عوامل مخرب دندان ها

عوامل مخرب دندان ها

عوامل مخرب دندان ها

همه ما در طول شبانه روز در هنگام کار و استراحت و تفریح ممکن است کارهایی را انجام دهیم که باعث خراب شدن دندان هایمان شود. عوامل مخرب دندان ها بر حسب عادت و نادانسته باعث پوسیدگی دندان ها می شوند.

از جمله این کارها را در این مقاله بیان می کنیم که شاید حتی فکرشان را هم نکرده باشید که باعث پوسیدگی دندان ها می شوند.

مشاهده بیمه دندانپزشکی و خدمات زیبایی با تخفیف و هزینه دندانپزشکی با تخفیف

1- چیپس خوردن

یکی از عادتهایی که در خراب شدن دندان ها تاثیر دارد چیپس خوردن است. در سطح دندان پلاک هایی وجود دارد که نشاسته غذا ها را به اسید تجزیه می کند. این اسید پس از مدت بیست دقیقه که روی دندان قرار داشته باشد به دندان ها اسیب رسانده. و باعث پوسیدگی سریع دندان ها می شود.
یکی از عادتهایی که در خراب شدن دندان تاثیر گذار است خوردن چیپس می باشد. البته که غذاهایی که می خوریم بیشتر حاوی نشاسته هستند. که اگر پس از خوردن ، دندان ها تمیز و مسواک زده نشوند به سرعت باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

پس بهتر است برای داشتن دندان هایی همیشه سالم مسواک زدن بعد از خوردن مواد غذایی حتی تنقلاتی مانند چیپس را جدی بگیرید. یکی از عواملی که باعث خراب شدن دندان ها می شود خوردن چیپس و تنقلات و مسواک نزدن بعد از آنهاست.

پماد برداشتن خال

2- دندان قروچه

دندان قروچه کردن شاید از نظر بعضی ها کاری پیش پا افتاده و گذرا باشد. ولی اگر به کشف علت آن پرداخته نشود می تواند هم از نظر سلامت دندان ها و فک و هم از نظر روحی برای فرد عوارض جبران ناپذیری را داشته باشد. دندان قروچه نیز از عادت های اشتباهی است که باعث خراب شدن دندان ها می شود.
دندان قروچه بیشتر در هنگام خواب انجام می شود. ولی در برخی افراد حتی در طول روز و در زمان بیداری نیز بروز میکند. دندان قروچه علاوه بر عادت یک نوع بیماری است که باید در اولین فرصت به درمان و اصلاح آن پرداخته شود.

دندان قروچه در بلند مدت مثلا 6 ماه تا یک سال باعث فرسایش و پوسیدگی دندان ها می شود. اکثر زمان ها این رفتار یا عادت از استرس و یا عادتهای خواب می باشد.
برای درمان موقت دندان قروچه می توانید از محافظ دندان استفاده کنید. تا در هنگام شب اسیب کمتری به دندان ها وارد شود. برای دیدن علل و درمان دندان قروچه به لینک زیر مراجعه نمایید.

دندان قرچه | علل و درمان

3- مصرف میان وعده ها

یکی از عواملی که باعث خراب شدن دندان ها می شود خوردن میان وعده ها  می باشد. زیرا در هنگام خوردن میان وعده ها نسبت به وعده های اصلی غذا بزاق بیشتری ترشح می شود. و همچنین ذرات غذا در زمان طولانی تری روی دندان ها می مانند.

مانند خوردن انواع کیک و کلوچه ، بستنی، پاستیل و اسنک و بیسکویت و میوه ها و … از مواردی هستند که از باعث خراب شدن دندان ها میشوند.

4- جویدن اجسام سخت

یکی از عوامل مخرب دندان ها جویدن اجسام سخت است. بیشتر ما در طول زمان مدرسه طعم ته مداد را چشیده ایم. در زمان فکر کردن و یا حتی طبق عادت مداد و یا خودکار را داخل دهان برده و با دندان آن را می جویم.

خوردن یخ نیز از عادت هایی است که باعث لب پر شدن دندان ها می شود. اگر عادت به جویدن چیزی دارید بهترین گزینه جویدن ادامس بدون شکر است. جویدن اجسام سخت یکی دیگر از عادتهایی است که در خرابی دندان ها تاثیر گذار است.

جویدن ادامس بدون شکر باعث تحریک شدن جریان بزاق دهان می شود. که باعث قوی تر شدن دندان ها می شود. این امر باعث استحکام بیشتر مینای دندان در برابر اسیدهای خورنده دندان می شود.

