پوسیدگی دندان | درمان پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از بدترین عارضه های دهان و دندان است که متاسفانه بسیار شایع بوده و اغلب بیماران در زمان مراجعه به متخصص، حداقل به فرم خفیف این عارضه مبتلا هستند. سلامت دندان ها در واقع نه تنها بر روی زیبایی شما تاثیر گذاشته بلکه تضمین کننده سلامت دستگاه گوارش نیز خواهد بود. چرا که اولین مرحله گوارش غذا، جویدن است که اگر غذا به خوبی خرد نشود، مشکلات گوارشی را به همراه خواهد داشت. در نتیجه لازم است اطلاعات بیشتری در مورد انواع پوسیدگی، دلایل این عارضه و راه های پیشگیری از پوسیدگی بدانیم .تا از این طریق بتوانیم از داشتن دندان های سالم لذت ببریم.

.جهت تهیه بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

دلایل پوسیدگی دندان

با توجه به این که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. لذا جهت پیشگیری از پوسیدگی لازم است بدانیم چه عواملی در بروز این عارضه نقش دارند. تا بتوان خود را نسبت به این عوامل، ایمن نمود:

  • بهداشت ضعیف دهان و دندان

مهمترین دلیل پوسیدگی عدم توجه به نظافت دهان و دندان و یا مراقبت ضعیف از دندان ها است. هر فرد باید در طول روز حداقل سه بار بعد از هر وعده غذایی، از نخ دندان و مسواک استفاده نموده و با هر بار خوردن شیرنی جات، دندان های خود را به خوبی تمیز کند.

  • خوردن غذاهای سخت

اشتباه بزرگی که به ویژه در کودکان دیده می شود، شکستن خوراکی های سخت همانند آجیل با دندان است. که به شدت منجر به پوسیدن می شود.

  • خوردن نوشیدنی های صنعتی

نوشابه ها، آب میوه و… از جمله موادی هستند که منجر به بروز انواع پوسیدگی شده و به دلیل داشتن قند و گاز، به مرور زمان لایه های دندان را تجزیه می کند. تا این که ناگهان متوجه پوسیده شدن دندان ها می شوید.

  • نامرتب بودن دندان ها

افرادی که دندان های نامرتب دارند، فشار از سوی یک دندان منجر به پوسیدگی دندان دیگر خواهد شد که در این زمان، ارتودنسی می تواند از پیشرفت عارضه جلوگیری نماید.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی  کلیک کنید.

انواع پوسیدگی

به طور کلی پوسیدگی دارای 5 سطح است که مرحله به مرحله رخ داده و در صورت عدم درمان، می تواند تا مرز از بین رفتن کامل دندان پیش برود:

  • سینرالیزاسیون

پوسیدگی بخش کوچکی از مینای دندان که به صورت لکه کوچک سفید و یا قهوه بر روی دندان قابل رویت است.

  • فرسودگی مینای دندان

در این مرحله از پوسیدگی، عاج مینای دندان به شدت در معرض خطر پوسیدگی قرار داشته و دندان حساس خواهد شد. متخصص برای درمان دندان پوسیده در این مرحله به سراغ پر کردن دندان خواهد رفت.

  • آسیب به عاج دندان

لازم به ذکر است که عاج دندان بیشتر از مینای دندان حساس است و اگر به خوبی مراقبت انجام نگیرد، آسیب بیشتری به دندان وارد می شود.

  • آسیب به پالپ دندان

درصورت توسعه پوسیدگی به کانال های عصبی دندان، پالپ دندان آلوده شده و حتما باید جراحی صورت گیرد تا پالپ حذف و کانال عصبی ضدعفونی گردد.

  • تشکیل آبسه در دندان

این عارضه زمانی صورت می گیرد که درمان پوسیدگی در زمان جراحی به خوبی صورت نگرفته و عفونت بروز نماید.

هزینه درمان پوسیدگی

بسته به شدت پوسیدن دندان و شماره دندان خراب، مدت زمان درمان دندان پوسیده، مراحل درمان و… هزینه درمان پوسیدگی در بیماران مختلف متفاوت است.

 

برای اطلاع از هزینه پر کردن و عصب کشی دندان کلیک کنید.

.جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

۲ دیدگاه برای “پوسیدگی دندان | درمان پوسیدگی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه
مراکز
اینستاگرام
واتس اپ
خانه