انواع جراحی دندان عقل

انواع جراحی دندان عقل

انواع جراحی دندان عقل

دندان عقل آخرین دندان هر کسی است که در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می‌کند‌. عموما دهان جایی برای رشد کامل دندان عقل نداشته. و این دندان نهفته، نیمه نهفته و کج شروع به رشد کردن می‌کند. در این شرایط دندانپزشک از انواع جراحی دندان عقل برای خارج کردن دندان و بهبود وضعیت شما کمک می‌گیرد‌.

با تهیه بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

ضرورت جراحی دندان عقل

برخی افراد کشیدن دندان عقل را تا سال‌ها به تعویق می‌اندازند. چون از ضرورت جراحی دندان عقل خبر ندارند. دندان عقل در بعد از گذشت چند وقت شما را با مشکلات جدی مثل درد شدید، التهاب لثه، فشار به دندان‌های مجاور، تشکیل کیست، بیماری استخوان فک و لثه، عفونت‌های مزمن، پوسیدگی شدید دندان عقل، سردرد‌های ادامه دار، بوی بد دهان و گوش درد رو‌به‌روی‌کند. همچنین گاهی پوسیدگی شدید، التهاب و درد مزمن دندان عقل می‌تواند سبب عوارضی چون لثه‌های متورم و قرمز، خون‌ریزی، ترشحات چرکی، طعم بد دهان و دردهای شدید فک و صورت شود. عموما دندان عقل به دلیل عدم رویش کامل یا وضعیت نامناسب در فک، باعث ایجاد فشار یا آسیب به دندان‌ها و بافت‌های اطراف خود می‌شود. در این شرایط، برای جلوگیری از صدمات بیشتر باید دندان را جراحی کرد.

جراحی دندان عقل در مراکز درمانی مجهز مهراز کارت با کاهش هزینه 50 درصدی

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

انواع جراحی دندان عقل

پزشک بسته به نحوه قرارگیری و رشد دندان عقل در ناحیه فک از انواع جراحی استفاده می‌کند که به اختصار به شرح زیر می‌باشد:

 • جراحی نهفتگی افقی دندان عقل: در این حالت، دندان عقل به سمت عقب دهان فرو می‌رود.
 • جراحی نهفتگی به سمت ناحیه عقب دهان: در این حالت، دندان عقل به سمت ناحیه پشتی دهان فرو می‌رود.
 • جراحی نهفته عمودی دندان عقل: در این حالت، دندان عقل به صورت عمودی درون بافت‌های دهانی جای می‌گیرد.
 • جراحی نهفتگی مزیال دندان عقل: در این حالت، دندان عقل به سمت دیواره داخلی فک فرو می‌رود.

از این رو، دندان‌پزشکان بر اساس الگوی رشد دندان عقل، از روش‌های مختلفی برای خارج کردن آن استفاده می‌کنند. به طور کلی، جراحی دندان عقل به دو دسته، یعنی جراحی دندان عقل نهفته و جراحی دندان عقل نیمه نهفته تقسیم می‌شود.

آیا کشیدن ریشه دندان در خانه امکان پذیر است؟

بهترین بیمه دندانپزشکی

از مهمترین ویژگی یک بیمه خوب و مناسب برای افرد میتوان به میزان درصد کاهش هزینه های آن اشاره نمود. بیمه دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی کمک شایانی به کاهش هزینه های دندانپزشکی مینماید. از دیگر ویژگی‌های بهترین بیمه دندانپزشکی می‌توان به انتخاب آسان مراکز درمانی و پزشک و همچنین فرآیند سریع تهیه و ارسال بیمه نامه نیز اشاره کرد، که اینها باعث ارتقای تجربه شما در مراقبت‌های دندان می‌شوند.

بهترین بیمه دندانپزشکی

بهترین بیمه دندانپزشکی

نحوه جراحی دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته دندانی است که به طور کامل در داخل لثه و استخوان فک قرار گرفته است. و برای خارج کردن آن نیاز به یک جراحی با باز کردن کامل لثه از ناحیه رشد دندان وجود دارد. در جراحی این نوع دندان عقل، ابتدا بیحسی موضعی انجام می‌شود. سپس برشی در لثه به منظور دسترسی به دندان ایجاد می‌گردد. پس از آن استخوان اطراف دندان برداشته شده و دندان عقل از حفره خارج می‌شود، در نهایت لثه بخیه زده شده و بسته می‌گردد.

جراحی دندان نهفته چگونه انجام میشود؟

نحوه جراحی دندان عقل نیمه نهفته

دندان عقل نیمه نهفته دندانی است که بخش اعظم آن در داخل لثه و بخش دیگر آن بیرون از لثه قرار دارد و به راحتی قابل مشاهده است. جراحی دندان عقل نیمه نهفته تفاوت چندانی با دندان عقل نهفته ندارد و با برش لثه، خارج کردن دندان و در نهایت بخیه لثه انجام می‌شود. ضروری است که هر چه سریع‌تر دندان عقل نیمه نهفته جراحی شود زیرا بیشتر از دندان‌های نهفته می‌تواند سبب بروز التهاب لثه و عفونت آن شود.

