کیست دندان | کشیدن و جراحی دندان

کیست دندان

کیست دندان چیست و چگونه درمان می شود؟

کیست دندان توده‌ای است که در اغلب موارد حاوی مایع می‌باشد و از علائم شایع آن می‌توان به درد ناگهانی در لثه و دندان اشاره کرد. از عوارض کیستهای دندانی می‌توان به تحلیل رفتن فک و انتشار سموم در ریشه دندان اشاره کرد. از راه های درمان کیست دندانی می‌توان به جراحی اشاره نمود. در صورتی که جراحی کارساز نشد، دندان کشیده می‌شود.

کیست نوعی کیسه بافتی بوده که حاوی مواد مایع یا جامد می‌باشد. کیست‌ها می‌توانند در طیف وسیعی از بافت‌ها مانند صورت و دهان (از جمله فک) تشکیل شوند.

تفاوت کیست دندانی با کیست فک

کیست های دندانی معمولا در کنار یا اطراف دندان تشکیل می‌شود. رشد کیست‌ها معمولا آهسته بوده، اما می‌توانند باعث تحلیل فک شده یا عوارض دیگری را پدید آورند.

جهت تهیهبیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

کیست های دندانی

کیست پری اپیکال (کیست ادنتوژنیک یا کیست رادیکولار):

کیست پری اپیکال شایع‌ترین نوع کیست ادنتوژنیک بوده و دارای نام‌های مختلفی می‌باشد: از جمله کیست رادیکولار، کیست پریودنتال، کیست ریشه و یا کیست دندانی.

علت:

این نوع کیست به علت از بین رفتن یا نکروز بافت پالپ موجود در داخل دندان، که ناشی از پوسیدگی یا ضایعه دندانی می‌باشد، ایجاد می‌شود. ادامه این روند باعث التهاب و انتشار سموم در انتهای ریشه دندان می‌شود.

درمان:

معمولا این کیست‌ها با روش اندودنتیک درمان می‌شوند. در این روش درمانی با جراحی و دسترسی به انتهای عصب، عفونت یا کیست برداشته می‌شود. در صورتی که این نوع درمان موثر نباشد، دندان را کشیده، و محل کیست را تمیز کرده و با مواد مصنوعی آن را پر می‌کنند.

در گذشته روش‌های سنتی موثر نبودند، زیرا کیست‌ها دوباره تشکیل می‌شدند؛ بنابراین امروزه، برای جلوگیری از این امر، کانال‌های ریشه را با روش‌های مدرن، پر می‌کنند.

جراحی و کشیدن ریشه دندان شکسته توسط متخصص

عمل جراحی کیست دندان

متخصص دنتیست برای درمان کیست آن را جراحی می‌کند. جراحی کیست با توجه به اندازه و محل آن به یکی از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • مارسوپیالیزاسیون (کیسه‌سازی): کیست در عمل جراحی شکافته و باز می‌شود. پس از آنکه غشاء کیست با غشاء مخاطی دهان یکی شد، نقص استخوانی ترمیم می‌شود. نکته : فقط کیست خوش‌خیم را می‌توان به این روش جراحی کرد
 • انوکلیشن: کاور داخلی کیست از استخوان و بافت‌های آن محدوده جدا می‌شود. نقص استخوانی ایجاد شده با سوزاندن، یا انجماد، لیزر یا مواد شیمیایی مانند محلول کارنوی درمان می‌شود.
 • برش دادن: بخشی از استخوان در امتداد کیست بریده می‌شود. عدم یکنواختی استخوان با پیوند استخوانی گرفته شده از ناحیه‌هایی مانند استخوان مفصل ران یا پا  ترمیم می‌شود. پیچ‌ها  و صفحه‌های تیتانیومی برای تثبیت استخوان به کار برده می‌شود.

آموزش مراقبت بعد از پر کردن دندان

“کیست فولیکولار” یا “کیست دنتیجروس”

این نوع کیست اغلب در ناحیه دندان‌های عقل پایین یا دندان‌های نیش بالا و در اطراف تاج دندان ایجاد می‌شوند.

علت:

کیست دنتیجروس معمولا به علت فشار ایجاد شده توسط دندان بر روی فولیکول ایجاد می‌شود. این فشار می‌تواند باعث اختلال در جریان خون و تجمع مایع میان بافت غشای مینا و قسمت کرونالی دندان شود. کیست دنتیجروس معمولا به سرعت رشد و گسترش پیدا می‌کند.

