مدت زمان پر کردن دندان

مدت زمان پر کردن دندان

مدت زمان پر کردن دندان

پر کردن و ترمیم دندان درمانی است که برای ترمیم پوسیدگی و بازیابی شکل و عملکرد معمول دندان آسیب‌دیده انجام می‌شود. حفره ناشی از پوسیدگی و ساییدگی دندان با مواد مخصوص پر کردن دندان پر می‌شود تا دندان حفظ شود، از بیشتر شدن پوسیدگی یا جدی شدن مشکل جلوگیری شود و دندان عملکرد طبیعی خود را بازیابد.
دندانپزشک می‌تواند پوسیدگی دندان و لزوم پر کردن آن را تشخیص دهد. دندانپزشک با آیینه دندانپزشکی سطوح هر دندان را به دقت معاینه می‌کند و هر گونه مورد غیرطبیعی را با وسایل مخصوص بررسی می‌کند. دندانپزشک در صورت لزوم از تمام دهان یا بخشی از آن عکس می‌گیرد. دندانپزشک درمان مناسب را با توجه به شدت آسیب ناشی از پوسیدگی انتخاب می‌کند.

انواع پر کردن دندان

پر کردن دندان انواع مختلفی دارد که دندانپزشک بهترین آنها را با توجه به محل دندان آسیب‌دیده، گستردگی پوسیدگی، حساسیت داشتن بیمار و بودجه بیمار توصیه می‌کند.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

آمالگام

مدت زمان پر کردن دندان با آمالگام طی یک جبسه انجام می شود. آمالگام یا پرکردگی نقره‌ای رنگ ترکیبی از سیلور، مس، قلع و جیوه است که ماده محکم و بادوامی را برای پر کردن دندان به دست می‌دهد. آمالگام ماده‌ای بادوام، با استفاده آسان و مقاوم در برابر ساییدگی است که در مقایسه با مواد دیگر ارزان‌تر است. آمالگام به دلیل رنگ تیره‌ای که دارد، برای ترمیم دندان‌های دور از دید و عقب دهان به کار برده می‌شود.

پر کردن دندان به روش سنتی

قیمت یک عدد پروتز دندان با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز چقدر است؟

مدت زمان پر کردن دندان

مدت زمان پر کردن دندان

پر کردن دندان با مواد همرنگ کامپوزیتی

مواد کامپوزیتی همرنگ دندان از رزین آکریلیکی و ذرات شیشه مانند بسیار ریز تشکیل می‌شود.مدت زمان پر کردن دندان با کامپوزیت در یک جلسه و در مطب دندان پزشک صورت میگیرد. کامپوزیت در بین مواد ترمیمی بیشترین شباهت را به دندان طبیعی دارد. مواد همرنگ دندان دوام و مقاومت بالایی را در برابر شکستگی دارد، البته به شرطی که از آن برای پر کردن دندان‌های کوچک تا متوسطی استفاده شود که فشار جویدن متوسطی را تحمل می‌کند. مواد کامپوزیتی به ماندگاری و بادوامی مواد دیگر نیست، چون به مرور ساییده می‌شود.

پر کردن دندان با جدیدترین روش ها با مهراز کارت

عوارض پر کردن دندان بدون عصب کشی جیست؟

پرکردن دندان با مواد سرامیکی

هزینه پرکردن دندان با مواد سرامیکی بسیار بیشتر از کامپوزیت و امالگام است. این پرکردگی قبل از چسباندن به دندان در لابراتوار آماده می‌شود. بنابر این مدت زمان پر کردن دندان با سرامیک در دو جلسه ، یک بار برای قالب گیری و ارسال به لابراتوار و در جلسه دوم در مطب دندان پزشک برای گذاشتن در دندان انجام می شود. سرامیک به دلیل انطباق با رنگ دندان و مقاومت بالا در برابر لکه شدن طرفداران بسیاری دارد.

