تحلیل رفتن لثه و درمان آن

تحلیل رفتن لثه

تحلیل رفتن لثه و درمان آن

بیماری لثه که با خونریزی لثه و متورم شدن لثه مشخص می شود. می تواند تا از دست رفتن دندان ها نیز خطرناک باشد. تحلیل رفتن لثه یا پسروی لثه زمانی اتفاق می افتد که حاشیه بافت لثه که در اطراف دندان ها می باشد. از بین می رود و به اصطلاح عقب نشینی لثه پیش می اید. در این حالت قسمت بیشتری از دندان ها نمایان می شود که در زیبایی چهره و لبخند تاثیر منفی دارد.

زمانی که لثه تحلیل می رود بین دندان و لثه فاصله به وجود می آید. که به آن عمیق شدن پاکت گفته می شود. این فاصله که به گودالی برای جمع شدن مواد غذایی و باکتری ها تبدیل می شود. باعث آسیب رساندن به دندان و نیز پیشرفت بیشتر خوردگی لثه می شود. اگر تحت درمان قرار نگیرد این پیشروی تا از دست رفتن دندان ادامه پیدا می کند.

مشاهده بیمه دندانپزشکی و خدمات زیبایی با تخفیف و هزینه دندانپزشکی با تخفیف

تشخیص تحلیل لثه

از بیماری های شایع لثه پسروی لثه است. که بیشتر افراد متوجه این پسروی نمی شوند. زیرا به تدریج و کم کم اتفاق می افتد. یکی از نشانه های تحلیل لثه حساسیت دندان ها در زمان خوردن و اشامیدن مواد غذایی سرد و گرم است. همچنین اندازه دندان ها بلندتر به نظر می رسد. خط لثه در قبل رویش دندان مشخص است. و حتی با لمس انگشت روی لثه می توان این خطوط را تشخیص داد.

تحلیل لثه
تحلیل لثه

دلایل تحلیل لثه ها

دلایل مختلفی برای تحلیل لثه و پسروی لثه ها از دور و اطراف دندان ها وجود دارد. این موارد را در ادامه بیان می کنیم:

1- بیماری های لثه : عفونت هایی که از باکتری های دهانی به وجود می آیند. باعث تخریب لثه می شوند. و سبب تحلیل رفتن استخوان زیر آن می شوند. این استخوان نگهدارنده دندان هاست که از بین رفتن آن ، افتادن و از بین رفتن دندان را به دنبال دارد. التهاب لثه از نشانه های بیماری لثه می باشد. که باید به موقع به آن رسیدگی شود و درمان گردد.

 

2- عوامل زنتیکی : در بعضی از افراد بیماری لثه بیشتر از دیگران اتفاق می افتد. در این افراد عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی داشته حدود 30 درصد از مردم از عوامل ژنتیکی دچار بیماری لثه می شوند. که حتی این افراد هم با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانند برای این بیماری پیشگیری کنند. و هیچ گاه به آن مبتلا نشوند .

 

3- مسواک زدن نادرست: زمانی که از مسواک زبر استفاده کنید. علاوه بر اینکه به مینای دندان خود آسیب می زنید. لثه های خود را نیز زخمی می کنید. در این مواقع لثه ها دچار خونریزی می شوند. و نیز التهاب لثه ها نیز به وجود می آید.

 

4- عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان : مواردی که به بهداشت دندان ها کمک می کند. مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و دهانشویه ها که به طور مرتب انجام شود. باعث شده تا پلاک ها و باکتری هایی که روی لثه ها و دندان ها جمع شده اند از بین رفته و دهانی تمیز و خوشبو داشته باشید.

ولی اگر بهداشت را به خوبی رعایت نکنید. باعث شده این پلاک ها به شکل جرم دندان روی دندان ها به وجود آیند. که در صورتی که این جرم ها تمیز نشوند و روی دندان ها جمع شوند فقط با جرمگیری توسط دندانپزشک تمیز می شوند. و اگر بازهم جرمگیری انجام نشود همان جرم ها سبب تحلیل رفتن و خوردگی لثه می شود.

 

سایر دلایل تحلیل لثه

5- تغییرات هورمونی: این تغییرات که بیشتر در زنان اتفاق می افتد. در زمان بلوغ و بارداری و یائسگی ممکن است باعث حساسیت و مستعد بودن دندان و لثه ها شود.

