ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان

ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان

ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان

ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان : پیرسینگ(piercing) یا سوراخکاری بدن در فرهنگ‌های قدیم مخصوصاً فرهنگ‌های قبیله ای از گذشته وجود داشته است ولی دندانپزشک ها در سال های اخیر، بیشتر با آن در دهان مراجعین مواجه می شوند. در اینجا به بررسی ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان میپردازیم .

این تزئین ها در اطراف دهان ، گونه‌ها، بینی و حتی دور چشم انجام می‌شود. یک نوع خاص و عجیب از دستکاری در دهان با هدف به اصطلاح زیبایی، تانگ اسپلیتینگ نام دارد که در آن زبان به دو نیم تقسیم می‌شود و حالتی مثل چنگال پیدا می‌کند.

شایع‌ترین محل پیرسینگ زبان و بعد لب‌ها می‌باشند. در ادامه گونه‌ها و اطراف فرنوم می‌توانند محل‌هایی برای آن باشند. یک مورد نادر و البته خطرناک آن، روی زبانچه می‌باشد که در آن احتمال آسپیراسیون حین قرارگیری و بعد از قرار گیری و احتمال تحریک رفلکس تهوع وجود دارد.

سوراخکاری زبان به دو صورت دورسولترال و دورسوونترال انجام می‌شود که دومی شایع‌تر و کم خطر تر است.
در بقایای فسیل‌ها و اجساد انسان‌های اولیه پیداشده در کاوش‌های باستانی، آثار پیرسینگ دیده‌شده است! در میان قبایل آزتک و مایاهای امریکا،نوع زبانی شایع بوده است.در خاورمیانه در بین صوفیان هم که در کشور ما از قدمت تاریخی برخوردارند، سوراخ کردن زبان رواج داشته است.

در کتاب پیدایش بابل ابراهیم یک حلقه بینی و یک بازوبند به ربکا زن پسرش (اسحاق) داد.رومی‌ها، مایاها و اسکیموها از پیرسینگ برای مشخص کردن اعضای قوم و گروه خود استفاده می‌کردند. این عمل امروزه در میان زنان شایع‌تر است.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

مشاهده هزینه جراحی زیبایی بینی توسط متخصص

چرا پیرسینگ؟

این کار در واقع عملیات جراحی زیبایی بدون فایده از نظر پزشکی است.عوارض و مشکلات کمی ممکن است داشته باشد.طبق مطالعه‌ای که در Clinical Nursing Research در سال 2001 منتشر شد،62 درصد از کسانی که پیرسینگ انجام می‌دهند،”منحصربه‌فرد شدن” را علت آن می‌دانند.

 آن کار صرفاً می‌تواند جنبه زیبایی داشته باشد و یا یک سنت قبیله‌ای ،بومی، مذهبی یا فرهنگی باشد. در تمامی این موارد به‌عنوان یک دندانپزشک با مشاهده این موارد در مراجعینمان، صلاحیت کافی در مورد پرسش یا نصیحت در مورد جنبه‌های روانی و اجتماعی قضیه نداریم، اما می‌توانیم مراجعین را در مورد خطرات آن و زیان‌های احتمالی آن آگاه کنیم.

همچنین به‌عنوان یک درمانگر با توجه به فلسفه پزشکی ” ” do not har (به بیمار آسیب نزنید) می‌توانیداز ارائه خدمات مرتبط به آن خودداری کنید و در مورد آن‌ها بیماران را آگاه کنید.به عنوان یک دندانپزشک خوب در نظر داشته باشید که در صورت تصمیم قطعی مراجعه‌کننده، یک پیرسینگ حرفه‌ای آسیب کمتری را نسبت به یک پیرسینگ غیرحرفه‌ای و ناشیانه وارد می‌کند.

آسیب‌های سوراخکاری :

دهان حفره‌ای گرم و مرطوب حاوی میلیون‌ها باکتری است.ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌تواند به دنبال از بین رفتن تمامی سطح پوشاننده در یک نقطه از مخاط دهان یا پوست، از آن نقطه وارد بافت‌ها و ارگان‌ها شده و عفونت ایجاد کنند.ریسک انتقال عوامل بیماری‌زا مانند هپاتیت و ایدز هم حین انجام پیرسینگ و بعد از انجام با توجه به آسیب به بافت نرم و زخم ایجادشده، وجود دارد.


