پروتز دست دندان کامل

پروتز-دست-دندان-کامل

پروتز دست دندان کامل چیست؟

در مقاله ی پروتز های دندانی پارسیل به انواع پروتزهای ثابت و متحرک اشاره کردیم. در اینجا به بررسی بیشتر پروتز کامل دندان یا دست دندان (denture) میپردازیم.

 

پروتز کامل دندان ( DENTURE):

پروتز کامل دندان یا دست دندان برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که تمام دندان های خود را از دست داده اند. البته امروزه استفاده از ایمپلنت های دندانی بر استفاده از انواع پروتزهای متحرک دندان تاثیر گذاشته، ولی هنوز هم به عنوان یکی از گزینه های درمان و سلامت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود. یکی بخش دندانها و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با نام لثه پروتز موسوم است و باید به اندازه کافی مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

پروتز کامل دندان خود دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است.

 

پروتز دندان لثه نرم:

در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت ۱-۲ میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده می شود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود.

اگر پروتز با لثه نرم قرار باشد که به طور دایم مورد استفاده قرار بگیرد، هرچند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت تر است اما نه تنها کارایی آن بسیار کمتر است بلکه باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد می شود. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای قابل انعطاف (لثه نرم) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتریها و قارچها در آنها زیاد است.

 

بهداشت دندان مصنوعی:

دندان های مصنوعی مانند دندان های طبیعی، نیازمند مسواک زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعی تمیز نشود، ممکن است باعث ایجاد عفونت های مختلف، مانند برفک دهان شود.

استفاده کنندگان از دندان های مصنوعی، می بایست حداقل سالی یک بار مورد معاینه دندانپزشک قرار بگیرند و هر چند سال یک بار نسبت به تعویض دندان مصنوعی خود اقدام کنند.

خمیردندان های معمولی برای شستن دندان های مصنوعی مناسب نیست و باید این دندان ها با مایع ظرف شویی شستشو شود.

 

برای مراقبت از پروتز و سلامت دهان خود نکات زیر را رعایت فرمایید.
  • حداقل دوبار در روز پروتز دندان را مسواک بزنید.
  • هنگام تمیز کردن پروتز دندان مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید.
  • با مسواک مخصوص دندان مصنوعی، سطح خارجی و داخلی پروتز را تمیز کنید.
  • با یک مسواک بسیار نرم، لثه و مخاط داخلی دهان را تمیز کنید.
  • یکبار در هفته پروتز دندان متحرک را داخل یک محلول ضدعفونی کننده به مدت ۸ ساعت قرار دهید.
  • زمانی که از پروتز دندان خود استفاده نمی کنید آنرا در یک ظرف آب نمک قرار دهید.
  • هنگام حمام رفتن پروتز دندان را داخل یک محلول تمیز کننده قرار دهید. (با اضافه کردن یک قاشق چای خوری سرکه به یک لیوان آب). بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیز کننده آنرا به طور کامل زیر شیر آب بشویید سپس آنرا داخل دهان قرار دهید.
  • برای رنگ نگرفتن پس از خوردن غذاهای رنگی پروتز بلافاصله تمیز کنید یا در صورت تغییر رنگ هر چند وقت یکبار به مدت ۶ تا ۸ ساعت در ظرف محتوای آب و یک قاشق سفید کننده خانگی قرار داده شود و سپس به دقت زیر آب سرد شسته شود.
  • بر مراجع مرتب بیمار به دندانپزشک و توجه به تذکرات وی تاکید میشود.

 

دست دندان کامل یا دندان مصنوعی با بیمه دندانپزشکی سال ۹۹
دست دندان کامل یا دندان مصنوعی با کارت تخفیف دندانپزشکی سال ۹۹

هنوز نظری ثبت نشده.