آشنایی با انواع ایمپلنت دندان

عمر دندان پر شده معمولا چقدر است؟ ژل پر کننده دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

پر کردن دندان با گلاس آینومر

گلاس آینومر ماده‌ای همرنگ دندان است که به راحتی به بافت دندان می‌چسبد. گلاس آینومر به آهستگی و به مرور برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در زیر و اطراف پر کردگی فلوراید آزاد می‌کند. از آنجایی که به خوبی می‌توان گلاس آینومر را همرنگ دندان تهیه کرد، این ماده ظاهری طبیعی به دست می‌دهد. با این حال گلاس آینومر برای دندان‌هایی که فشار زیادی را تحمل می‌کنند، توصیه نمی‌شود، چون به راحتی می‌شکند. برای آشنایی بیشتر با پر کردن دندان با گلاس آینومر به لینک زیر مراجعه نمایید.

ترمیم دندان با گلاس آینومر چگونه است؟ پر کردن دندان جلو با مواد سفید چگونه انجام میشود؟

آشنایی با نحوه پر کردن دندان جلو

ترمیم دندان با آلیاژ طلا

پرکردگی طلا در لابراتوار ساخته می‌شود و سپس با سیمان دندانپزشکی در محل حفره چسبانده می‌شود. طلا با بافت لثه سازگاری دارد و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، بیش از 20 سال دوام خواهد داشت. طلا بهترین ماده برای پر کردن دندان است، که البته گران‌ترین گزینه نیز است.
پر کردن دندان درمانی سریع و ساده است که طی 5 مرحله زیر انجام می‌شود:

دندانپزشک ناحیه اطراف دندان را با تزریق آمپول بی‌حس می‌کند تا بیمار کمترین دردی حین درمان حس نکند.
دندانپزشک پوسیدگی را با دریل برمی‌دارد و سپس دندان را تراش می‌دهد تا آماده پر کردن شود.
دندانپزشک ژل اسیدی به دندان می‌زند.  تا مواد به خوبی به دندان بچسبد.
گاهی با توجه به نوع پرکردگی لایه رزین روی دندان زده می‌شود و با تابش نور سفت می‌شود. در نهایت دندانپزشک دندان را پولیش می‌کند.
با این درمان ساده دندان ترمیم می‌شود و بیمار می‌تواند از دندان قوی جدید استفاده کند. پر کردن دندان با لیزر نیز یکی از روش های ترمیم دندان می باشد.
مدت زمان درمان پر کردن هر دندان از شروع تا پایان تقریباً 15 دقیقه طول می‌کشد. مدت زمان پر کردن دندان بستگی به این دارد که بی‌حس شدن دندان چقدر طول می‌کشد.

آیا ترمیم دندان درد دارد؟ درمان درد بعد از ترمیم دندان چگونه است؟

هزینه ترمیم دندان پوسیده جلو با 50% کاهش هزینه مهراز کارت

دوران بهبود و مراقبت پس از پر کردن دندان

دندان پس از از بین رفتن اثر بی‌حسی قدری سوزن سوزن می‌شود. تا 24 ساعت پس از پر کردن دندان از جویدن غذاهای سفت یا جویدن مستقیم با دندان پر کرده خودداری کنید. سعی کنید غذا را با سمت دیگر بجوید. اگر دندان‌های هر دو سمت را پر کرده‌اید، غذاهای نرم و مایعات میل کنید.

دندان‌ها را دو بار در روز با خمیردندان فلوراید مسواک بزنید و بین دندان‌ها را یک بار در روز با نخ یا مسواک بین دندان تمیز کنید. به طور مرتب برای چک‌آپ و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید. چنانچه دندان‌ها مستعد پوسیدگی باشد، دندانپزشک سیلانت دندان را توصیه می‌کند تا با شیارپوشی دندان‌های آسیا از جمع شدن پلاک و پوسیدگی آنها جلوگیری شود. استفاده از دهانشویه فلوراید نیز از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری می‌کند.

ترمیم و پر کردن دندان با کندر چگونه انجام میشود؟

پر کردن دندان و سرطان چه ارتباطی باهم دارند؟

ماندگاری پر کردن دندان

اگر چه بعضی پرکردگی‌ها سال‌ها روی دندان باقی می‌ماند، با این حال متوسط عمر آمالگام حدود 12 سال است. پرکردگی کامپوزیتی چندان بادوام نیست.

