روکش دندان شیرى

روكش دندان شيرى

روکش دندان شیرى ssc

روکش دندان شیرى : این روکشهای فولادی زنگ نزن به رنگ فلزی بوده. و در موارد خاص با توجه به نظر دندانپزشک تجویز می‌شوند. ترمیم دندانهای شیری یا دائمی جوان با ضایعات پوسیدگی وسیع، ترمیم دندانهای با ناهنجاری ارثی، ترمیم پس از درمان ریشه دندان شیری یا دائمی که خطر شکستگی ساختمان تاج باقیمانده زیاد است. ترمیم دندان شکسته و ترمیم دندانها در افراد ناتوان یا کسانی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند. و احتمال دارد سایر مواد در دهان آنها با شکست روبرو شود.

روکش با مواد سیمانی خاص به دندان چسبانده می‌شود. و وجود آن هیچ مشکلی در لق شدن دندان شیری و رویش جانشین دائمی آن ایجاد نمی‌کند. آماده سازى دندان براى این روکش ها نیاز به تراش زیادى نداشته. و درمان طى یک جلسه قابل انجام است. تنها مشکلى که برخى بیماران در رابطه با این روکش ها دارند. مساله ظاهر آنهاست ، ولى در مقایسه با فواید زیادشان ، این مساله قابل چشم پوشى است ، از آنجاییکه عود پوسیدگى در کودکان به کرات مشاهده میشود ، تجویز این روکش ها ، بخصوص پس از درمان ریشه ، به شدت توصیه میگردد.
یکى از سوالات رایج والدین در رابطه با روکش ها ، احتمال بلع آنهاست. لازم به ذکر است که بلع احتمالی آنها بسیار نادر بوده و در صورت وقوع معمولاً بدون هیچ مشکلی در عرض 10-7 روز دفع می‌گردد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

روکش SSC چیست؟

هنگامی که تخریب دندان بالاست و سن کودک پایین است، به دلیل اینکه این دندان باید تا چند سال عمل جویدن را برای کودک انجام دهد و از طرفی هم به دلیل تخریب زیاد زیر فشارهای جویدن دوام نمی آورد، مجبور به روکش کردن دندان های شیری هستیم. این روکش ها فلزی و برای دندان های عقب کودک می باشد.

روش گذاردن این روکش ها ساده است و حتی احتیاجی به قالبگیری هم ندارد. این روکش ها تا زمان لق شدن دندان در دهان کودک می ماند و هنگام افتادن دندان با دندان از دهان خارج می شود.

همچنین مطالعه نمایید : هزینه روکش دندان

انواع روکش دندان شیری و نحوه مراقبت از آن

در این قسمت با انواع روکش دندان شیرى اشنا شده و موارد استفاده از ان را بررسی میکنیم:

1) روکش دندان شیرى از جنس استیل ضد زنگ

در حال حاضر، رایج ترین روکش های استفاده در دندانپزشکی اطفال می باشد – این روکشها آزمایش شده بوده و کاربردی بودن آن سنجیده شده و در حدود 50 سال است در دندانپزشکی استفاده می شود.
از پوسته های فلزی با اندازه های گوناگون ساخته شده و می تواند برای هر سایز دندانی استفاده شود.
برای مولرها (دندانهای آسیاب خلفی) بسیار مناسب بوده زیرا با دوام، قوی و مقاوم به رطوبت می باشد.
هنگامی قابل استفاده است که بین دندانها پوسیدگی وجود داشته باشد.
جایگذاری آن آسان بوده و دندانپزشک به راحتی با یکبار دیدن دهان آن را متصل می کند.
مقرون به صرفه بوده و از روکشهای گرانی که اخیرا معرفی شده اند ارزان تر است.

والدین محترم لطفا بیماری های دندان در کودکان را بشناسید!

2) روکش دندان شیرى از جنس استریپ کرون (رزین اسیدکاری شده یا استریپ کامپوزیت)

حاوی یک پوسته شفاف است که با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و درون دندان جای می گیرد.
هنگامی که مواد کامپوزیت داخل دندان قرار می گیرند، پوشش پلاستیکی خارج شده و تنها موادی که به رنگ دندان هستند باقی می مانند.
این روکش یک گزینه زیبایی محسوب شده (از لحاظ زیبایی و آرایشی مناسب بوده) و اغلب برای دندانهای جلو استفاده می شود.
سطح قیمت مناسب و متوسط دارد.

