در رفتگی دندان | ترمیم دندان در رفته

در رفتگی دندان

در رفتگی دندان چیست و چگونه ترمیم می شود؟

در رفتگی دندان در بین کودکان بسیار شایع است. ولی چه در کودکان و چه در بزرگسالان در رابطه با دندانهای شیری و دائمی حائض اهمیت است.

آیا زمانی که فردی دچار سانحه شده و باعث در رفتگی دندانی میشود. به خصوص در کودکان و یا حتی بزرگسالان که دارای دندان دائمی هستند. باید باقی عمر خود را با دندان مصنوعی زندگی کنند؟
آیا درمانی برای ترمیم در رفتگی دندان  وجود دارد؟

ضربه به دندان‌ها در کودکان بسیار شایع است. بویژه در دندان‌های جلویی. این ضربه‌ها چه به دندان‌های شیری وارد شده باشند. و چه به دندان‌های دائمی، اهمیت دارد.

ترمیم دندان پوسیده جلو چگونه انجام میشود؟

اولین کاری که والدین باید انجام دهند، این است که مراقب باشند احتمال وقوع چنین حوادثی برای فرزندشان کمتر شود. یعنی مثلا از همان سنین کم که کودک تازه راه افتاده و حتی بعد از آن که سوار سه‌چرخه و دوچرخه‌اش می‌شود از او مراقبت کنند. اما اگر ضربه وارد شد هم راه‌حل‌هایی برای از دست ندادن دندان وجود دارد. و این‌طور نیست که نتوان اصلا دندان کودک را حفظ کرد.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت تماس حاصل نمائید.

بهترین روش ترمیم دندان چیست؟

مهم‌ترین امر : حفظ دندان دائمی

اگر دندان شیری آسیب شدیدی ببیند یا در اثر ضربه لق شود، معمولا تلاش چندانی برای حفظ و نگهداری آن نمی‌شود. هرچند که این آسیب‌ها می‌تواند روی جوانه دندان‌های دائمی اثر بگذارد. و در رشد و تکامل آن اختلال ایجاد کند. مثلا امکان دارد وقتی دندان دائمی کودک رویید، ببینیم دچار مشکل است. و ندانیم منشاء آن دندان ضرب دیده ای است که قبلا به دندان‌های شیری او خورده است. اگر دندان شیری لق شود، معمولا کشیده می‌شود. و اگر بیرون افتاده باشد، دوباره سر جای خود گذاشته نمی‌شود. و حتی اگر در فک فرو برود، احتمال دارد دندانپزشک هیچ اقدام خاصی انجام ندهد. چون بعد از مدتی دندان خود به ‌خود به محل اولیه خود برمی‌گردد.

مراجعه به دندانپزشکی کودکان ارزان

همه چیز درباره پر کردن دندان با آمالگام و پر کردن دندان با لیزر را بدانید !

آسیب  به دندان دائمی:

معمولا وضعیت درباره دندان‌های دائمی با دندان شیری بسیار متفاوت است. و برای حفظ آن تلاش می‌شود. دندانپزشک وقتی با کودکی با دندان دائمی آسیب ‌دیده مواجه می‌شود، ابتدا وضعیت شکستگی، وضعیت دندان و خطری را که ممکن است وجود داشته باشد، بررسی می‌کند. و درمان لازم را براساس این موارد در نظر می‌گیرد. گاهی شکستگی و آسیب دندان در حد پریدگی لبه مینا یا خط ‌افتادگی روی آن است. در این صورت ممکن است کار خاصی لازم نباشد. و دندانپزشک با اقدام ساده‌ای مثل استفاده از مواد مشابه شیارپوش‌ها، شیار روی مینا را بپوشاند. ولی اگر پریدگی در حدی باشد که عاج دندان مشخص شود، دندان می‌تواند به سرما و گرما حساس شود. ضمن این‌که اگر شکستگی عمیق باشد، امکان دارد عصب دندان هم از سوی میکروارگانیسم‌هایی که راهی برای رسیدن به آن پیدا کرده‌اند، آسیب ببیند. بنابراین دندانپزشک روی آن را می‌پوشاند.

