آیا ترمیم دندان درد دارد؟

آیا ترمیم دندان درد دارد؟

آیا ترمیم دندان درد دارد؟

پس از ترمیم دندان در بعضی مواقع پیش می‌آید که در قسمت دندان‌ های ترمیم شده و یا حتی در دیگر قسمت دندان ها درد احساس می‌شود. بیشتر افراد به دلیل اینکه نمی دانند آیا ترمیم دندان درد دارد یا خیر درمان پوسیدگی دندان خود را به تاخیر می اندازند.

اگر درد پس از ترمیم زیاد باشد. باید حتما به دندان پزشک مجددا مراجعه شود. ولی اگر با مصرف کردن مسکن در یک تا دو روز اول درد از بین رفت نیازی به مراجعه بعدی نمی باشد. حساسیت دندان ها بعد از ترمیم دندان معمولا بیشتر می شود.
این حساسیت می تواند از چند روز تا چند هفته ادامه پیدا کند. معمولا حسایت دندان به مواد غذایی سرد و داغ، شکلات ها و بعضی دیگر از مواد غذایی زیاد می شود. ادامه این حساسیت ها آزاردهنده بوده و می تواند روی روان فرد تاثیر منفی بگذارد. به گونه ای که از خوردن و آشامیدن واهمه داشته باشد.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

علت درد بعد از ترمیم دندان ها

در هنگام برداشتن پوسیدگی ها توسط دندان پزشک زمانی که پوسیدگی دندان به قسمت پالپ رسیده باشد. و عصب و مویرگ های دندانی را درگیر باشد. نیاز است که برای ترمیم و پاکسازی دندان از پوسیدگی ها قسمتی از بافت زنده دندان نیز برداشته شود.

البته در هنگام ترمی به دلیل تزریق بی حسی ممکن است هیچ دردی احساس نشود. ولی بعد از آنکه تاثیر بی حسی از بین رفت. درد به سراغ فرد می آید. که با استفاده از مسکن های خوراکی قابل تحمل می شود. و بعد از مدت زمانی از بین می رود. در بعضی از افراد ممکن است آسیب به حدی باشد. که بافت زنده دندان نتواند بخش آسیب دیده را ترمیم کند. در این موقع در اصطلاح پزشکی گفته می شود که دندان نکروز شده است. یعنی عفونی شده است.

آیا عصب کشی دندان پوسیده فایده ای دارد؟

مدت زمان درد بعد از ترمیم دندان

اگر درد بعد از پرکردن بعد از دو روز اول آن قدر شدید است که زندگی شما را مختل کرده است، اگر درد شبانه، درد نبض‌دار دارید و اگر بعد از یکی دو روز اول مجبور به مصرف دارو برای کنترل درد می‌شود نیازی نیست که انتظار بکشید و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرده و این موارد را با او در میان بگذارید.

اما حساسیت جزئی بعد از پرکردن دندان برای چند روز و حتی چند هفته آینده طبیعی است. شاید شما در خوردن آب خنک، بستنی و چای احساس ناراحتی کنید؛ اما قرار نیست که شما همیشه این مواد غذایی را در چند هفته آینده مصرف کنید. قدرت مدارای شما در این مورد فاکتور تعیین کننده‌ای به شمار می‌آید. گاهی اوقات شما تعیین می‌کنید که دندان شما توسط دندانپزشک و اندودنتیست عصب کشی شود یا نشود! از نظر اخلاقی ما به عنوان درمانگر موظف هستیم درد را برای شما برطرف کنیم. ولو اینکه مجبور باشیم دندان زنده ای را که بعد از پرشدن بدون عصب کشی حساسیت آن برطرف نمی‌شود، عصب کشی بکنیم.

حساسیت دندانی | علت حساسیت دندانی

عفونت دندان بعد از ترمیم دندان

عفونت ممکن است به ناحیه استخوان دور ریشه دندان نیز نفوذ کند. البته در مواقعی علامتی دیده نمی شود. ولی دندان نیاز به درمان ریشه پیدا می کند.
در این صورت عفونت می‌تواند به ناحیه استخوان دور ریشه دندان در فک گسترش یافته و حتی در صورتی که علامتی وجود نداشته باشد. دندان نیاز به درمان ریشه دارد.

از دلایل دیگر حساسیت بعد از ترمیم دندان می تواند مواد پرکردگی دندان باشد. و درد توسط خود این مواد و حساسیت نیز به دلیل وجود آنها می باشد. البته این حساسیت موقت است و به زودی برطرف می‌شود. به طور مثال نقره موجود در ترمیم‌ های فلزی یا همان آمالگام می تواند باعث حساسیت شود. همچنین اسید استفاده شده در پرکردگی‌ های همرنگ دندان می‌تواند به طور موقت بعد از اتمام درمان باعث حساسیت دندان‌ ها شود. البته که به مرور زمان این حساسیت ها برطرف می‌شود.
درباره ترمیم دندان با مواد فلزی چه میدانید؟ آیا در این حالت ترمیم دندان درد دارد؟ در ترمیم‌های فلزی مانند آمالگام به دلیل رسانا بودن فلز طبیعی است که سرعت پاسخ دندان به تغییرات حرارتی سرمایی و گرمایی بیشتر از دندان‌های عادی باشد. بعد از مدتی ممکن است با توجه به واکنش بافت زنده دندان، این درد و حساسیت کمتر شود.

