برداشتن خال به روش سوزاندن

برداشتن خال به روش سوزاندن1

برداشتن خال به روش سوزاندن

هرگونه تغییر رنگ مشخص در پوست را خال می نامند امکان رشد انواع خال در همه قسمت های پوست بدن مانند صورت و دیگر اندامها وجود دارد. رنگ خال ها معمولاً قهوه ای تیره، سیاه می باشد. علت به وجود آمدن این خال ها وجود رنگدانه های پوستی ملانوسیت است. در اینجا با انواع علل ایجاد خال و روشهای برداشتن آن آشنا میشوید مانند برداشتن خال به روش سوزاندن.

عوامل به وجود آمدن خال

دو عامل اصلی در به وجود آمدن خالهای ملانوسیتی مهم است؛

1- زمینه های ژنتیکی :خالهای ملانوسیتی مادرزادی، چند روش متعدد برای برداشتن این خال ها وجود دارد. یکی از این روشها جراحی می باشد. اما بزرگترین مشکل در این روش جراحی برش عمیق برای برداشتن خال لازم است.

در زمینه ژنتیکی تعداد انواع خال ها که در طول عمر انسان آن در پوست ظاهر می شود ارثی می باشد. اما زمان به وجود آمدن این خال ها بر اساس زمینه ژنتیکی هر شخص عکس متفاوت است. بعضی از از علل های محیطی باعث می شوند.
عامل ژنتیکی بروز خال را از حالت بلقوه به بالفعل در بیاورد و زودتر از موعد مقرر بروز داده شوند. نور خورشید یکی از عوامل مهم ظاهر شدن زودتر خال های ملانوسیتی می باشد.
استفاده دائم و مرتب از ضدآفتاب های مناسب میتواند در پیشگیری از به وجود آمدن خال ها موثر باشد.

خال های ملانوسیتی مادرزادی از زمان به دنیا آمدن در بدن یا صورت وجود دارند.شکل خال ها بصورت ضایعات برآمده سیاه یا قهوه ای میباشد.

خال های ملانوسیتی مادرزادی به سه دسته، بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم می‌شوند. اندازه بزرگ آن به بالای ۲۰ سانت که از نوع بدخیم می باشد وجود دارند.

برداشتن خال

برداشتن انواع خال با لیزر از بهترین و سریع ترین و در عین حال راحت ترین آنها می باشد. خال های صورت به جز در بعضی جاهای استثنایی در هر قسمت از صورت که باشند زیبایی ظاهر فرد را دچار نقص میکند. بیشتر خال ها از تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند.
ملانوسیت ها ماده رنگی به نام ملانین دارند که این رنگ تولید شده باعث می شود که سلول های ملانوسیت رنگی شوند. پخش شدن ملانوسیت ها تعیین کننده رنگ پوست فرد می باشد. اجتماع بیش از حد آنها در یک قسمت کوچک باعث ایجاد خال می شود و بعضی مواقع در این تجمع که با برجستگی پوست همراه است باعث خال برجسته می‌شوند.

برداشتن خال به روش سوزاندن
برداشتن خال به روش سوزاندن

روش های برداشتن خال

اگر شما هم از افرادی باشید که قصد دارید خال صورت و بدن خود را بردارید درحال حاضر روش‌های مختلفی وجود دارد.

1- سوزاندن خال

2- جراحی

3- لیزر

نکات مهم برای برداشتن انواع خال

بعضی از افراد برای اینکه زیباتر شوند اقدام به برداشتن خال های صورت و بدن خود می کنند. درمان انواع خال تنها برای هدف زیبایی انجام نمی شود بلکه برای بیمارانی که مبتلا به ملانوم هستند ضروری می باشد.

برداشتن خال ها در نواحی مختلف بدن، ابتدا باید با نتیجه آزمایشات و معاینه‌های صورت گرفته دقیق و تشخیص پزشک و بررسی وضعیت بافت خال با میکروسکوپ انجام شود.
نمونه برداری از خال بسیار مهم است که در صورت سرطانی بودن آن متخصص پوست کاملاً آن را برمی دارد تا در بدن پخش نشود.

اگر مایل می باشید که خال های قسمت های مختلف بدن و یا صورت خود را بردارید لازم است که با انواع برداشتن خال آشنا شوید.

