پولیپ دندان | پالپ هایپرپلازی

پولیپ دندان

پولیپ دندان (پالپ هایپرپلازی) چیست؟

پولیپ پالپ دندان یا پالپ هایپرپلازی بلند مدت به بافتهای ملتهب متورم صورتی رنگی گفته میشود که از طریق حفره ای در سطح بیرونی دندان از داخل دندان بیرون زده و به فضای داخل دهان رو به گسترش است. در مرحله ای ممکن است سطح پوشیده روی دندان نهفته، باز شود.

این رشد غیرطبیعی بافتها برگشت پذیر نیست و با درمان دارویی برطرف نمیشود. درمان متداول پولیپ پالپ دندان ، درمان ریشه همراه با قرار دادن روکش دندان است. دندانی که به شدت تحت تاثیر پولیپ قرار گرفته باشد، باید کشیده شود. سپس با استفاده از پروتزهای دندانی مانند ایمپلنت زیبایی و عملکرد به دندان باز میگردد.

جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی و یا بیمه تکمیلی دندانپزشکی با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

چه عواملی باعث تشکیل پولیپ میشوند؟

پولیپ دندان غالبا در اثر پوسیدگی در یک دندان یزرگ مانند دندان عقل و عدم درمان به موقع اتفاق می افتد. پولیپ دندان معمولا در دندان آسیاب بزرگ دوم دائمی یا گاهی دندان آسیاب بزرگ اول دائمی ایجاد میشود. علت آن این است که معمولا این نوع دندانها بیشتر از دندانهای دیگر در معرض پوسیدگی قرار دارند و آسیب میبینند. این وضعیت در شرایطی ایجاد میشود که دندانها در سنی که گردش خون هنوز در ریشه دندان به خوبی برقرار است ، دچار پوسیدگی گسترده شده اند. این نشان میدهد در واقع این فرایند در اوایل زندگی (کودکی) شروع میشود. اگر چه خود ضایعه ممکن است بعدها دیده شود. ادامه یافتن فعالیت باکتری های مضر که باعث ایجاد پوسیدگی شده اند ، منجر به ناراحتی و تورم پالپ داخل دندان میشود.

عامل دوم تشکیل پولیپ دندان، آسیب دیدگی دندان در شرایطی است که پرشدگی یا روکش دندان استفاده نشده است.

ظاهر پولیپ چگونه است؟

مشخصه های پولیپ بسیار متغیر است و ممکن است از لمس ابریشمی و صاف تا اسفنجی یا غده غده تجربه شود.

رنگ پولیپ پالپ دندان از صورتی مایل به سفید تا قرمز پررنگ میتواند باشد.

معمولا وجود پلیپ متورم هنگامی مشخص میشود که از داخل دندان (از یک ضایعه پوسیدگی) بیرون میزدند.

ضایعه به صورت یک توده خونریزی دهنده گرانولی در حال رشد از دندان آشکار میشود. زخم سطح این ناحیه ممکن است با رنگ خاکستری تا سفید دیده شده و یا ممکن است سطح آن رنگ یکدست داشته و مشابه مخاط مجاور دیده شود.

لمس پولیپ غالبا منجر به خونریزی جزئی شده و هیچ ناراحتی ای ایجاد نمیکند.

برای دیدن تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

کاهش هزینه ایمپلنت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز کارت …

عوامل زمینه ساز پولیپ

عدم دسترسی به درمان های دندانپزشکی : این وضعیت در کشورهای در حال توسعه شایع تر است و در کشورهایی که مردم به مراقبت های دندانپزشکی دسترسی بیشتری دارند کمتر دیده میشود.

قومیت و نژاد :

بروز این وضعیت در تمام قومیت ها و نژادها به یک اندازه است. با این حال افرادی که از نظر موقعیت اجتماعی اقتصادی در سطح پایین تری قرار دارد و دسترسی محدودی به درمان های دندانپزشکی دارند بیشتر دچار پولیپ دندان میشوند.

جنسیت :

جنسیت نقشی در این ضایعه دهانی ندارد.

سن :

این مشکل پالپ دندان تقریبا منحصرا در کودکان و جوانان اتفاق می افتد. علت این است که مقاومت بالای بافتی در این گروه سنی وجود دارد که باعث میشود در اثر واکنش محافظتی غیر طبیعی پالپ ، این محفظه سوراخ شود. معمولا بافتها از ضایعه پوسیدگی دندان بیرون میزنند.

پولیپ ممکن است در دندانهای شیری و یا دندانهای دائمی دیده شود. بیشتر مواردی که در آنها تروما عامل مسبب این وضعیت در دندانهای شیری جلویی است، در کودکان دو ساله یا کوچکتر دیده میشود.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با ما همراه باشید.

علائم پولیپ

این وضعیت به طور کلی بدون علامت بوده و گاهی اوقات ممکن است جویدن باعث حساسیت دندان به لمس شود. گاهی اوقات ممکن است خونریزی موضعی جزئی اتفاق بیفتد. پولیپ بزرگ شده و تمام سطح حفره پوسیدگی را می پوشاند.

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

درمان پولیپ

درمان شامل برداشتن بافت پالپوئید و پس از آن برداشتن کامل پالپ می باشد. هنگامی که توده پالپ دندان برداشتن کامل پالپ می باشد. هنگامی که توده پالپ دندان برداشته شد ، خونریزی را میتوان با اعمال فشار کنترل نمود.

***جهت استفاده از بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام من یه غده کوچیک کنار دهنم‌ نزدیک دندونم درومده پلیپه یا کیسته نیاز ب جراحی داره ؟

   • admin
   • مهر ۱۴, ۱۴۰۰

   با سلام بهتر است توسط پزشک متخصص بررسی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید، یا فرم درخواست مشاور رایگان را پر کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 2. سلام من در داخل دهانم یک استخوان گرد دارم غده است؟

  1. با سلام باید عکس برداری انجام بدید و توسط پزشک ویزیت بشید. در حال حاضر نمیشه نظری داد.

 3. سلام هزینه دریافت کارت مهراز چقدره؟

  1. با سلام جهت دریافت توضیحات تکمیلی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید لطفا دوست عزیز :) https://mehrazcard.com/

 4. ممنون بابت مطالب مفیدتون

 5. عالی بود

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.