درمان:

معمولا ناحیه آسیب دیده دندان را برداشته و کیست را جراحی می‌کنند. این نوع درمان اغلب موفقیت آمیز می‌باشد.

تومور‌های ادونتوژنیک کراتوسیستیک

این تومور‌ها بیشتر در ناحیه فک زیرین ایجاد شده و خصوصیات آن‌ها مشابه با دیگر کیست‌ها می‌باشد. برای تشخیص دقیق این نوع از کیست باید از روش بیوپسی یا بافت برداری و پرتونگاری پانورامیک استفاده کرد.

علت:

از علائم این نوع کیست پیدایش تورم می‌باشد. نظریه‌های متعددی پیرامون منشا کراتوسیست وجود دارد. بعضی از کارشناسان معتقدند که کیست در محل دندان ایجاد می‌شود. عده‌ای دیگر بر این باورند که تومور‌ها از مینای دندان‌های آسیب دیده به وجود می‌آیند.

درمان:

برای درمان این نوع کیست باید جراحی کرد. افراد مبتلا باید توجه داشته باشند که پس از جراحی، باید به طور مداوم تحت نظر دندانپزشک باشند تا تومور دوباره برنگردد.

چرا کیست دندانی تشکیل می‌شود؟

کیستهای دندانی می‌تواند در نوک ریشه دندان مرده و همچنین در اطراف تاج دندان تشکیل شود. اکثر کیست‌ها به این علت تشکیل می‌شوند که یا دندان‌ها به خاطر عفونت یا آسیب از بین رفته‌اند و یا ریشه دندان‌ها به درستی درمان نشده‌اند. گاهی نیز به این دلیل که دندان فضای کافی برای رشد در دهان ندارد، کیست ایجاد می‌شود. در موارد نادر، ایجاد کیست می‌تواند به دلیل سندرم ژنتیکی باشد مانند سندرم گورلین.

آشنایی با مزایا و معایب کشیدن دندان با کاهش هزینه 50% مهراز کارت

این کیست موجب چه مشکلاتی می‌شود؟

کیست‌های دندان مشکلات متعددی مانند ایجاد درد و یا تورم، تحلیل فک، و فشار بر روی دندان‌های دیگر را موجب می‌شوند.

چگونه تشخیص دهیم که کیست دندان داریم؟

ممکن است زمانی متوجه این موضوع شوید که دندان ‌تان عفونت کرده باشد. با عکس برداری از دندان و فک، پزشکتان می‌تواند کیست دندانی را تشخیص دهد. بعضی از افراد هم به علت تحلیل و آسیب فک شان، متوجه این کیست ها می‌شوند.

کشیدن دندان عقل با کاهش هزینه 50% با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

پبشگیری از تشکیل کیست های دندانی

معمولا به ندرت دندان‌های سالم دچار کیست می‌شوند. اگر عصب دندان از بین برود، باید به طور کامل درمان شده تا موجب عفونت نگردد. اگر درمان موفقیت آمیز باشد، بافت‌های ریشه تبدیل به کیست یا آبسه نمی‌شوند. به همین دلیل مهم است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان‌های خود را چک کنید.

گاهی اوقات، دندانپزشک ممکن است احساس کند که شما دارای دندان اضافی می‌باشید. برای چنین مواردی توصیه می‌شود که از توموگرافی رایانه‌ای برای تشخیص موقعیت دندان استفاده کنید. با این روش می‌توان زمانی که هنوز کیست کوچک می‌باشد آن را تشخیص داده و اقدام به درمان آن کرد.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید.

درمان این کیست

دندانپزشک یا جراح دهان و فک با توجه به محل، نوع و اندازه کیست، اقدام به درمان آن می‌کند. در برخی موارد درمان اندودنتیک و در موارد دیگر کشیدن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

***جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. دراوردن این نوع کیست ها مثل کیست های سرطانی پر ریسک نیست ؟

   • admin
   • مهر ۹, ۱۴۰۰

   با سلام اگر زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، خیر هیچ خطر و ریسکی ندارد.

 2. سلام ازکجا باید متوجه بشیم که دندونمون کیست داره؟

  1. با سلام با تهیه عکس متوجه خواهید شد.

 3. سلام مهراز کارت در خوزستانم مراکز داره؟

  1. با سلام لیست مراکز درمانی مهراز کارت خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.