پین دندان | دندان مصنوعی | عصب کشی دندان

پین دندان | دندان مصنوعی | عصب کشی دندان

پین دندان | دندان مصنوعی | عصب کشی دندان

دندانپزشکی ترمیمی و علم زیبایی دندان ها برای درمان انواع پوسیدگی ها نا منطمی ها در دندان ها می تواند بهترین زیبایی را به چهره افراد ببخشد. در دندانپزشکی ترمیمی خدماتی مانند عصب کشی دندان – پین دندان – دندان مصنوعی و غیره انجام می شود.
زمانی که دندان ها پوسیده و یا شکسته شوند یا در هر صورتی دندان از بین برود باید ترمیم شود و به شکل اولیه خود برگردد. در این صورت است که سلامت بدن نیز نضمین می شود. در این مقاله به بررسی خدماتی دندانپزشکی مانند پین دندان – دندان مصنوعی – عصب کشی دندان می پردازیم.

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

عصب کشی دندان (روت کانال)

روت کانال چرا و چگونه انجام می شود؟

عصب کشی یا همان روت دندان، پروسه ای است که برای ترمیم دندان در قسمت داخلی و پالپ دندان انجام می شود. پالپ دندان بخش نرم دندان است. پالپ دندان از بافت نرم و عروق خونی و اعصاب وجود دارد که این بخش عمان بخش ریشه دندان است که رشد دندان را انجام میدهند.
زمانی که دندان درد شروع می شود معنی آن این است که پوسیدگی و یا عفونت به قسمت پالپ دندان رسیده است. برای ترمیم این کار باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا به درمان دندان پوسیده رسیدگی نماید. از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشت این است که زمانی که دندان درد اتفاق می افتد یعنی ریشه دندان دچار مشکل شده است.

اما اگر به آن رسیدگی نشود احتمال اینکه دیگر دردی در ناحیه آن دندان حس نشود زیاد است. البته به معنی آن نیست که مشکل دندان خود بخود حل شده، بلکه در این زمان عصب های دندان از بین رفته و دیگر الارم درد را به سیستم مرکزیی مخابره نمی کند.

همه چیز درباره هزینه عصب کشی و پر کردن دندان را بدانید

بهترین متخصص عصب کشی در تهران

چه زمانی به روت کانال نیاز است؟

زمانی که پالپ دندان دچار پوسیدگی و یا عفونت شود، عصب کشی دندان انجام می شود. این عصب کشی توسط دندانپزشک در مطب و یا کلینیک باید انجام گیرد. اگر پالب یا همان مغز دندان مرده باشد
و از بین رفته باشد. ممکن است تاج دندان به همان شکل باقی بماند. البته از بین بردن و یا ترمیم پالپ دندان پوسیده و یا عفونت کرده بهترین راه برای حفظ دندان است.

روش نوین عصب کشی دندان با لیزر

پین دندان | دندان مصنوعی | عصب کشی دندان

پین دندان | دندان مصنوعی | عصب کشی دندان

دلایل اصلی برای برای صدمه دیدن پالپ یا مغز دندان:

1- نرسیدن به حفره های ایجاد شده روی تاج دندان و پوسیدگی های عمیق دندان
2- ترک خوردن دندان
3- اسیب رسیدن به دندان و تروما

از شایع ترین علائم اسیب دیدگی پالپ دندان شامل:

1- احساس درد در ناحیه دندان از درد خفیف تا شدید

2-متورم شدن لثه و احساس داغ شدن و گرما در لثه

پس از احساس درد در دندان و مراجعه به دندانپزشک، دندان شما را معاینه کرده و از دندانها برای تشخیص دقیق تر با اشعه ایکس عکسبرداری می کند. در صورتی که مشخص شود پالپ دندان نیاز به عصب کشی دارد این کار را انجام می دهد.

مشاهده بیمه دندانپزشکی و خدمات زیبایی با تخفیف و هزینه دندانپزشکی با تخفیف

مراحل عصب کشی (روت کانال) دندان

1- بی حسی

اینکه عصب کشی دندان درد دارد یا خیر؟ سوالی است که بیشتر مراجعه کنندگان از آن می پرسند و از درد آن می ترسند. برای انجام عصب کشی دندانپزشک مقداری داروی بی حسی به لثه ای که دندان آن را میخواهد عصب کشی کند تزریق می کند. بعد مدت حدودا یک ربع تا نیم ساعت دندان مورد نظر بی حس می شود. تزریق بی حسی با احساس درد و سوزش همراه است که به سرعت التیام می یابد. در زمان عصب کشی توسط دندانپزشک بسته به نوع سیستم بدن با درد کم و یا هیچگونه دردی احساس نمی شود.

پوشش بیمه دندانپزشکی

2- تمیز کردن پالپ دندان

زمانی که دندان بی حس می شود. دندانپزشک در محل بالای دندان شکافی را بوجود می اورد. زمانی که پالپ دندان رویت شد متخصص دندانپزشک به وسیله دستگاههای دندانپزشکی و ابزار فایل پوسیدگی ها را بر میدارد تمام کانال دندان را تمیز می کند.

مراجعه به دندانپزشکی ارزان

3- مصرف انتی بیوتیک

بعد از تمیز کردن پالپ دندان، دندانپزشک قسمت باز شده را با یک انتی بیوتیک پوشانده تا عفونت های بوجود آمده را از بین ببرد و مانع از تشدید دوباره عفونت شود. بعد از تمیز کردن کانال دندانپزشک به وسیله خمیر سیلز و ماده ی گوتاپرکا آن قسمت را پر می کند. همچنین از انتی بیوتیک های خوراکی برای بیمار تجویز می کند تا به طور کامل عفونت ها را از بین ببرد.

