کج شدن دندانها | علت کج شدن دندانها

کج شدن دندانها

کج شدن دندانها به چه علت است؟

می خواهیم درباره دلایل کج شدن دندانها صحبت کنیم. کج شنیدن دندانها می تواند بر زیبایی افراد تاثیر منفی بگذارد. همچنین در بین دندانهای کج شده احتمال ماندن غذا بیشتر است و به مرور پوسیدگی در این دندانها بیشتر است. اما چه اتفاقی می افتد که در کودکان ( دنداهای شیری و یا دائمی ) و بزرگسالان دندانها بصورت کج و یا رو به جلو رویش می کنند؟

یکی از مهمترین علت ها در کج شدن دندانها می تواند نقش ژنتیک باشد. همانطور که ژنتیک رنگ چشمهای ما را تعیین می کند می تواند نحوه رویش دندانها و علت کج شدن دندانها باشد.

علت کج شدن دندان ها

در پایین علل مختلف کج و کوله شدن دندانها را ذکر کردیم و درباره هر کدام توضیحی مختصری دادیم. آنچه که باید در این خصوص باید مدنظر داشته باشیم این است که سهم هر کدام از این علت ها ممکن است در افراد مختلف متفاوت است.

در حالیکه در یک فرد سهم بیشتری از علت کج شدن دندانهایش را می توان به ژنتیک نسبت داد. در فردی دیگر می توان علت را عادت های رفتاری دانست. همچنین ممکن است یک فرد چند علت را باهم داشته باشد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

جهت مشاهده هزینه مشاوره و روانشناسی کلیک کنید

ژنتیک

یک از معمول ترین دلیل کج شدن دندانها ژنتیک است . معمولا بهم ریختگی دندانها در بسیاری از کودکان سن پنج سالگی دیده می شود.

والدین شما ممکن است چیزی بیشتر از رنگ چشم و شکل مو ها را به شما بدهند. ممکن است شکل و طرز قرار گرفتن دندانهای شما نیز از والدینتان به ارث رسیده باشد.

اگر کج شدن دندانهایتان را از والدینتان به ارث برده باشید.( می توانید به دندانهای والدین خود نگاه کنید ) برای جلوگیری از این امر نمی توانید کاری کنید. هر چند بعدا می توانید با ارتودنسی این مشکل را رفع کنید.

جهت مشاهده هزینه عصب کشی و پر کردن دندان کلیک کنید

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

مشکلات رشدی فک

استخوان فک ما محل قرار گیری دندانها هستند. اگر رشد این استخوان به اندازه کافی نباشد استخوان فک به اندازه کافی رشد نکند دندانها فضای کافی برای قرار گرفتن و رشد ندارند. در این صورت ناگریز دندانها بشکل کج رشد می کنند.

در برخی افراد، فضای دهان نسبت به دندان‌ها خیلی کوچک است. در نتیجه همه دندان‌ها نمی‌توانند صاف و درست بیرون بزند، برخی از آنها کج شده یا می‌چرخند و انحراف پیدا می‌کنند.

اگر اندازه فک بالا با فک پایین متناسب نباشید فک ها دچار بدشکلی می شوند. این بدشکلی به شکل جلو آمدگی فک بالا و با پایین دیده می شود.

ارتودنسی دندان را با مهراز کارت با کاهش هزینه چشمگیر تجربه کنید …

از جمله مشکلات ساختار ناقص اسکلتی فک و دندان

 • رشد ناقص فک ها
 • رشد ناصحیح فک بالا
 • رشذ نامناسب فک پایین

انسداد راه بینی و تنفس دهانی

در حالت طبیعی عمل تنفس چه در حالت بیداری و چه در حالت خواب از طریق بینی انجام می شود. در هر روز بطور میانگین بین 20 هزار تا 30 هزار بار ما عمل تنفس را تکرار می کنیم.

اگر کودکی به دلیلی راه هوایی بینی اش مسدود شود بالجار از طریق دهان تنفس می کند. به این عمل تنفس دهانی می گویند.

از عوارض مهم تنفس دهانی می تواند خشکی مدوام دهان ، لثه ها و تنگی فک بالا دانست. باز ماندن مدوام دهان باعث می شود صورت حالت دراز و کشیده پیدا کند و ممکن است فک جلوی آن ها حالت جلو زدگی داشته باشند.

باز بودن همیشگی دهان و تنفس دهان باعث تغییراتی در شکل فک و بالتبع آن علت کج شدن دندانها باشد.

تنفس دهانی می تواند علل کج شدن دندانهای شیری نیز باشد.

الاینر شفاف چیست؟

اقساط و کاهش قیمت ارتودنسی دندان با بیمه دندانپزشکی مهراز چگونه است؟

از علل تنفس دهانی عبارتند از :
 • آلرژی
 • آسم
 • انجراف تیغه بینی
 • بزرگ شدن لوزه ها و ادنوئید
 • سرماخوردگی و عقونت سیستم تنفسی فوقانی
 • بیرون آمدگی زبان در هنگام

توصیه می شود در این حالت و برای پیشگیری از کج شدگی دندانها حتما به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی جهت ارزیابی و اقدامات درمانی مراجعه کنید.