ادامس جویدن چه مضرات و چه فوایدی دارد ؟

درمان پوسیدگی دندان با لیزر

عوامل مخرب دندان ها

عوامل مخرب دندان ها

5- خوردن قطره های اهن و ضد سرفه

از جهتی که این قطره ها درمانی هستند دلیلی برای بی ضرر بودن آن ها نیست . قطره اهن به دلیل داشتن موادی که در خود دارد نباید روی دندان ریخته شود و پس از خوردن آن باید حتما آب بخورید تا از روی دندان پاک شود. قطره های ضد سرفه از قند زیادی برخوردارند. که در زمان مصرف آنها نیز باید بلافاصله دهان و دندان ها شسته شود. ابنبات های سرما خوردگی و ضد سرفه نیز به پلاک دندان چسبیده و در صورت مسواک نزدن باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

باکتری هایی که در پلاک دندان هستند قند موجود در ابنبات و یا قطره و یا هر ماده خوردنی شیرین را به نوعی اسید تبدبل می کند که برای بهتر هضم شدن آن ماده می باشد. ولی اگر این مواد در مدت زمان نیم ساعت یا حتی بیست دقیقه روی دندان باشند این اسید باعث پوسیدگی دندان می شود. به مینای دندان اسیب رسانده و نیز رنگ دندان ها را نیز تیره و سیاه می کند.

مصرف صحیح قطره اهن کودکان

6- پر خوری و عوارض رفلاکس اسید معده در اثر پر خوری

یکی از عواملی که باعث خراب شدن دندان ها می شود زمانی است که پر خوری می کنید و معده تحمل این همه مواد غذایی را ندارد.

رفلاکس معده و در صورت شدید تر، بالا آوردن مواد غذایی پیش می آید. اسیدی که از معده به سمت دهان و دندان ها برگردانده می شود باعث ضعیف شدن و شکننده شدن دندان ها می شود.

همچنین سبب بوی بد دهان می شود. بهتر است برای سلامت دستگاه گوارش و همچنین دندان ها از پر خوری و خوردن مواد غذایی که هضم آن برای معده سنگین است پرهیز کنید. پر خوری یکی از عادات اشتباه در خراب شدن دندان ها می باشد.

مطالعه درباره انواع بیماری لثه

7- ‎مکیدن لیمو ترش

افرادی که لیمو ترش می خورند دندان های خود را در معرض خطراتی قرار می دهند. لیمو ترش دارای اسید زیادی است که سبب ضعیف شدن مینای دندان می شود. همچنین باعث زبری سطح دندان شده که همین مورد باعث تجمع بیشتر باکتری ها روی دندان ها می شود.

8- جویدن ناخن ها

جویدن ناخن ها علاوه بر اینکه از نظر روحی و روانی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد. ظاهر لب و دندان ها را نیز تهدید میکند. در هنگام جویدن ناخن به دلیل آنکه دندان ها از حالت طبیعی خود بیرون می آیند دچار شکستگی و تخریب و لب پریدگی می شوند.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

9- مکیدن انگشتان

معمولا مکیدن انگشتان عادتی است که در کودکان بروز می کند. کودکان 5 تا 6 ساله این عادت را دارند و در صورتی که درمان نشود باعث کج و نامنظم شدن دندان های جلویی و در نهایت باعث خراب شدن و حرکت کردن دندان ها از جای اصلی خود میشود.

10- پیرسینگ زبان

سوراخ کردن و یا پیرسینگ زبان برای زیبایی و یا در اصل برای جلب توجه و متفاوت بودن در برخی از افراد و گروه ها رواج یافته است. اشیایی که روی زبان متصل می کنند به طور متوسط در طول زمان استفاده روزانه ده ها بار بین دندان ها قرار می گیرد که باعث آسیب به دندان ها و لب پریدگی و یا ترک خوردگی دندان ها می شود. همچنین عفونت و زخم زبان را نیز به همراه دارد.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره پوسیدگی دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مصرف آب لیمو ترش بدون جویدن هم برای دندونها مضره؟

  1. در صورتی که تماس مستقیم و طولانی مدت با دندانها نداشته باشه خیر مشکلی نداره.

 2. سلام چجوری میشه عادت جویدن ناخن رو ترک کرد؟

  1. با سلام پیشنهاد میشه از لاک های مخصوص استفاده کنید که طعم تلخی دارن و مانع جویدن ناخن ها میشن.

 3. سلام کودک من عادت به جویدن ناخن داره با چه روشی باید ترک بدم؟

  1. با سلام پیشنهاد میشه از لاک های مخصوص استفاده کنید که طعم تلخی دارن و مانع جویدن ناخن میشن.

 4. شما مشاوره قبل از درمان هم دارید؟

  1. با سلام بله. طی یک جلسه به صورت رایگان ویزیت و مشاوره رایگان انجام میشه :)

 5. پیرسینگ باعث عفونت میشه؟

  1. با سلام در صورتی که در روزهای ابتدایی مراقب های لازم به درستی انجام نشه متاسفانه بله.

 6. سلام ممکنه رفلاکس معده باعث خرابی دندان بشه؟

  1. با سلام بله. رفلاکس معده و پوسیدگی دندانها باهم رابطه مستقیم دارن.

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.