دیپ بایت | عوارض،درمان

دیپ-بایت

دیپ بایت چیست؟ عوارض و روش های درمان آن چگونه است؟

دیپ بایت یکی از معمول ترین ناهنجاری هایی است که درکودکان و بزرگسالان در ارتفاع عمودی صورت دیده می شود. دیپ بایت یا نیش عمیق زمانی رخ می دهد که دندان های جلویی در فک های بالا و پایین فرد بلند تر از حد معمول می شوند. در این صورت این دندان ها بیش از حد دندان های مقابل خود را همپوشانی می کنند. این عارضه اغلب به علت ژنتیک اتفاق می افتد و نتیجه آن عدم تقارن دندان ها در فک ها است.

بر خلاف دیگر بیماری‌ها یا مشکلات دندانی که نشانه فوری درد را به همراه دارند، دیپ بایت بیماری خاموشی است که به آهستگی و به مرور زمان پیش می‌رود. شاید در مراحل اولیه چندان قابل رویت نباشد زیرا تغییرات ناچیز و به ظاهر جزئی است. با این حال نتیجه آن مشکلات بازگشت‌ ناپذیری است که پس از مدت زمانی نسبتا طولانی و بروز بخش وسیعی از آسیب، شناسایی می‌شود.

 

مشکلات و عوارض

از جمله مشکلاتی که در این ناهنجاری  برای سلامت فرد ایجاد می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد آسیب‌ به بافت‌های نرم دهان
  • بروز مشکل در جویدن غذا
  • عملکرد نامناسب دندان‌های جلویی
  • ایجاد فشار مضاعف بر روی دندان‌های عقبی در طول غذا خوردن
  • تغییر یافتن آناتومی مفصل آرواره و به طبع آن بروز مشکلاتی مانند: از دست رفتن شنوایی، سر درد، سرگیجه و احساس سوزش در گلو، زبان و بینی
  • ایجاد تغییر در شکل ظاهری صورت و مشکل در لبخند فرد
  • کم شدن اعتماد به نفس بیمار

 

درمان

درمان این عارضه ناهنجاری‌های دندانی بیمار را بهبود می‌بخشد. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان را راحت ‌تر می‌کند. ارتودنسی روشی معمول برای درمان این نوع ناهنجاری است. ارتودنسی دو فک بالا و پايين و بازسازى پروتزى دندان های آسيب ديده، مهم ترين درمان ديپ بايت به عنوان يک مشكل مى باشد؛ که به صورت ارتودنسی ثابت یا با استفاده از دستگاه‌ پلاک متحرک به کار برده می شود. البته بايستی توجه داشت كه در موارد شديد ديپ بايت، ارتودنسی دندان ها به تنهایی پاسخگو نیست و به درمان هاى پيچيده ترى مانند ارتودنسی همراه با جراحى فک نیاز است. برای درمان دیپ بایت باید به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کرد تا بهترین نتیجه را گرفت. در این راستا پزشکان مهراز آماده ارائه خدمات تخصصی به شما هستند.

 

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

هنوز نظری ثبت نشده.