تعداد لکه ها بیشتر شد و بعد از مدتی از بین نرفتند باید به دندان پزشک مراجعه کنید. زیرا خطر سرطان دهانی وجود دارد.

جرمگیری لثه چه فوایدی دارد؟

انواع بیماری لثه

در نوع دیگری از تقسیم بندی در انواع بیماری لثه به میزان شدت و بیماری به دو گروه تقسیم می شوند :

* ژنژیویت ، این نوع بیماری ها از انواع خفیف هستند. که اسیب هایی که وارد می کنند برگشت پذیر است.
* پریودنتیت ، در این نوع بیماری ها شدت بیماری بیشتر است و همچنین آسیب هایی که وارد می کند به طور معمول غیر قابل برگشت هستند.

آموزش اقدامات قبل از جراحی لثه با مهراز کارت

علائم هشدار دهنده بیماری لثه

در مواقعی ممکن است که احساس درد و یا ناراحتی نداشته باشید. ولی دارای علائمی باشید که نیاز است هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه نمایید:

1- زمانی که در تماس دندان ها با هم تغییری به وجود آید و در کسانی که دارای دندان مصنوعی هستند. تغییر اندازه دندان های مصنوعی و اندازه نبودن آنها باهم ، در این مواقع حتما برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید.

2- در بعضی مواقع بین لثه ها و دندان ها فاصله و یا شیاری به وجود می آید. که نیاز است علت آن مشخص و نیز درمان آن توسط دندانپزشک انجام گیرد.

3- اگر در زمانی که مسواک می زنید و یا پس از مسواک زدن دچار خونریزی لثه می شوید. نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید. البته بهتر است دندان های خود را با اب نمک و یا دهانشویه شستشو دهید تا لثه ها مقاوم تر شوند.

4- لق شدن دندان ها نیز می تواند نوعی بیماری لثه باشد. که در این نوع بیماری دندان های سالم می افتند و آسیب آن جبران پذیر نمی باشد.

5- بوی بد دهان و یا طعم بد که به صورت دائمی و یا مقطعی می باشد. که ممکن است از وجود نوعی عفونت لثه خبر دهد. عفونت لثه می تواند بیماری های دیگری را نیز به دنبال داشته باشد.

6- خورده شدگی و پسروی لثه از اطراف دندان ها

7- متورم شدن و یا قرمز شدن لثه در زمان فشار و یا لمس با انگشت و یا مواد غذایی

هرپانژین چیست؟ | علائم هرپانژین

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

جهت 50% کاهش هزینه جراحی لثه با مشاوران مهراز کارت تماس بگیرید!

عوامل التهاب و بیماری لثه

در اغلب موارد انواع بیماری لثه در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شروع می شود. در این مواقع باکتری ها در پلاک دندان جمع می شوند و روی دندان ها می چسبند و باعث به وجود آمدن التهاب لثه می شوند.

ملتهب بودن لثه در افراد باعث درد و یا ناراحتی دیگری نمی شود. ولی اگر به موقع درمان نشود باعث به وجود آمدن دیگر بیماری ها می شود. در ابتدا برای شروع درمان لثه ملتهب خود می توانید با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و همچنین چرخاندن اب نمک در دهان بیماری متورم شدن لثه را درمان کنید.

اگر با انجام این موارد فرقی در التهاب لثه های خود مشاهده نکردید حتما با دندانپزشک مشورت نمایید.

ارتودنسی ارزان | ارتودنسی اقساطی

عواملی موثر به جز عدم رعایت بهداشت که باعث انواع بیماری لثه می شوند:

 • تغییرات هورمونی در زنان
 • بعضی از بیماری ها مثل انواع سرطان، بیماری دیابت، و بیماری ایدز
 • مصرف بعضی از داروها مانند داروهای گروه فنیتوئین ها، که برای درمان تشنج می باشد، همچنین داروهای ضد آنژین این داروها بزاق دهان را کم می کند.
 • مصرف سیگار و الکل
 • بالا رفتن سن
 • کمبود ویتامین ث و استفاده از رژیم غذایی نامناسب

مزایا و معایب جراحی لثه با لیزر چیست؟

درمان بیماری لثه

زمانی که بیماری لثه زود تشخیص داده شود درمان آن اسانتر و سریعتر انجام می شود. به طور کلی با رعایت بهداشت دهان و دهان و استفاده از اب و نمک و دهانشویه ها ، و در صورت لزوم جرمگیری دندان ها، می تواند التهابات لثه را از بین ببرد.