ریسک آلرژی به جواهر و زینت‌آلات مورداستفاده در این کار همیشه وجود دارد. مخصوصاً این قضیه در استفاده از تزئینات نیکلی جدی است.
بافت اسکار بعد از انجام سوراخکاری ممکن است باقی بماند و به اسکار دائمی تبدیل بشود. یکی دیگر از عوارض احتمالی ، ایجاد گوشت اضافه یا کلوئید است.

تأخیر در بهبود زخم پیرسینگ ممکن است اتفاق بیفتد و فرد را دچار اذیت کند.خونریزی و درد هم یافته‌های غیر شایعی به دنبال پیرسینگ نیستند.ریسک زیادی برای تروماهای دهانی، تحلیل لثه و شکستگی و ترک دندان‌ها متعاقب پیرسینگ و استفاده از تزئینات روی لب و داخل دهانی وجود دارد.تداخل با بلع، جویدن، صحبت کردن و بعد از پیرسینگ ممکن است وجود داشته باشد و تطابق با جسم خارجی دردهان مدت‌ها طول بکشد.


در طول اخذ گرافی‌های تشخیصی پیرسینگ ممکن است تداخل، خط و حتی خطر برای فرد ایجاد کند! در نیاز به MRI ممکن است در صورت خارج نکردن اجسام خارجی فلزی،سوختگی ایجاد شود! حتی در استفاده از آرامبخشی هوشیارانه، حضور یک جسم خارجی دردهان با خطر بلعیده شدن و یا حتی خفگی همراه است.

بهداشت و ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان حین و بعد از پیرسینگ:

مهم‌ترین نکته در مبادرت به سوراخکاری ، آگاهی در مورد ریسک‌های احتمالی و خطرات بهداشتی است.این کار باید توسط فرد حرفه‌ای و با رعایت تمامی اصول بهداشتی و استریلیزاسیون صورت گیرد.در غیر این صورت احتمال انتقال بیماری‌های واگیردار در جریان انجام آن کم نیست! هپاتیت و ایدز خطرناک‌ترین ویروس‌هایی هستند که امکان آن وجود دارد در پیرسینگ غیربهداشتی بین افراد منتقل شوند.

وسایل مورداستفاده، مانند وسایلی که در دندانپزشکی استفاده می‌شوند باید یا اتوکلاو شوند و یا یک‌بارمصرف باشند! وسایلی که مستقیم با خون و بافت تماس ندارند هم ضدعفونی می‌شوند. کسی که پیرسینگ انجام می‌دهد باید از دستکش استفاده کند و کلیه نکات بهداشتی را رعایت نماید.


بهبود محل زخم پیرسینگ حداقل یک ماه و حداکثر شش ماه ممکن است طول بکشد.پیرسینگ کاران( سوراخ کاران) حرفه‌ای، انجمنی در امریکا به اسم Association of Professional Piercers (APP) دارند که دستورالعمل‌هایی برای مراجعین پیرسینگ در نظر گرفته است.ثابت نگه‌داشتن و دستکاری نکردن موضع پیرسینگ، شست‌وشو با دهان‌شویه بدون الکل و فشار گاز در صورت ایجاد خونریزی توصیه‌هایی هستند که توسط این انجمن ارائه‌شده‌اند.


دوروبر جسم تزئینی ( جواهر) را تمیز نگه‌دارید.شستن با آب و صابون و خشک‌کردن آن هرروز توصیه می‌شود.
در صورت احساس تورم غیرعادی و عفونت حتماً به درمانگر مراجعه کنید.


از نوشیدنی‌های حاوی الکل، غذاهای حاوی نمک، فلفل و غذاهای اسیدی و استفاده نکنید.
حلقه یا تزئین داخل محل پیرسینگ اگر خارج شود محل به‌تدریج بسته می‌شود.معمولاً اگر بنا به دلایلی مانند درمان دندانپزشکی یا جراحی در دهان نیاز به خارج کردن جسم تزئینی باشیم، باید از وسیله‌ای موقتی استفاده شود تا مسیر بسته نشود.

ملاحظات پس از انجام پیرسینگ:

ملاحظات بلافاصله بعد از انجام سوراخکاری درست مثل ملاحظات جراحی است. قبل از آن هم بیمار نباید مشکل انعقادی داشته باشد یا این‌که مصرف‌کننده طولانی‌مدت آسپرین باشد.کشیدن سیگار هم در روزهای بلافاصله بعد از پیرسینگ ممنوع می‌باشد.