کاهش هزینه ایمپلنت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز کارت …

پر کردن دندان با جدیدترین روش ها با مهراز کارت

اگر شکستگی به حدی باشد که عصب دندان درگیر شده باشد یا عصب دندان دیده شود، درمان بسیار اورژانسی، سخت‌ تر و مهم‌ تر می‌شود و باید حتما جلوی تخریب عصب را گرفت یا حتی آن را حذف کرد.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

اگر پس از در رفتگی دندان، دندان از دهان خارج شد چه کنیم؟

اگر این اتفاق بیفتد، اقدام‌هایی که انجام می‌شود خیلی مهم بوده و اولین اقدام این است که دندان را پیدا کنیم. و اگر خیلی آلوده بود، خیلی سریع با آب و بدون لمس آن را بشوییم.

باید حتما این دندان را در محلولی مثل شیر یا بزاق دهان کودک حفظ کنیم. اگر امکان این کار نبود، حتی پدر و مادر کودک می‌توانند دندان را در دهان خود بگذارند و کودک را سریع به دندانپزشک برسانند. علت این‌که می‌گوییم دندان را باید در مایعی که به محیط دهان نزدیک باشد تا رسیدن به دندانپزشک نگه داریم. این است که باید الیاف دور دندان زنده بماند تا بتوانیم آن را سر جایش قرار دهیم و دوباره جوش بخورد.

کاشت دوباره دندان خارج شده

دندانپزشک، دندان را که با شرایطی که گفته ‌شد به او رسیده، می‌تواند در جای خود قرار دهد. تا جوش بخورد. گاهی هم نیاز به درمان عصب و عروق دندان هم وجود دارد که باید ترمیم شود.

لازم به ذکر است اینکه پیوند عصب و عروق چقدر موفقیت‌ آمیز باشد به چند عامل بستگی دارد. مثلا اینکه دندان تازه روئیده باشد یا نه؛ چون در دندان تازه‌ روئیده هنوز عروق و اعصاب وسیع هستند. و جوش خوردن و پیوند بهتر و کامل ‌تر انجام می‌شود و دندان زنده می‌ماند. در غیر این صورت، شانس جوش‌ خوردن اعصاب و عروق کمتر و ممکن است بیمار در آینده به درمان عصب و ریشه هم نیاز پیدا کند. گاهی هم ریشه بعد از این اقدام تحلیل می‌رود و بعد از سال‌ها دندان لق می‌شود.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید.

هزینه ترمیم دندان پوسیده جلو با 50% کاهش هزینه مهراز کارت

اگر دهان کودک دچار زخم و پارگی شد چه کنیم؟

گاهی علاوه بر در رفتگی دندان و مشکلات دندانی، در دهان و لثه پارگی اتفاق می‌افتد که دندانپزشک می‌تواند آن را ترمیم کند، ولی گاهی هم فک و آرواره می‌شکند. در این صورت متخصص جراحی فک و صورت باید حتما کودک را معاینه کند و اقدام‌های درمانی انجام دهد. پس اگر پدر و مادر به شکستگی فک شک کردند، باید بلافاصله فرزندشان را به مطب یا بیمارستانی که متخصص فک و صورت دارد برسانند، نه متخصص دندانپزشکی کودک.

آشنایی با مزایا و معایب کشیدن دندان با کاهش هزینه 50% مهراز کارت

دندان‌های جلو بیشتر در معرض خطر در رفتگی دندان هستند!

دندان های جلو بیشتر در معرض خطر هستند اما گاهی هم دندان‌های عقبی دچار آسیب می‌شود. البته دندان جلویی بچه‌ها بیشتر هنگام ورزش، دوچرخه‌ سواری، دویدن و… صدمه می‌خورد و اگر دندان‌های جلویی او خیلی جلوتر از دندان‌های دیگر و با دندان‌های دیگر فاصله داشته یا هر دو فک جلو زده باشد، احتمال ضربه و آسیب دندان‌های پیشین بسیار بیشتر است. بنابراین اگر بچه‌ای دچار مشکلات جلو بودن فک بود، باید هر چه زودتر برای حل این مشکل به جراح فک و صورت یا متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

تکه‌های دندان‌ آسیب دیده را به دندانپزشک برسانید!

گاهی در اثر ضربه‌ها تاج دندان‌ هم می‌شکند یا دندان نصف می‌شود. در این صورت دندانپزشک می‌تواند از تکه‌های شکسته استفاده و با مواد همرنگ دندان، آن را ترمیم کند. پس اگر دندان‌ کودک تکه‌تکه شد، تکه‌های آن را به دندانپزشک برسانید تا اگر امکان داشت، اقدام‌های لازم را انجام دهد.