پر کردن دندان با سرامیک چه مزایا و معایبی دارد؟

آیا پر کردن دندان بدون عصب کشی امکان پذیر است؟

ضرورت تعویض پرکردگی دندان

پرکردگی دندان مادام‌العمر نیست و تغییر رنگ می‌دهد. پرکردگی کامپوزیتی همرنگ دندان لک شده و به مرور زرد یا تیره می‌شود. دندان و پرکردگی آن با جویدن غذا در معرض فشارهای شدید قرار می‌گیرد. حتی اگر هیچ مشکل دیگری نیز ایجاد نشود، بعضی پرکردگی‌ها به مرور ساییده می‌شود و باید تعویض شود. چنانچه مواد داخل دندان بریزد، ترک بردارد یا سوراخ شود، دندان باید مجدداً پر شود.

باکتری‌ها و ذرات غذا زیر پرکردگی ترک خورده یا سوراخ شده می‌لغزند و چون تمیز کردن زیر پرکردگی ممکن نیست، باکتری‌ها از این ذرات تغذیه می‌کنند و اسیدی را تولید می‌کنند که عامل پوسیدگی دندان است. پوسیدگی زیر پرکردگی قبل از آن که متوجه شوید گسترده می‌شود یا باعث درد می‌شود. به همین دلیل است که دندان‌های پر کرده نیز باید به طور مرتب معاینه و در صورت مشکل‌دار بودن پر کردگی مجدداً پر شود.

عوارض پر کردن دندان با کامپوزیت چیست؟

آیا پر کردن دندان با چسب دوقلو راهکار صحیحی است؟

قیمت پر کردن دندان با مواد سیاه با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز چگونه است؟

هزینه ترمیم دندان

هزینه پر کردن دندان به عامل‌های متعددی بستگی دارد که بعضی از آنها عبارت‌اند از:

۱. نوع پرکردگی دندان، برای مثال پر کردن دندان با کامپوزیت معمولاً گران‌تر از آمالگام است، چون پر کردن دندان با مواد همرنگ به مهارت بیشتر، مواد گران‌تر و تجهیزات جدیدتر نیاز دارد.
۲. دندانپزشک معالج
۳. موقعیت کلینیک
۴. تعداد سطوحی که نیاز به پر کردن دارد. برای مثال ممکن است یک دندان فقط یک سطح از آن پوسیده یا آسیب‌دیده باشد، اما در دندان دیگر یکی از سطوح یا تمام آن‌ها پوسیده یا آسیب‌دیده باشد.

مطالعه مطالب مرتبط:

ترمیم دندان با 50% کاهش هزینه با مهراز کارت

هزینه عصب کشی دندان و پر کردن با مهراز کارت چقدر است؟

پیشگیری از ریختن دیواره دندان پر شده چگونه انجام میشود؟

آموزش مراقبت بعد از پر کردن دندان با کامپوزیت

عوارض پر کردن دندان چیست؟ آیا اصلا عوارضی دارد؟

روکش دندان پر شده چگونه جایگذاری میشود؟

آیا میدانید پر کردن دندان با کامپوزیت چه مزایا و معایبی دارد؟

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره پر کردن دندان 

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام آیا مواد آمالگام برای بدن ضرر داره؟

  1. با سلام خیر این مواد از جنس تیتانیوم هستش و با بدن انسان کاملا سازگاره و هیچگونه ضرری نداره. https://mehrazcard.com/restorative-dentistry/

 2. سلام تعرفه پر کردن دندان با مهراز کارت چقدره؟

  1. با سلام با مهراز کارت ترمیم و پر کردن دندان با انواع مواد با کاهش هزینه 50% انجام میشه برای شما.

  • mino
  • اسفند ۸, ۱۴۰۱

  موادی که در مهراز به کار برده میشه دوام بالایی داره؟

  1. با سلام بله. از نظر کیفیت مواد هیچگونه نگرانی نداشته باشید :)

 3. سلام آیا بعد از ترمیم دندان میتونیم غذا بخوریم؟

  1. با سلام تا چند ساعت از خوردن غذاها خودداری کنید لطفا.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.