کشیدن دندان عقل بدون جراحی

اگر دندان عقل از جای درست خود و به طور کامل بیرون آمده باشد هیچ نیازی به کشیدن آن نیست. اما برخی از دندانپزشکان برای جلوگیری از ایجاد مشکل در آینده توصیه می‌کنند تمام دندان‌های عقل در همان ابتدای رویش کشیده شوند. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که نداشتن دندان عقل وضعیت لثه و فک را در موقعیت بهتری نسبت به زمانی که دندان عقل وجود دارد قرار می‌دهد.

هزینه کشیدن دندان شکسته با کارت تخفیف دندانپزشکی چقدر است؟

جراحی دندان عقل پوسیده چگونه انجام میشود؟

انواع جراحی دندان عقل

انواع جراحی دندان عقل

نتایج به تعویق انداختن جراحی دندان عقل

دندان عقل دندان اضافه‌ای است عموما فک جایی برای رشد و بیرون آمدن آن ندارد، در این شرایط رشد دندان عقل باعث کج شدن و نامرتبی سایر دندان‌ها می‌گردد به‌طوری که فرد به ارتودنسی نیاز پیدا می‌کند کج شدن دندان‌ها اولین و سطحی‌ترین نتیجه به تعویق انداختن جراحی دندان عقل می‌باشد. از دیگر عوارض و نتایج جدی آن می‌توان به تشکیل کیست در دهان اشاره داشت، کیست‌ها مشکلات جدی را در استخوان فک، گونه، لثه و عصب دندان‌های مجاور به وجود می‌آورد. دندان کرسی کناری دندان عقل با رشد این دندان در شرایط سختی قرار گرفته و بسیار آسیب پذیر می‌شود، احتمالی عفونت و کج شدن در این دندان بسیار بالاست. پس با توجه به تحقیقات انجام شده به تعویق انداختن جراحی دندان عقل می‌تواند به عفونت لثه، گلو، زبان، گونه و ژنژیویت گردد‌.

جراحی ریشه دندان به چه روش هایی امکان پذیر است؟

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی

برای کاهش درد و ناراحتی پس از جراحی دندان عقل، رعایت نکات زیر ضروری است:

 1. مصرف مسکن‌های تجویز شده توسط دندانپزشک به میزان و زمان‌بندی توصیه شده
 2. استفاده از کمپرس سرد برای کاهش التهاب و درد در روزهای اول پس از عمل
 3. خودداری از لمس کردن و شستشوی محل جراحی
 4. استفاده از مواد غذایی نرم و سرد در روزهای اولیه
 5. جویدن و خوردن از طرف مقابل جراحی دندان
 6. استراحت کردن و پرهیز از فعالیت‌های طاقت‌فرسا
 7. مصرف داروهای تجویزی آنتی‌بیوتیک تا پایان
 8. مراجعه مجدد به دندانپزشک در صورت عدم بهبودی

رعایت این نکات و دستورات پزشک می‌تواند به بهبودی سریعتر و کاهش درد پس از عمل کمک زیادی نماید.

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی تا 50% در هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود صرفه جویی کرده و امکان استفاده از خدمات پزشکان و دندانپزشکان متخصص در سراسر کشور را داشته باشید. در نتیجه همه افرادی که نیاز به دریافت خدمات دندانپزشکی دارند میتوانند در رابطه با هزینه های گزاف دندانپزشکی و دریافت خدمات از پزشکان زبده اطمینان خاطر داشته باشند.

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

نتیجه‌گیری

با توجه به مطالب ارائه شده، می‌توان نتیجه گرفت که جراحی دندان عقل بسته به وضعیت رویش و نهفتگی دندان، به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که شامل جراحی دندان عقل نهفته، نیمه نهفته و رویش نکرده است. انتخاب روش مناسب جراحی بر اساس شرایط دندانی بیمار و تجربه جراح صورت می‌گیرد. پس از عمل نیز رعایت دقیق توصیه‌های پزشک جهت التیام زخم و پیشگیری از عفونت حائز اهمیت است.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره کشیدن دندان و دندان عقل و جراحی دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. هزینه جراحی لثه چقدر میشه؟

  1. سلام وقتی بخیر لینک تعرفه جراحی لثه خدمت شما

 2. کسی با مهراز جراحی انجام داده؟

   • aram
   • آبان ۲۰, ۱۴۰۲

   اره واقعا از لحاظ هزینه خیلی به نفعم شد

 3. دردم داره؟

  1. سلام خیر چون از بی حسی موضعی استفاه میشه

 4. خیلی عالی بود ممنون

  • yavar
  • دی ۶, ۱۴۰۲

  اگر دندون عقل از لثه بیرون اومده باشه به جراحی نیاز داره؟

  1. سلام خیر

 5. من نصف دندونم موقع کشیدن داخل فکم موندش باید چیکار کنم؟

  1. سلام وقت بخیر حتما باید جراحی کنید و درس بیارید اگرنه عفونت میکنه

 6. ممنون از توضیحات عالیتون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.