3) روکش دندان شیری از جنس استیل روکش دار (روکشهای پوشیده شده با فلز)

این نوع روکش دندان شیری حاوی روکشهای استیل/نیکل ضد زنگ با موادی به رنگ دندان است که به نواحی جلویی، بالا و کناره ها متصل می شود.
با دوام هستند.
از لحاظ آرایشی زیبا بوده و برای دندانهای جلویی مناسبند.
انتخاب مناسبی برای ترمیم دندانهای جلویی محسوب می شوند.
همچنین برای ترمیم دندانهای عقبی نیاز مناسب است.
در مقابل رطوبت مقاوم است.
نسبت به سایر روکشهای ترمیمی نیازمند تراش دندانی بیشتر است.
ممکن است منجر به ایجاد واکنشهای آلرژیک در کودکان شود که نسبت به فلز ایجاد می شود.

بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان کجاست؟

4) روکشهای دندانی سفید

از یک ماده سخت شبیه به سرامیک ساخته شده است که به رنگ دندان می باشد.
مانند روکشهای استیل ضد زنگ، زیرکونیا نیز پیش سازهایی هستند که برای سایزهای مختلف دندان قابل استفاده هستند.
عاری از فلز هستند.
تقریبا غیر قابل پوسیدگی بوده، قوی تر و با دوام تر از مینای طبیعی دندان هستند.
مسلما از نظر زیبایی در بین روکشهای دندانی بهترین هستند.
از لحاظ زیستی بی عیب و نقص بوده و هیچ واکنش آلرژیکی از این مواد نسبت به بافتهای بدن گزارش نشده است.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

روکش دندان دائمی کودک

برای کودکان، انواع مختلفی از روکش‌های دندان وجود دارد، از جمله روکش‌های فولاد ضد زنگ، رزینی و غیره. دندانپزشک کودک با توجه به وضعیت کودکتان بهترین نوع روکش دندان را برای او انتخاب می‌کند.

بعد از روکش دندان شیری کودک خود چه انتظاری داشته باشیم؟

بعد از روکش دندان شیری کودک تجربه برخی ناراحتی ها برای کودک به واسطه خوردگی های ناشی از عصب یا بافت نرم در اطراف دندان تا 24 ساعت بعد از عمل طبیعی است. داروهای بدون نسخه ای مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می تواند کمی از این بی قرای بکاهد. درصورت ادامه دار شدن درد بعد از 24 ساعت، تماس با پزشک ضروری است.

تشویق کودک به عدم خوردن مواد غذایی تا زمانی که بی حسی دندان به طور کامل بر طرف نشده باشد، بسیار مهم است. این کار از گاز گرفتن تصادفی لب یا گونه که می تواند آسیب اساسی و دردناک به کودک وارد آورد جلوگیری می کند.

گاهی کودک ممکن است ناحیه بی حس را گاز گرفته یا جویده بدون آن که درد بسیار زیاد ناشی از آن را به دلیل بی حسی متوجه شود. این متواند آسیب جدی وارد کند. بنابراین توجه کنید که کودک را از جویدن، مکیدن یا گاز گرفتن ناحیه بی حس بر حذر دارید.

اگر کودک شما عنوان کرد که حس عجیبی در دندان خود داشته یا گاز زدن و جویدن برای وی مشکل ساز است، با دندانپزشک تماس گرفته زیرا ممکن است دندان برای راحت تر شدن عمل جویدن یا گاز زدن نیاز به تنظیم داشته باشد.

انواع ترمیم های دندان های شیری

• ترمیم های آمالگام (موادی به رنگ نقره ای) برای پوسیدگی های عمیقی که زیر لثه رفته اند استفاده می شوند.
• ترمیم کامپوزیت (همرنگ دندان) برای پوسیدگی های با عمق کمتر استفاده می شوند و در کودکانی که بهداشت دهان خوبی ندارند از این مواد همرنگ دندان استفاده نمی شود زیرا عدم رعایت بهداشت احتمال پوسیدگی و لب پر شدن در اطراف این ترمیم ها را بالا می برد.
• روکش های شیری این روکش ها بهترین انتخاب برای دندان های شیری می باشند چون سطح دندان شیری را پوشانده و دندان را در مقابل پوسیدگی هایی که در آینده ممکن است به وجود آید محافظت می کند.