 

6- مصرف دخانیات: توتون و تنباکو باعث شده که پلاک های بیشتری روی دندان ها بچسبد و نیز تمیز کردن آن ها سخت تر می شود. و به بهداشت بیشتری نیاز دارد. در صورتی که بهداشت مضاعف انجام نشود. امکان تحلیل رفتن لثه ها بیشتر می شود. پرهیز از استعمال دخانیات علاوه بر سلامت دندان ها به سلامت لثه ها نیز بسیار کمک می کند.

 

7- دندان قروچه : روی هم فشار دادن دندان ها یا همان دندان قروچه که فشار زیادی به دندان ها می آید. باعث پسروی لثه ها می شود.

 

8- نامرتب بودن دندان ها : یکی از عوامل دندان قروچه کجی و نامرتب بودن دندان هاست. زمانی که دندان ها هم راستای هم نباشند. در هنگام جویدن فشار زیادی روی لثه ها وارد می آید که همین امر موجب تحلیل رفتن لثه ها می شود.

 

9- جواهرات دندان و دهان: استفاده از جواهرات دندان و دهان زمانی که به لثه ها ساییده شوند. باعث تحریک لثه می شوند. که التهاب و خونریزی لثه را به دنبال دارد. و همچنین باعث تحلیل لثه می شود.

تحلیل لثه | درمان تحلیل لثه

درمان تحلیل رفتن لثه

زمانی که تحلیل لثه مقداری باشد که پسروی اتفاق افتاده باشد دندان پزشک با جرمگیری و نیز تمیز کردن عمقی این قسمت که تسطیح ریشه و یا روت پلینگ می گویند این بیماری را درمان کند. در زمان تسطیح ریشه دندانپزشک با وسیله ای قسمتهایی از دندان که زیر لثه قرار دارند را جرمگیری می کند و با دقت تمیز می کند و سطح ریشه دندان را مسطح می کند تا پلاک کمتری به دندان بچسبد و جایی برای باکتری ها نداشته باشد.

داروهای آنتی بیوتیک نیز برای درمان و از بین بردن باکتری ها توسط دندانپزشک توصیه می شود. زمانی که پسروی لثه ها با جرمگیری دندان بهبود نیابد و ساختار استخوان از بین رفته باشد شاید به جراحی لثه نیاز باشد.

انواع جراحی لثه

1- جرمگیری و تسطیح ریشه فلپ

در روش جراحی لثه دندانپزشک یک برش کوچک روی لثه بیمار به وجود می آورد و زیر آن را تمیز می کند تا تمامی باکتری ها و پلاک های زیر آن را تمیز می کند. بعد از تمیز شدن این قسمت و ضد عفونی کردن آن لثه را به قسمت قبل بر میگرداند و بخیه زده می شود.

جراحی پیوند لثه چگونه است؟

2- جراحی بازسازی استخوان

استخوانی که دندان را نگه می دارد در زمانی که لثه تحلیل رفته باشد دچار اسیب می شود. در این زمان باید عمل جراحی بازسازی استخوان انجام شود. این جراحی نیز با برش لثه و بالا زدن بافت لثه انجام می شود. در این روش جراحی مواد باز سازی کننده مثل غشا و پیوند بافت انجام می شود. این کار جهت تحریک بدن برای بازسازی و ترمیم این قسمت است. در آخر لثه بالا زده شده به جای خود برگردانده و بخیه زده می شود.

3- پیوند بافت نرم

برای این نوع جراحی چند نوع روش پیوند وجود دارد. اما رایج ترین پیوند بافت نرم پیوند بافت همبند می باشد. در نوع پیوند بافت همبند یک بخش کمی از سقف دهان برداشته می شود و بالا زده می شود تا قسمتی از لایه برداشته شود. این بافت را بافت همبند می گویند. در نوع دیگر جراحی پیوند که به پیوند آزاد شناخته می شود، در آن بافت پیوندی به شکل مستقیم از قسمت سقف دهان برداشته می شود و نه از لایه زیر پوست. گاهی اوقات اگر لثه احاطه کننده در اطراف دندان به اندازه کافی باشد دندانپزشک پیوند لثه را از همان بافت لثه بردارد. به این پیوند پدیکل می گویند. انتخاب یکی از این روش ها به عهده دندانپزشک می باشد.

قلیان دشمن دندان | عوارض قلیان

۲ دیدگاه برای “تحلیل رفتن لثه و درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه
مراکز
اینستاگرام
واتس اپ
خانه