برای دیدن بیمه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

کرم ها و چسب های طبیعی

در بازار انواع چسب های طبیعی و کرم های برداشت خال وجود دارد که دارای سرخ بن که نوعی گیاه دارویی می باشد. در این روش طبیعی برداشتن خال بدن و صورت از طریق چسب سرخ بن انجام می شود.

برای استفاده از چسب سرخ بن موارد زیر را رعایت نمایید

1- ابتدا خال را با هیدروژن پروکسید شستشو دهید.

2- چسب را بر روی خال بگذارید و با یک باند ببندید.

3-  ناحیه انتهای خال ملتهب شده خال کمرنگ شده و می‌افتد.

4- جای زخم کوچکی ایجاد میشود ولی آسیبی به بافت پوست نمی رساند.

نکته قابل توجه این است که برای برداشتن خال هایی که ممکن است سرطانی باشند نباید از این چسب استفاده کرد.

سوزاندن خال

برداشتن خال به روش سوزاندن یکی از روش های قدیمی از بین بردن خال ها سوزاندن خال است، که به وسیله دستگاهی به نام کوتر می باشد. ایت دستگاه با ایجاد گرما به وسیله جریان برق کار می کند. استفاده از روش کوتر باعث می شود که قسمت های فرورفتگی و عمیق چاله مانند در پوست به وجود آید.

این روش قدیمی میباشد که برای برداشتن خال های سطحی و ریز پوست استفاده می‌شده است. ولی امروزه برای سوزاندن خال از دستگاهی رادیو فرکانسی استفاده می شود که اثر بسیار کمی روی پوست می گذارد.

برداشتن خال با نیتروژن مایع

برای برداشتن بعضی از خال ها می توان از نیتروژن مایع استفاده کرد. دستگاه آن کرایو می باشد. برای منجمد کردن ضایعات پوستی مانند زگیل، کک و مک، میخچه و نیز خار پاشنه و بعضی دیگر از ضایعات پوستی می باشد.
روش کار آن به این صورت است که ازت مایع درون این دستگاه سرمای شدیدی حدود منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد می باشد. وقتی که محتویات دستگاه کرایو روی ضایعات پوستی اسپری می شود درجه حرارت آن قسمت از بافت مورد نظر به شدت و با سرعت زیادی کاهش می دهد که باعث منجمد شدن بافت مورد نظر و در نتیجه مرگ سلولی آن خواهد شد. و خال و ضایعه های دیگر از بین میرود.

برداشتن خال به وسیله لیزر(RF)

این فناوری جدید علمی در برداشتن خال می باشد که از امواج لیزری برای تخریب و یا تراش دادن خال استفاده می شود. این روش راحت و یا زخمی را به همراه ندارد و در آن نیازی به بخیه و یا برش پوستی نمی باشد. بیمار احساس درد کمتری دارد.
این روش برای خال های صاف سیاه و قهوه‌ای رنگ مناسب است. برداشتن کامل خال به این روش بین ۱ تا ۳ جلسه درمان نیاز دارد.
لیزر برای خال هایی که بسیار بزرگ هستند و برآمدگی دارند مناسب نمی باشد. در این روش داروی بیهوشی سطحی روی ناحیه تزریق می شود تا آن قسمت از ناحیه بی حس بشود. پس از آن با نور لیزر که مستقیماً به خارج می تابد آن را گرم میکند و میترکاند.
برداشتن خال با لیزر درد ندارد و جای زخم کمتری را ایجاد می کند. همچنین برای خال هایی که شکل های غیر معمول دارند توصیه نمی شود.
بعد از درمان ناحیه مورد نظر کمی قرمز شده و یک پوسته زخم ایجاد می کند که بعد از چند هفته از بین می رود. خطر به وجود آمدن عفونت بسیار کم می باشد.
از مشکلات اصلی برای برداشتن خال به روش لیزر این است که پرتو لیزر به نقاط عمیق پوستی نمی رسد پس از این روش فقط می توان برای مسطح کردن خال های گوشتی که در سطح پوست می باشند، استفاده کرد.

واگر بیمار دارای خال گوشتی با ریشه های عمیق باشد روش لیزر درمانی استفاده نمی شود و مناسب نیست.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

برداشتن خال با روش جراحی

در این روش از برش روی پوست استفاده می شود که جای آن تا مدتها روی پوست می ماند. این روش بیشتر برای برداشتن خال های بزرگ سرطانی توصیه می شود و بکار می رود.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمترین تعرفه دندانپزشکی!!
ویژه استان تهران و البرز