مراجعه به دندانپزشکی اطفال ارزان با مهراز کارت

فواید انجام روکش دندان شیرى SSC

روکش های S.S.C علاوه بر کاربرد اصلی خود،در درمان مشکلات زیر هم نقش بسیاری ایفا میکنند:
• اگر دندان های شما بطور جدی دچار تغییر رنگ شده باشد و احتمال تاثیرگذاری روش های حرفه ای دندان پزشکی همچون سفید کردن دندان بر روی این تغییر رنگ ناچیز باشد.
• ظاهر دندان های شما نامناسب باشد یا اندازه دندان در مقایسه با سایر دندان ها کوچک باشد.
• دندان های شما شکسته یا بریدگی داشته باشد.
• دندان های شما نیازمند حفاظت و تقویت اضافی باشد.
• امکان جویدن مناسب غذا برای شما وجود نداشته باشد.
• محل گاز گرفتن دندان ها با یکدیگر هماهنگی نداشته باشد.

مضرات انجام روکش دندان شیری SSC

بزرگ‌ترین عیب روکش دندان شیری ssc ،تراش‌ دندان است و با توجه به این‌که عمر متوسط روکش‌ های معمولی بین هشت تا ده سال است،در درازمدت طول عمر دندان کاهش خواهد یافت.پس روکش زمانی توصیه می‌شود که نسج سالم باقیمانده دندان بسیار کم باشد.
از طرفی نباید فراموش کرد که لبه روکش‌ها یا در مجاورت یا در زیر لثه قرار می‌گیرد و ممکن است باعث التهاب لثه شود،زیرا لثه با نسج سالم دندانی بسیار سازگار‌تر است و این نسج سالم دندانی هنگام ترمیم حفظ می‌شود،ولی در درمان با روکش تراش می‌خورد.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

عمر روکش دندان شیرى  SSC

دندان‌هایی که پالپوتومی (درمان ریشه) و ترمیم می‌شوند اکثراً نیاز به روکش دارند زیرا پوسیدگی مقدار زیادی از بافت سالم دندان را از بین می برد و پس از درمان احتمال اینکه در اثر فشار جویدن دندان یا ترمیم آن بشکند زیاد است.
با انجام روکش‌ دندان که بطور پیش ساخته و در سایز‌های مناسب وجود دارد،دوام دندان و سلامت بلند مدت آن تضمین می‌شود.جنس این روکش‌ ها از stainless Steel )فولاد زنگ نزن) است و تا موقع لق شدن و افتادن دندان شیری روی آن می‌ماند.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بیمه تکمیلی دندانپزشکی

شما با تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز مشمول برخورداری از ۵۰ درصد کاهش هزینه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی شده و میتوانید از تمامی خدمات دندانپزشکی با هرهزینه ای بدون سقف و محدودیت در سراسر کشور بهره بگیرید. در صورتی که سایر بیمه نامه ها دارای سقف استفاده از خدمات به صورت سالانه هستند. از اصلی ترین مزایای داشتن بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز این است که می‌توانید با اطمینان بیشتری در مورد پوشش هزینه‌های ناگهانی و گزاف دندانپزشکی خود دست یابید.

تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت تخفیف کارت پزشکی و دندانپزشکی تا 50% در هزینه های درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود صرفه جویی کرده و امکان استفاده از خدمات پزشکان و دندانپزشکان متخصص در سراسر کشور را داشته باشید. در نتیجه همه افرادی که نیاز به دریافت خدمات دندانپزشکی دارند میتوانند در رابطه با هزینه های گزاف دندانپزشکی و دریافت خدمات از پزشکان زبده اطمینان خاطر داشته باشند.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره دندانپزشکی اطفال و روکش دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. این روکش ها ظاهر دندون بچه رو زشت نمیکنن؟

   • admin
   • مهر ۲۱, ۱۴۰۰

   با سلام می‌توانید از روکش شفاف استفاده کنید.

 2. سلام مراکز خدمات درمانی مخصوص کودکانتون کجاست؟

  1. با سلام در تمامی مراکز درمانی مهراز کارت دندانپزشکان کودک فعال هستن. لیست مراکز درمانی خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.