نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی

براکت و سیم های ارتودنسی برای بریس ها در مراحل انجام ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند. این براکت ها جایی برای رشد و تکثیر و جمع شدن باکتری ها هستند که در دهان وجود دارند. زمانی که از مسواک مخصوص ارتودنسی برای تمیز کردن دندان ها استفاده می کنید. متوجه می شوید که زیر این سیم ها و براکت ها تمیز نمی شوند. برای تمیز کردن کامل انها باید از نخ دندان ارتودنسی استفاده شود.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید هزینه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

***استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان ها و زیر و لابلای سیم های ارتودنسی استفاده می شود. این نوع نخ از سه قسمت تشکیل شده است:

1- سر سوزنی چند سانتی
2- یک قسمت اسفنجی
3- نخ دندان

ارتودنسی ارزان در تهران با داشتن مهراز کارت

دلایل استفاده از نخ دندانها

از مهم ترین دلایلی که لازم به استفاده از این نوع نخ در زمانی که ارتودنسی دارید بهتر است استفاده شود این است. که زمانی که بعد از خوردن مواد غذایی از مسواک برای تمیز کردن دندان ها استفاده می کنید. باز هم مواد غذایی لابلای دندان ها و سیم ها و براکت ها باقی می ماند که اگر تمیز نشوند می توانند باعث پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها شود. بنابراین بعد مسواک های روزانه که به توصیه دندان پزشکان روزی دوبار با مسواک و خمیر دندان ارتودنسی است بعد از مسواک زدن از نخ دندان ارتودنسی نیز استفاده شود.

مشاهده هزینه ارتودنسی دندان با بیمه

نحوه استفاده از نخ دندانها

در ابتدا نخ را از سر سوزنی شکل بیرون اورده و دو طرف نخ دندان را دور انگشت های نشانه می پیچیم. بعد با یک حرکت مورب و اره ای به ارامی نخ دندان را بین دندان ها حرکت می دهیم. با حرکات پایین و بالا زمانی که نخ به دندان چسبیده است آن را به زیر لثه ها می برید و آن قسمت ها را نیز تمیز می کنید. روزانه دوبار این کار را انجام دهید صبح ها بعد از خوردن صبحانه و شب ها قبل از خواب لازم است که این کار انجام شود.

نخ دندان ارتودنسی
نخ دندان ارتودنسی

مراقبت حین درمان ارتودنسی چگونه است؟

 

انواع نخ دندان

بعد از تمام شدن و جایگذاری براکت ها و بریس ها برای انتخاب مدل نخ دندان باید با متخصص دندان پزشک خود مشورت کنید. تا نوع نخ دندانی که باید استفاده کنید را به شما معرفی کند. نخ ها ارتودنسی چند نوع هستند که آنها را برایتان توضیح می دهیم:

نخ دندان معمولی

این نوع از نخ دندان به طور عموم استفاده می شود. ولی تفاوتی که نخ دندان معمولی با نخ دندان ارتودنسی دارد این است که بدون موم هستند و احتمال اینکه بین دندان ها گیر کنند زیاد می باشد.

نخ دندان سوپرفلاس

این نوع از نخ دندان به طور خاص برای برای دندان هایی که ارتودنسی شده اند طراحی و ساخته شده است. نخ دندان سوپر فلاس از سیم های استانداردی ساخته شده اند که در انتهای ان نوعی پلاستیک وجود دارد که از نخ بزرگتر نیست ولی به اندازه ای استحکام دارد که بتواند بین سیم ها و براکت ها را به طور کامل و بدون گیر کردن و پاره شدن تمیز کند.
بین نخ پلاستیکی و نخ معمولی که به هم تابیده شده اند نوعی نخ اسفنجی وجود دارد که در زمان استفاده از آن باعث شده تا اطراف بریس ها را مالش دهید تا ذرات مواد غذایی به طور کامل از روی خود دندان ها پاک شود.

مطالعه درباره انواع بریس های دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه
مراکز
اینستاگرام
واتس اپ
خانه