مراجعه سریع پس از حادثه (در رفتگی دندان) به دندانپزشک!

بهترین زمان برای رساندن دندان خارج شده از دهان کودک یا کودکی که دندانش لق شده به دندانپزشک، یک ساعت است و هر چقدر دیرتر شود، شانس موفقیت نگه ‌داشتن و حفظ دندان کمتر است. علاوه بر این، همان ‌طور که گفتیم محلول مناسبی که دندان در آن نگه داشته می‌شود (شیر ـ بزاق) نباید فراموش شود.

 اقدام دیگری که نزدیکان کودک می‌توانند انجام دهند این است اگر دندان آلوده نشده و امکان دارد آن را سر جای خود قرار دهند بلافاصله او را به دندانپزشک برسانند.

جهت مشاهده هزینه عصب کشی و پر کردن دندان کلیک کنید.

مشکلات احتمالی پس از در رفتن دندان

فرض کنید شما همه اقدام‌هایی را که گفتیم انجام دادید، اما دندان دائمی حفظ نشد در این صورت چه باید کرد؟ بویژه اگر این اتفاق درباره دندان‌های جلویی افتاده باشد، تا بیست سالگی و بلوغ کامل هیچ اقدام دائمی مثل ایمپلنت نمی‌توان انجام داد و کودک باید تا این سن از دندان متحرک استفاده کند و این موضوع، اهمیت مراقبت از کودک را در برابر آسیب‌ها نشان می‌دهد.

اگر دندان شیری لق شد، آن را رها کرده یا سعی می‌کنند آن را ثابت کنند، ولی اگر دندان دائمی باشد، حتما تلاش برای ثابت نگه‌ داشتن آن انجام می‌شود، حتی اگر کودک پس از ضربه شدید در ظاهر مشکلی نداشت، حتما باید او را به دندانپزشک رساند، چون امکان دارد شکستگی انتهای ریشه اتفاق افتاده یا فک و آرواره صدمه دیده باشد و او را دچار مشکل کند

***جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را به شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید. همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی

قطعا از مهمترین ویژگی هایی که میتوان برای یک کارت تخفیف دندانپزشکی نام برد، میزان پوشش دهی آن است که در این میان کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصدی به عنوان بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی از سوی کاربران، شناخته شده است. از دیگر ویژگی‌های بهترین کارت تخفیف دندانپزشکی می‌توان به سرعت و سهولت در استفاده، پوشش وسیع خدمات دندانپزشکی و تخفیف‌های متنوع اشاره کرد. به علاوه مهراز کارت بدون پرداخت هزینه ماهانه و تنها با پرداخت یک هزینه سالانه بسیار جزئی ارائه می‌شود که از لحاظ مالی نیز برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

تخفیف دندانپزشکی

شما میتوانید با دریافت ۵۰ درصد تخفیف دندانپزشکی در هزینه های درمانی و زیبایی خود صرفه جویی کرده و پس از دریافت کارت تخفیف مهراز از پشتیبانی و مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید. با انتخاب این کارت‌، شما می‌توانید از بین شبکه ‌ای از دندانپزشکان معتبر و حرفه‌ای پزشک خود را انتخاب و در سراسر کشور از خدمات آنها استفاده نمایید.

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من چند روز پیش پسرم خورد زمین دندوناش درد گرفته بود چون خورد به لبه در ظاهر که سالمن ولی نیازه که عکس برداری بشه؟

   • admin
   • مهر ۱۰, ۱۴۰۰

   با سلام بهتر است عکسبرداری شود؛ در بسیاری از مواقع از روی ظاهر دندان نمیتوان تشخیص داد.

 2. سلام کارت تخفیف شامل همه ی خدمات میشه؟

  1. با سلام بله شما با مهراز کارت میتونید تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی رو با کاهش هزینه 30% تا 50% انجام بدید. https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 3. سلام میشه راهنمایی کنید کارت شما رو به چه صورت میشه تهیه کرد؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام کنید و یا به صورت تلفنی اقدام کنید و طی چند ساعت مهراز کارتتون رو درب منزل دریافت کنید دوست عزیز ?

 4. برای خدمات زیبایی چقدر تخفیف داره؟

  1. سلام وقت بخیر خدمات زیبایی 30% تخفیف داره

 5. عالی بود

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.