اوردنچر | مزایا

اوردنچر

اوردنچر چیست و چه مزایایی دارد؟

اوردنچر: پروتز متحرک به پروتزی گفته می شود که به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته می شود. پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوعند:

  1. پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)
  2. پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)
  3.  overdenture

اوردنچر چیست؟

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک و در واقع دست دندان کاملی است که روی دو یا چند پایه دندانی یا پایه ایمپلنت می نشیند. این پایه ها می توانند دندانهای بیمار باشند که عصب کشی شده و کوتاه می شوند تا در زیر دست دندان قرار بگیرند و یا این پایه ها می توانند ایمپلنت هایی باشند که در فک بیمار قرار داده شده اند. راحتی اوردنچر نسبت به پروتز کامل دندان بیشتر است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است. مزیتی که نسبت به ایمپلنت کامل دارد هزینه کمتر آن است.

تعداد ایمپلنت لازم برای این کار:

حداقل تعداد ایمپلنت مورد نیاز برای اوردنچر فک پایین ۲ عدد و حداکثر ۴ عدد است، همچنین حداقل تعداد ایمپلنت لازم برای اوردنچر فک بالا چهار عدد میشود.

یکی ازعواملی تعیین کننده تعداد ایمپلنت ها میزان استخوان باقیمانده و میزان تحلیل استخوان مشخص می کند. هرچقدر تحلیل استخوان بیشتر باشد، تعداد ایمپلنت بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

هم چنین وضعیت فک مقابل یعنی با دندانی و یا بی دندانی فک مقابل هم در تعیین تعداد ایمپلنت ها موثر است.

 

انواع آن

 

متکی بر بافت لثه:

در این نوع اوردنچر، پروتز دندانی روی ایمپلنت هایی که در فک بالا و پایین کاشته شده سوار میشوند و مستقیما روی لثه ها قرار می گیرد. اوردنچر متکی بربافت لثه شبیه ترین نوع اوردنچر به دندان مصنوعی سنتی است و دارای حداقل استانداردهای لازم برای بیمارانی است که کل دندانهای خود را از دست داده اند.

 

متکی بر ایمپلنت و لثه:

در این نوع، پروتز دندانی با استفاده از دو ایمپلنت که معمولا به جای دندان نیش یا آسیا کاشته می شوند، روی لثه قرار می گیرد. در این نوع معمولا از یک میله برای اتصال ایمپلنت ها به عنوان محل قرار گیری پروتز دندانی استفاده می شود. به همین علت به این نوع کاشت دندان مصنوعی، اوردنچر میله ای نیز می گویند.

برپایه ایمپلنت:

اوردنچر بر پایه ایمپلنت تنها توسط ایمپلنت ها حمایت می شود. معمولا حدود ۴ تا ۶ ایمپلنت باید در فک کاشته شود که تعداد آنها با توجه به نیرو و فشاری که به هر ایمپلنت وارد می شود توسط پزشک تعیین می گردد. بسته به نظر پزشک یک نوع اتچمنت(میله ای، توپی یا مگنتی) روی ایمپلنت ها قرار گرفته  میشود تا محل استقرار پروتزها آماده شود. نهایتا، تاج دندان مصنوعی که معمولا کل دندانها را شامل می شود روی اتچمنت سوار می شود.

 

مزایا:

ساختار چهره را حفظ میکند.

قدرت جویدن بیمار را افزایش میدهد.

رعایت بهداشت و تمیزی آن ساده است.

موجب کاهش حرکت افقی پروتز میشود.

نسبت به روش های مشابه مقرون به صرفه تر است.

موجب کاهش تحلیل استخوان فک و حفظ تراکم استخوان میشود.

از تعداد ایمپلنت دندان کمتری در اوردنچر در مقایسه با پروتز ثابت استفاده میشود.

 

 

اوردنچر با بیمه دندانپزشکی سال ۹۹
اوردنچر با کارت تخفیف دندانپزشکی سال ۹۹

 

لطفا جهت اطلاع از هزینه اوردنچر با مهرازکارت با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۵۰۱۲ الی ۱۴ تماس بگیرید.

هنوز نظری ثبت نشده.