استرس بارداری و پوسیدگی دندان مرتبط هستند!

استرس-بارداری-و-پوسیدگی-دندان

استرس بارداری و پوسیدگی دندان چگونه با یکدیگر مرتبط هستند؟

 

استرس بارداری و پوسیدگی دندان رابطه مستقیم دارند، استرس در دوران بارداری با مسائل و مشکلات خاصی که سلامت کودک را به مخاطره می­ اندازد مرتبط است از جمله وزن کم نوزاد هنگام تولد و افزایش ریسک ابتلا به آسم و آلرژی. اما برای اولین بار نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان می­دهد که استرس مزمن در دوران بارداری ممکن است ریسک ابتلای کودک به پوسیدگی دندانی را افزایش دهد.

 

پوسیدگی دندان، مشکل اصلی!

 

پوسیدگی دندانی اصلی­ ترین بیماری مزمن دوران کودکی ایالات متحده است. طبق آمار پژوهشکده ملی دندانی و کرانیو فاسیال ۴۲% کودکان ۱۱-۲ ساله در ایالات متحده دارای پوسیدگی دندانی در سیستم دندانی شیری خود بوده ­اند. در حالی­که ۲۱% کودکان ۱۱-۶ ساله در سیستم دندانی دائمی خود پوسیدگی دندانی داشته ­اند.

بهداشت نامناسب دهان و دندان و مصرف مقادیر بالای غذاها و نوشیدنی ­های حاوی قند عامل بروز پوسیدگی دندانی در کودکان هستند. اما طبق تحقیقات میزان استرس مادران در دوران بارداری نیز در این زمینه نقش ایفا می­ کند.

 

یک تیم تحقیقاتی داده­ های مربوط به ۷۱۶ کودک و مادرانشان را که جزئی از برنامه ۶ ساله (۱۹۹۴-۱۹۸۸) ملی سنجش سلامت و تغذیه بودند مورد بررسی قرار دادند.

 

شیوع پوسیدگی دندانی در کودکان این مادران بررسی شد، شاخص­های دیگری نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت از جمله دفعات مراجعه کودک به دندان­پزشکی، این­که کودک از شیر مادر تغذیه می کند یا نه و مصرف وعده غذایی صبحانه در این کودکان.

استرس مادران در دوران بارداری باید به عنوان ریسک فاکتور بالقوه در پوسیدگی دندانی کودک در نظر گرفته شود.

مادرانی که دو یا تعداد بیشتری مارکرهای AL داشتند در مقایسه با مادرانی که این مارکرها را نداشتند با احتمال بیشتری صاحب فرزندانی با پوسیدگی­های دندانی بیشتر می­ شوند.

 

ارتباط استرس و شیر مادر

 

علاوه بر این شیوع پوسیدگی دندانی در کودکانی که با شیر مادر تغذیه نشده بودند شایع­تر بود. کودکان مادرانی که از نظر اقتصادی از دهک­های پایین جامعه بودند با احتمال بیشتر با شیر مادر تغذیه نشده بودند.

مادرانی که به دهک­ های پایین درآمدی جامعه تعلق داشتند کمتر کودکانشان را در ۱۲ ماه نخست زندگی به دندان­پزشکی می­ بردند از سوی دیگر این مادران در مقایسه با مادرانی که درآمدهای بیشتری داشتند با احتمال کمتری روزانه به کودکانشان صبحانه می­ دادند.

در حالیکه مطالعه های پیشین نشان می­ داد که سطح پایین اقتصادی– اجتماعی با افزایش ریسک پوسیدگی دندانی در کودکان ارتباط دارد، پژوهشگران این مطالعه اخیر اظهار داشتند که استرس عامل مؤثر در این پروسه است.

 

«این مطالعه از آن جهت منحصر به فرد است که بر تأثیر سطح اقتصادی– اجتماعی و استرس مادران روی سلامت دهان کودکان از طریق تلاش­های مادران در اتخاذ الگوهای سالم که پیش بینی کننده پوسیدگی دندان هستند صحه می گذارد. این الگوهای سالم شامل مسواک زدن منظم دندان­های کودک، تغذیه سالم وی و مراجعه منظم به دندان­پزشک جهت مراقبت­های پیشگیری کننده می باشد.»

 

استرس مادر= شیوع پوسیدگی در دندان کودک

 

پژوهشگران تأکید می­ کنند که یافته ­های آنان نشان­گر این امر نیست که استرس مزمن سبب بروز پوسیدگی دندانی در کودکان می­ شود هرچند پزشکان می­گویند: برنامه­ هایی که جهت ارتقاء سلامت دهان و دندان کودکان در نظر گرفته می شود، باید راهکارهایی جهت ارتقاء وضعیت مادران در دوران بارداری را نیز شامل شود.

علاوه بر پیامدهای وسیع سلامت مادر و شرایط اجتماعی و روانی محیط زندگی روی سلامت دندان­های کودک، استرس مزمن مادران به عنوان یک ریسک فاکتور بالقوه در پوسیدگی دندانی کودکان، عاملی است باید به آن توجه کنیم.

جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهرازکارت تماس حاصل نمائید.

هنوز نظری ثبت نشده.