افرادی که دارای پیرسینگ هستند به‌طور اکید نباید از ظروف مشترک با بقیه افراد استفاده کنند. نباید از استخرهای عمومی استفاده نمایند و در تماس‌های نزدیک هم حتی المکان از بوسیدن، روبوسی و تنفس دهان‌به‌دهان با دیگران خودداری کنند.

مشکلات مراجعین دارای پیرسینگ به دندانپزشک:

دندانپزشک اگر با زخم باز بعد از پیرسینگ مواجه شود، باید با شست‌وشو، ضدعفونی و پاکسازی ناحیه، احتمال عفونت را کاهش دهد.
مواردی که بعد از سوراخکاری دهان بیمار در مورد استفاده از آن‌ها منع مصرف دارد و یا باید رعایت کند:


غذاهای داغ، حاوی نمک زیاد، چسبنده و اسیدی را فردی که پیرسینگ انجام می‌دهد نباید مصرف کند.از خوردن لقمه‌های بزرگ باید اجتناب شود.جویدن آدامس، دستکاری با جسم خارجی و یا ناخن در محل پیرسینگ با خطر عفونت جسم خارجی همراه است .حضور افراد دارای پیرسینگ در استخرهای عمومی و مکان‌هایی ازاین‌دست ممکن است هم برای خودشان و هم دیگران حاوی اشکال باشد و خطر انتقال عوامل بیماری‌زا را در برداشته باشد.استفاده از گاردهای دهانی ورزشی حتماً باید بعد از خارج کردن پیرسینگ صورت گیرد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

نتیجه گیری از ملاحظات دندانپزشکی پیرسینگ لب و دهان :

پیرسینگ چه دلمان بخواهد، چه نخواهد، چه در فرهنگ ما مقبول یا مطرود باشد، جز مواردی است که در برخی جوامع رایج شده است.در کشور ما هم حتی باوجود ملاحظات فرهنگی، این نوع تزئینات نایافتنی نیستند! بنابراین وظیفه دندانپزشکان است که آگاهی کافی در مورد جزئیات خطرات،عوارض ،مشکلات مراجعه‌کنندگان و راه‌حل‌های آن‌ها داشته باشند و بتوانند مراجعین خود را به نحو احسن راهنمایی کنند.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

قطعا از مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای یک کارت تخفیف دندانپزشکی نام برد، میزان پوشش دهی آن است که در این میان کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصدی به عنوان بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی از سوی کاربران، شناخته شده است. از دیگر ویژگی‌های بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی می‌توان به سرعت و سهولت در استفاده، پوشش وسیع خدمات دندانپزشکی و تخفیف‌های متنوع اشاره کرد. به علاوه مهراز کارت بدون پرداخت هزینه ماهانه و تنها با پرداخت یک هزینه سالانه بسیار جزئی ارائه می‌شود که از لحاظ مالی نیز برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

تخفیف دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت ۵۰ درصد تخفیف دندانپزشکی در هزینه های درمانی و زیبایی خود صرفه جویی کرده و پس از دریافت کارت تخفیف مهراز از پشتیبانی و مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید. با انتخاب این کارت‌، شما می‌توانید از بین شبکه ‌ای از دندانپزشکان معتبر و حرفه‌ای پزشک خود را انتخاب و در سراسر کشور از خدمات آنها استفاده نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. پیریسنگ رو دندون پزشکام انجام میدن؟ ینی بابتش تخفیف میدین؟

   • admin
   • مهر ۲۱, ۱۴۰۰

   با سلام متاسفانه خیر، جزء خدمات تخفیف دار نیست.

 2. پیرسینگ باعث عفونت هم میشه؟

  1. با سلام در صورت عدم رعایت بهداشت دهان بله احتمال بروز عفونت در ناحیه پیرسینگ وجود داره.

  • دی ۱۰, ۱۴۰۱

  عذر میخوام اوایل زدم پیرسینگ بهتره از ماسک استفاده کنیم یا خیر؟ چه در هوای آزاد و چه در محیط بسته؟

  1. با سلام بهتره سرما نخوره به ناحیه زخم تا کاملا بهبود پیدا کنه. در غیر این صورت ممکنه دچار عفونت بشه.

 3. مفید بود مرسی

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.