ولی زمانی که به موقع به مشکلات لثه رسیدگی نشود نیاز به مصرف انتی بیوتیک و جراحی لثه و در بعضی مواقع پیوند لثه و کشیدن دندان می باشد.

بیمه دندانپزشکی برای برای جرمگیری دندان

عوارض عدم درمان بیماری لثه

درمان به موقع و کامل لثه باعث جلوگیری از به وجود آمدن عوارض دیگر می شود. در زمانی که بیماری لثه درمان نشود در فک گسترش پیدا می کند و دندان ها و استخوان فک و دیگر بافت های اطراف را تحت تاثیر می گذارد. اگز درمان بیماری های لثه به موقع انجام نشود عوارضی اتفاق می افتد:

* تورم و ابسه لثه
* عفونت لثه
* پریودنتیت که همان از بین رفتن استخوان فک می باشد.
* عفونت های باکتریایی
* عوارضی مانند به وجود امدن بیماری های قلبی و عروقی مانند بروز سکته های قلبی و مغزی
* بروز بیماری های ریوی
* خطرات بسیار جدی برای زنان باردار

برای داشتن دندان های سالم و سلامت دهان باید به بهداشت لثه ها نیز توجه شود. این توجه باید به گونه ای باشد که با دیدن عواملی و عوارضی که در بالا بیان شد به تشخیص و درمان لثه های خود بپردازید.

بعد از جراحی لثه چه بخوریم؟

استفاده از خمیر دندان فلوراید

فلوراید در فروشگاه ها با اسم ها و مارک ها و برند های مختلفی به افراد عرضه می شود. فلوراید می تواند ژنژویت را کاهش دهد. در این صورت بوی بد دهان از بین می رود و همچنین دندان ها سفید تر می شود. دقت کنید که خمیردندانی که استفاده می کنید حاوی فلوراید باشد.

استفاده از مسواک مناسب نرم و نیز نخ دندان بعد از خوردن هرگونه مواد غذایی می تواند در سلامت دندان ها بسیار موثر باشد. اینکه اول مسواک بزنید بعد از نخ دندان استفاده و یا بلعکس خیلی مهم
نیست مهم استفاده درست از مسواک و نخ دندان می باشد.

برداشتن خال به روش سوزاندن چگونه انجام میشود؟

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بهترین بیمه دندانپزشکی

از مهمترین ویژگی یک بیمه خوب و مناسب برای افرد میتوان به میزان درصد کاهش هزینه های آن اشاره نمود. بیمه دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی کمک شایانی به کاهش هزینه های دندانپزشکی مینماید. از دیگر ویژگی‌های بهترین بیمه دندانپزشکی می‌توان به انتخاب آسان مراکز درمانی و پزشک و همچنین فرآیند سریع تهیه و ارسال بیمه نامه نیز اشاره کرد، که اینها باعث ارتقای تجربه شما در مراقبت‌های دندان می‌شوند.

جراحی لثه برای افزایش طول تاج دندان چگونه است؟

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام مدتیه لثه هام تیره رنگ شدن علتش چیه؟

  1. با سلام ممکنه نوعی بیماری لثه باشه به لینک زیر مراجعه کنید توضیحات تکمیلی موجود هست. با تشکر https://mehrazcard.com/%d8%b3%db%8c%d8%a7%d9%87-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d9%84%d8%ab%d9%87-%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86/

 2. اگر لثه متورم و قرمز باشه علتش آبسه است؟

  1. با سلام با بروز چنین علائمی احتمالا دچار عفونت لثه شدید. پیشنهاد میشه فورا به پزشک مراجعه کنید.

 3. من به دلیل مصرف سیگار لثه هام متورم شده باید چیکار کنم؟

  1. با سلام احتمالا دچار عفونت لثه شدید. لازمه فورا به دندانپزشک مراجعه کنید و درمان رو شروع کنید. https://mehrazcard.com/gum-surgery/

 4. تعرفه درمان لثه رو بگید لطفا؟

  1. با سلام جراحی لثه با کاهش هزینه 50% در تمامی مراکز درمانی مهراز کارت ارائه میشه خدمتتون. https://mehrazcard.com/gum-surgery/

  • mino
  • بهمن ۵, ۱۴۰۱

  سلام جراحی لثه خیلی درد داره؟

  1. با سلام جراحی لثه با بی حسی موضعی انجام میشه و دردی حس نخواهد شد. https://mehrazcard.com/gum-surgery/

 5. سلام من میخوام کارت مهراز خریداری کنم باید چجوری اقدام کنم

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید به صورت تلفنی و یا از طریق سایت اقدام نمایید.

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.