4- پر کردن دندان به طور موقت

دندانپزشک شکافی که اول ایجاد کرده بود را یه صورت موقتی به وسیله سیلانت مسدود می کند تا کانال دندان ها از ورود بزاق دهان به کانال ها در امان باشد.

درباره جرمگیری ، روکش و کامپوزیت دندان بیشتر بدانید!

بعد از روت کانال دندان چه باید کرد؟

بعد از آنکه عصب کشی تمام شد. حدود یک تا دوساعت بعد اثر بی حسی از بین می رود و فرد در ناحیه دندان عصب کشی شده احساس درد می کند. امکان متورم شدن لثه نیز وجود دارد. پزشکان به طور معمول داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، استامینوفن را تجویز می کنند. ولی اگر احساس درد بیشتر شد و یا چند روز ادامه داشت باید حتما به پزشک خود مراجعه نماید.

 

مقالات مرتبط: پین دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

پین دندان چیست و در دندانپزشکی چه کاربردی دارد؟

پین دندان همانند یک ستون برای جایگذاری یک دندان مصنوعی در دهان است. این ستون دندان باید بتواند تحمل و استحکام یک دندان طبیعی را داشته باشد به طوری که در هنگام جویدن و خرد کردن مواد غذایی را داشته باشد.

چقدر پین گذاری دندان می تواند موثر باشد؟

اینکه صد در صد پین گذاشتن به تنهایی بتواند به عنوان یک دندان طبیعی عمل کند گاهی امکان پذیر نیست. برای اینکه به نتیجه مطلوب و خوبی برسید، دندانپزشک گاهی اوقات از درمان “پست کور” نیز استفاده می کند. در این نوع درمان قبل از روکش نمودن دندان و ترمیم ساختار تاج این درمان پست کور انجام می شود.

ترمیم و پر کردن دندان با کندر چگونه انجام میشود؟

جنس پین دندان از چیست؟

پین دندان از یک میله فلزی ساخته می شود و شبیه پیچ می باشد. ساختار پیچ مانند آن برای آن است که بتواند در فک به خوبی محکم شود. و همچنین تاج دندان را به خوبی نگه دارد.
پس از آنکه پین داخل لثه قرار گرفت. تاج دندان از موادی مانند آمالگام و یا کامپوزیت ساخته و ترمیم شده روی پین ثابت شود. زمانی از پین استفاده می شود که پوسیدگی شدید و یا شکستگی دندان زیاد باشد و دندان توان نگه داشتن پر شدگی را نداشته باشد.

انواع دندان مصنوعی چیست و چه تفاوتی با بکدیگر دارند؟

 

دندان مصنوعی یا پروتز دندان

دندان مصنوعی همان پروتز دندان است که جانشین دندان طبیعی می شود. در کل دو نوع وجود دارد: دندان مصنوعی کامل و نیمه کامل.
نوع کامل دندان مصنوعی زمانی استفاده می شود که همه دندان ها افتاده و یا کشیده شده باشند. نوع نیمه کامل آن زمانی که یک تا چند دندان در دهان در اثر پوسیدگی زیاد و یا شکستگی وجود نداشته باشد.

ساخت پروتز دندان چگونه است؟

پروسه ساخت دندان مصنوعی از 2 تا 4 هفته زمان می برد. و نیاز به چند جلسه مراجعه به دندانپزشک دارد. دندانساز در لابراتوار مطابق با قالب گیری که دندانپزشک انجام داده است دندان مصنوعی را می سازد.

نحوه استفاده و مراقبت از پروتز دندان

1- در ابتدا که دندان را در دهانتان می گذارید حس اینکه یک چیز اضافی در دهانتان است را دارید و این کاملا طبیعی است چون در واقع جسمی خارجی را در دهان گذاشته اید ولی بعد از مدتی به آن عادت می کنید.

بیشتر اوقات دندانپزشکتان توصیه می کند که پروتز دندانتان تمام مدت شبانه روز داخل دهانتان باشد. تا زودتر به آن عادت کنید. بعد مدتی خود پزشک تان به شما می گوید که بعد از چه مدتی می توانید در موقع خواب پروتز رااز دهانتان خارج کنید و شاید هم نیاز نباشد.

زمانی که دندان مصنوعی را از دهانتان خارج می سازید باید آنرا در ظرف آب قرار دهید تا آسیب نبیند.
شستشو و نظافت دندان مصنوعی باید به طور مرتب انجام شود تا پلاک ها و مواد غذایی چسبیده به آن کاملا پاک شود.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • raheb 0
  • شهریور ۱۰, ۱۴۰۰

  من دوتا از دندونام به عصب رسیده خیلی درد دارمم شرایط مالیمم جوری نیست هردورو نقدی درست کنم لطفا اگر تخفیفاتون واقعی هست هرچی سریع تر کامنت منو جواب بدید و بگید چکار کنم که شامل تخفیف شم ممنون از شما

   • admin
   • شهریور ۱۰, ۱۴۰۰

   با سلام بله، تخفیف‌های دندان پزشکی ما با تخفیف 50% هست. فرم درخواست مشاوره رایگان را در صفحه اصلی سایت پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

 1. سلام اگر دندان عفونت داشته باشه عصب کشی انجام میشه؟

  1. با سلام خیر. در ابتدا باید عفونت دندان با مصرف دارو کنترل بشه.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.