موقعیت نامناسب زبان در دهان

از دیگر علت کج شدن دندانها می تواند موقعیت نامناسب زبان در دهان باشد. در حال طبیعی زبان در حفره دهان است.

بیرون زدگی و جلو آمدن زبان و یا قرار گرفتن زبان در بین دندانها حتی به مقدار کم می تواند نشان دهنده موقعیت نامناسب زبان باشد.

یکی از بهترین زمانها برای ارزیابی وضعیت زبان کودکانتان هنگامی است که درحال تماشای تلویزیون است. همچنین می توان در هنگام صحبت کردن به خصوص هنگام تلفظ صدای ” س ” و ” ش” ارزیابی را انجام دهید .

عادات غلط

برخی از عادات ( انگشت مکیدن و استفاده زیاد از پستانک) ممکن است در دوران نوزادی چندان مشکلی ایجاد نکند اما ادامه دادن انها به مرور می تواند علت کج در آمدن دندانها باشد.

برخی از این عادات غلط عبارتند از :

 • انگشت مکیدن
 • استفاده طولانی مدت از پستانک
 • تکیه دادن زیاد روی چانه
 • خوابیدن روی شکم
 • دندان قروچه کردن

رشد دندان های شیری و دائمی

رویش دندانهای دائمی قبل از افتادن دندانهای شیری نیز می تواند علت کج و کوله شدن دندانها شود.

یک کودک 6 ساله 20 دندان شیری دارد که همه انها معمولا در 12 سالگی می افتند. حال گر دندان شیری در افتادن تاخیر داشته باشد و یا دندان دائمی تمایل به رویش زودهنگام داشته باشد در اینصورت رشد دندانها بصورت نامرتب خواهد بود.

بهتر است برای پیشگیری دندانهای کودک را مرتبا چک کنید. اگر دندان شیری لق شده و نمی افتد به دندانپزشک مراجعه کنید.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

علت کج شدن دندان ها در بزرگسالی

در بزرگسالی نیز ممکن است دندانها کج بشوند . برای این موارد عللی زیادی می توان در نظر گرفت ولی شایع ترین علت کج شدن دندانها در بزرگسالی عبارتند از :

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن دندانها تمایل بیشتری به حرکت به سمت جلو ، کج شدن و شلوغی دارند.

به مرور زمان استحکام استخوان فک کمتر می شود و کمی تغییر شکل می دهد که این خود سبب حرکت دندانها به جلو می شود.

آسیب و ضربه

آسیب به دندانها در ورزشهایی نظیر بوکس ، هاکی و راگبی می تواند سبب لق شدن دندانها شود.

از دست دادن دندان

دندانها تمایل به حرکت دارند ولی توسط دندانهای کناری مهار می شوند. از دست دادن یک دندان می تواند به دندانهای کناری فضای بیشتری برای جابجایی بدهد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

قطعا از مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای یک کارت تخفیف دندانپزشکی نام برد، میزان پوشش دهی آن است که در این میان کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصدی به عنوان بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی از سوی کاربران، شناخته شده است. از دیگر ویژگی‌های بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی می‌توان به سرعت و سهولت در استفاده، پوشش وسیع خدمات دندانپزشکی و تخفیف‌های متنوع اشاره کرد. به علاوه مهراز کارت بدون پرداخت هزینه ماهانه و تنها با پرداخت یک هزینه سالانه بسیار جزئی ارائه می‌شود که از لحاظ مالی نیز برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره ارتودنسی دندان

دانلود pdf مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. دندان عقل هم میتونه باعث بهم ریختن دندونا بشه یا زیاد تاثیری نداره؟

   • admin
   • مهر ۶, ۱۴۰۰

   با سلام بستگی نوع رویش عقل دارد؛ تشخیص این امر بر عهده دندانپزشک متخصص است.

 2. سلام اگر دندان کج باشه با ارتودنسی خوب میشه؟

  1. با سلام بله قطعا با ارتودنسی کجی و نامرتبی دندان برطرف خواهد شد. https://mehrazcard.com/dental-orthodontic-prices/

 3. سلام دندان کج باعث فشار به لثه میشه؟

  1. با سلام دندان کج به دندانهای مجاور فشار میاره و به مرور زمان موجب نامرتبی سایر دندانها میشه. پیشنهاد میشه به وسیله ارتودنسی این عارضه رو برطرف کنید هرچه سریع تر. https://mehrazcard.com/dental-orthodontic-prices/

 4. از چه سنی باید مراقب بچه باشیم که دندوناش کج درنیاد؟

  1. با سلام از ابتدای 6 سالگی که زمان رشد دندانهای دائمی هستش.

 5. برای ارتودنسی میشه با اقساط پرداخت کرد؟

  1. سلام بله

 6. سلام برای از بین بردن کجی دندان میشه از کامپوزیت استفاده کرد؟

  1. سلام وقت بخیر اول اینکه کامپوزیت درمان نمیکنه و کجی رو کاور میکنه دوم اینکه در صورتی که کجی دندان کم باشه میشه کاورش کرد اگر شدید باشه بایدارتودنسی بشه

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.