فلورایدتراپی کودکان

فلورایدتراپی کودکان

فلورایدتراپی کودکان

فلورایدتراپی کودکان یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان آنهاست. یون فلوراید به مینای دندان نفوذ کرده. و آن را در برابر اسیدهای موجود در غذا، مواد قندی و باکتری های دهان مقاوم میکند. که نتیجه آن پیشگیری از پوسیدگی دندان، کم کردن حساسیت دندان، متوقف کردن پوسیدگی در مراحل اولیه بدون نیاز به پر کردن دندان و حفاظت از سطح ریشه دندان میباشد.

فوق تخصص دندانپزشکی کودکان در کدام مرکز فعالیت دارد؟

زمان مناسب برای انجام فلورایدتراپی:

بهتر است که فلورایدتراپی در مطب، از زمانیکه همه دندان های شیری رویش یافتند (حدود ۳ سالگی) شروع شود. و تا ۲ سال بعد از رویش آسیای دوم دائمی (حدود ۱۴ سالگی) با نظر دندانپزشک هر 3 یا 6 ماه یکبار ادامه یابد. همزمان با فلورایدتراپی در مطب، ممکن است دندانپزشک برای برخی کودکان بالای شش سال که در خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان هستند. کاربرد دهان شویه فلوراید را در منزل تجویز کند.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید

مراحل فلوراید تراپی:

1-   ابتدا سطح کلیه دندانها با برس مخصوص تمیز می شود. ( چیزی شبیه مسواک برقی).
2-  سطح  تمام دندانها به ژل فلوراید آغشته می شود. ( گاهی اوقات یکطرف هر دو فک در یک مرحله و نیم دیگر در مرحله بعد به ژل آغشته می شود).
3-  ژل فلوراید حدود 4 دقیقه در مجاورت دندان قرار می گیرد.
4-  در تمام مراحل پشت کودک حالت عمودی داشته. سر کمی به سمت جلو خم می شود. و ساکشن ( بزاق کِش ) در دهان کودک قرار میگیرد. تا از بلع فلوراید ممانعت به عمل آید .
5-  پس از گذشت 4 دقیقه اضافات ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود. در این مرحله کودک آب دهان خود را بطور کامل خارج می کند.

فلورایدتراپی در بزرگسالان:

فلوراید درمانی در بزرگسالان نیز بسیار موثراست. و در مواردی مانند خشکی دهان (طبیعی یا به علت مصرف دارو) تحلیل لثه و دندانهای حساس، پوسیدگی حداقل یک دندان در یک سال اخیر، وجود روکش در دهان، بیماران تحت درمان ارتودنسی و بیماران سرطانی که رادیوتراپی میشوند. کاربرد دارد.

نکاتی قبل از انجام فلوراید تراپی:

 • کودکان قبل از وارنیش فلوراید تراپی باید تغذیه مناسبی داشته. و به مقدار کافی مایعات بنوشند. چرا که پس از فلوراید تراپی تا یک ساعت نبایستی چیزی بخورند یا بیاشامند.
 • قبل از کاربرد وارنیش فلوراید بهتر است دندانها را با خمیر پروفیلاکسی (درمطب) یا مسواک زدن معمولی تمیز نموده. و هر گونه پلاک یا جرم قابل مشاهده برداشته شود.

مراجعه به دندانپزشکی کودکان ارزان

مشاهده هزینه مشاوره کودک و نوجوان

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی اطفال کلیک کنید

نکاتی بعد از انجام فلوراید تراپی:

 • کودک نباید بعد از فلوراید تراپی دهانش را بشوید و تا نیم ساعت باید از خوردن و آشامیدن اجتناب کند. و  طی این مدت در صورت جمع شدن بزاق در دهان ، آن را خارج کند.
 • لازم نیست برای خشک کردن وارنیش فلوراید قبل از مرخص کردن بیمار صبر کرد چون وارنیش در تماس با مایعات دهان هم سفت می شود.
 • تا پایان همان روز فلوراید تراپی، کودک می تواند از رژیم غذایی نرم استفاده نموده وباید از خوردن غذای سفت پرهیز کند.
 • تا صبح روز بعد کودک نباید از مسواک ونخ دندان استفاده نماید.
 • تغییر رنگ سطح دندان، پس از وارنیش فلوراید تراپی طبیعی بوده و به مرور پس از مدتی به حالت اولیه خود باز می گردد.
 • بیمار نباید از دهانشویه فلوراید و الکل استفاده نماید.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

عوارض استفاده از فلوراید:

 • در صورت مشاهده علایمی نظیر دل درد و تهوع، به کودک شیر بخورانید. این حالت به ندرت اتفاق می افتد و آن زمانیست که کودک مقدار زیادی از ژل را ببلعد.با استفاده از ساکشن قوی و خم کردن سر به جلو امکان مسمومیت به صفر می رسد.
 • مصرف بیش از حد فلوراید در زمان شکل‌گیری دندان ابتلا به فلوروسیس را به دنبال دارد که با سفید یا قهوه‌ای شدن دندان یا ایجاد لکه سفید روی دندان همراه است. شدت عارضه از تغییر رنگ جزئی تا ناهنجاری‌های سطح دندان متغیر است. فلوروسیس پس از روییدن دندان‌ها بروز نمی‌یابد.

فلورایدتراپی کودکان با کارت تخفیف دندانپزشکی سال

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان کجاست؟

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره دندانپزشکی اطفال و پوسیدگی دندان

دانلود pdf مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. برای بچه ها آف بیشتر نداره؟

   • admin
   • شهریور ۲۲, ۱۴۰۰

   با سلام خیر، برای تمامی رده سنی 50% تخفیف داریم.

 2. سلام محدودیت سنی داره ؟

  1. با سلام خیر. فلورایدتراپی کودکان هیچ محدودیت سنی ای نداره و با داشتن مهراز کارت میتونید با کاهش هزینه 50% انجام بدید. https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 3. مراکز خدمات برای کودکان کجاست؟

  1. با سلام دندانپزشکان کودکان در تمامی مراکز درمانی مهراز کارت فعال هستن. لیست مراکز و پزشکان خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

 4. سلام ااین کارت برای همه سنین قابل استفاده است؟

  1. با سلام مهراز کارت برای همه افراد در هر سن و شرایطی قابل استفاده هستش.

 5. از کجا بدونیم پزشک های مهراز خوبن؟

  1. مهراز سابقه 18 ساله داره دوست عزیز

 6. عالی بود

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.