مهراز کارت بیمه دندانپزشکی برای پرکردن دندان

در طولانی مدت نقص پرکردگی، نشت ترمیم، بهداشت ضعیف و شروع مجدد پوسیدگی از لبه‌های ترمیم می‌تواند باعث درد حساسیتی دندان شود. در این صورت مداخله درمانی سریع توسط دندانپزشک با عوض کردن پرکردگی و قرار دادن ترمیم جدید می‌تواند از نیاز دندان شما به عصب کشی جلوگیری کند ولی در صورت پیشرفت پوسیدگی و درگیر شدن عصب یا همان پالپ نیاز به درمان ریشه خواهید داشت.

عصب کشی دندان چقدر طول میکشد ؟

کشیدن دندان خراب چه مزایایی دارد؟

آیا ترمیم دندان درد دارد ؟

آیا ترمیم دندان درد دارد ؟

انواع حساسیت بعد از ترمیم دندان و درمان آن

درد حین جویدن: اگر بلافاصله بعد از پرکردن دندان و رفع شدن بی حسی، حس درد حین جویدن وجود داشته باشد، احتمالاً پرکردگی بلند است یا در نقطه ای تماس زود رس دارد و باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پرکردگی را تنظیم و اصلاح کند. در حالت‌های دیگر ممکن است التهاب و آثار عفونت به استخوان دور ریشه دندان رسیده باشد که با تست‌هایی که دندانپزشکتان در بررسی شرایط دندان شما انجام می‌دهد، تشخیص قطعی می‌شود.در صورت قطعی بودن عفونت با منشا ریشه پای استخوان ریشه دندان برای جلوگیری از از دست رفتن دندان، تنها راه چاره، درمان عصب کشی باشد.

آیا کشیدن دندان پوسیده راهکار درستی است؟

فوق تخصص دندانپزشکی کودکان در کدام مرکز فعالیت دارد؟

درد و حساسیت به دنبال گرما و سرما: بعد از ترمیم درجاتی از حساسیت و درد به تحریکات حرارتی مثل بستنی سرد و چای گرم طبیعی است. به شرطی که بیش از چند ثانیه طول نکشد و خیلی آزار دهنده نباشد. با برداشتن عامل تحریک حرارتی گرما یا سرما درد دندان بلافاصله برطرف می‌شود. اما اگر این درد بعد از برداشتن عامل ایجاد درد، کماکان ادامه یابد و ماهیت نبض دار، خود به خودی و حتی آزاد دهنده پیدا کند، نیاز به درمان ریشه یا همان عصب کشی را مطرح می‌کند.

ترمیم دندان با انواع مواد با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

چطور با حساسیت بعد از ترمیم مدارا کنیم؟

یک سری از روش‌ها وجود دارد که شاید بتواند حساسیت بعد از ترمیم دندان شما را کمتر کند. در موارد پیش آمدن درد دندان در چند روز اول ترمیم، استفاده از داروی ضد درد کمک‌کننده است.
خمیردندان‌های ضد حساسیت برای کاهش حساسیت این دندان‌ها مطرح‌شده‌اند اما معلوم نیست در موارد دندان‌های ترمیم‌شده تا چه اندازه موفق هستند.
تحریک کمتر بالطبع باعث می‌شود که حساسیت کمتری احساس کنیم. از مصرف خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با دمای خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید. خوراکی‌های خیلی سفت هم بر روی پرکردگی ممکن است حساسیت ایجاد کنند.در نهایت اینکه اگر گذشت زمان، حساسیت دندان شما را برطرف نکرد،به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مدت زمان پر کردن دندان

قیمت پر کردن دندان با مواد سفید یا مواد همرنگ دندان چقدر است؟

هزینه ترمیم دندان پوسیده جلو با 50% کاهش هزینه مهراز کارت

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره پر کردن دندان 

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. سلام من فوبیای دندانپزشکی دارم شما بیهوشی هم انجام میدید؟

    1. با سلام بله. در صورت نیاز از بیهوشی استفاده میشه براتون.

  2. سلام هزینه ترمیم دندان چقدره؟

    1. با سلام هزینه ترمیم و پر کردن دندان با انواع مواد با داشتن مهراز کارت 50% کاهش هزینه داره براتون.

  3. سلام ترمیم دندان چقدر زمان میبره؟

    1. با سلام در صورتی که به عصب کشی نیاز نباشه طی چند دقیقه انجام میشه و زمان بر نخواهد بود.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.