فرق کامپوزیت و لامینت

فرق کامپوزیت و لامینت

فرق کامپوزیت و لامینت

کامپوزیت و لامینت دندان هر دو از روش هایی است. برای زیبایی دندان ها و نیز پوشاندن عیوب دندان مانند تیرگی و لکه دار بودن دندان ها، تغییر اندازه دندان ها، رفع نازکی بیش از حد دندان ها و در مجموع برای اصلاح طرح لبخند به کار می رود. در هر کدام از این درمان ها و روش ها لایه نازکی روی دندان ها به خصوص دندان های جلویی چسبانده می شود. که رنگ و اندازه و فرم دندان ها را به زیبایی تغییر می دهد. فرق اصلی کامپوزیت با لامینت در جنس لایه ای می باشد. که به دندان چسبیده می شود.

متریال متفاوت در این دو روش باعث شده تا مراحل انجام آنها نیز متفاوت باشد. در این مطلب به بیان مقایسه بین این دو روش کامپوزیت و لمینت دندان می پردازیم. تا در زمان استفاده از آنها با آگاهی بهتری انتخاب کنید. در ابتدا می پردازیم به اینکه هر کدام از درمان ها چگونه انجام می شود.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

مراحل کامپوزیت دندان

در ونیر کامپوزیت دندان ها، بعد از تمیز کردن دندان ها، آنها را برای اتصال ونیر کامپوزیت آماده می کنند. سپس با فرز دندان پزشکی مقدار کمی از سطح دندان را خراش می دهند تا سطح اتصال با کامپوزیت بیشتر و بهتر بچسبد. در مرحله بعدی سطح دندان با اسید مخصوصی متخلخل می شود. و بعد باندینگ وصل می شود. سپس لایه های مختلف کامپوزیت به رنگ های مناسب با دیگر دندان ها و یا اگر برای همه دندان ها استفاده می شود. از رنگ های طبیعی استفاده شده و روی دندان فرم دهی می شود. و با استفاده از نور مخصوص لایه های فرم داده شده روی دندان را سفت و محکم می کنند. در آخر کار کامپوزیت با فرز فرم نهایی داده می شود. و پولیش می شود.

کاهش هزینه لامینت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

فرق کامپوزیت و لامینت

فرق کامپوزیت و لامینت

لامینت یا کامپوزیت

تفاوت هایی میان لامینت و کامپوزیت وجود دارد. که اغلب مراجعه کنندگان را در هنگام انتخاب مناسب سردر گم می کند. بیشتر دندان پزشکان با توجه به مهارتی که دارند و بررسی بیمار خود بهترین را به آنها توصیه می کنند و برای بیمار انجام می دهند.
به طور مثال شخصی که یک یا دو دندان را می خواهد اصلاح کند ونیر کامپوزیت برای او روش و انتخاب بهتری می باشد. و یا اگر شخصی تصمیم به زیبایی برای دندان های جلویی مثلا هفت یا هشت دندان را داشته باشدلمینت سرامیکی انتخاب یهتری برای او می باشد. انتخاب نوع روش به عهده دندان پزشک است ولی بیماران باید اطلاعات کافی در مورد این دو مورد داشته باشند.

قیمت دندان مصنوعی ژله ای در مشهد و قیمت یک عدد پروتز دندان با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز چقدر است؟

تفاوت های بین کامپوزیت و لامینت

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی دندان توسط متخصص دندانساز در آزمایشگاه ساخته می شود هزینه آن نسبت به کامپوزیت بالاتر است. قیمت آن با توجه به هزینه لابراتوار و قیمت و مقدار مواد مصرفی و همچنین دستمزد دندان پزشک براورد می شود. ولی قیمت کامپوزیت در ابتدای کار نصف لمینت سرامیکی می باشد. ولی با محاسبه هزینه ترمیم ها و نیز تعویض آن که بعد از 5 سال نیاز دارد و هزینه کلی آن که برای فرد دارد در آخر از هزینه اولیه بیشتر می باشد.

انواع کامپوزیت دندان را با مهراز کارت با پرداخت نصف هزینه ها انجام دهید!!!

طول عمر و دوام بین لامینت و کامپوزیت

دوام هر دو نوع لامینت و کامپوزیت به نگهداری فرد بستگی دارد. ولی در کل طول عمر لمینت تقریبا دو برابر و طول عمر کامپوزیت می باشد. و حدود 10 تا 15 سال است. عمر کامپوزیت دندان بین 5 تا 7 سال می باشد.

استحکام و مقاوم بودن لامینت و کامپوزیت

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی در کوره های دندان پزشکی در دمای بالای 700 درجه سانتیگراد اماده می شود. ذرات چینی با هم به خوبی ادغام شده و بسیار مستحکم و مقاوم می شود. کامپوزیت در دهان و با استفاده از یک نور آبی سفت می شود و مقاومت ان چندین برابر از سرامیک کمتر است.

روش استفاده خمیردندان پولیش دار برای کامپوزیت چگونه است؟

سفید شدن دندان بدون کامپوزیت چگونه انجام میشود؟

تفاوت ظاهری لامینت و کامپوزیت

با توجه به اینکه شکست و عبور نور از ذرات سرامیکی بهتر است و همچنین لعابی که به لامینت سرامیکی زده می شود و بعد در کوره پخته می شود ظاهری زیبا و درخشانی پیدا می کند. از لحاظ دندان پزشکی زیبایی از مهمترین و بارزترین تفاوت میان لمینت و کامپوزیت همین درخشان بودن لمینت نسبت به کامپوزیت می باشد.

مهراز کارت بیمه دندان پزشکی برای لامینت دندان

نگهداری و مراقبت از دندان هایی که لامینت و کامپوزیت شده

1- استفاده از مسواک و نخ دندان در هر دو روش توصیه می شود.
2- واتر پیک یکی از وسیله های مفیدی برای نظافت محیط دهان و دندان است.
3- مسواک های زبر و نوع متوسط باعث ایجاد خراش و خط روی سطح کامپوزیت به وجود می آورد که باعث تغییر رنگ سریع تر آن می شود.
4- شکستن تخمه و انواع مغزها با دندان و خوردن مواد غذایی سفت مانند ته دیگ و جویدن یخ و آبنات سسب شکستن لامینت و کامپوزیت می شود.

پولیش کامپوزیت و تغییر رنگ

یکی از مهمترین معایبی که کامپوزیت های دندان دارند تغییر رنگ آنهاست. با توجه به اینکه ونیر کامپوزیت در دمای کوره و دمای بالا پخته نمی شود دارای لعاب سرامیکی نمی باشد و به مرور زمان رنگ کامپوزیت تغییر می کند. به همین جهت برای ترمیم رنگ آن نیاز است که به شکل دوره ای پولیش شود. تا به رنگ خود برگردد. از مزیت های بارز لمینت های سرامیکی ثابت ماندن رنگ آن می باشد.

لامینت دندان در تهران

درمان شکستگی و ترمیم لمینت سرامیکی و کامپوزیت

یکی از اتفاقاتی که در مورد لامینت وجود دارد شکستگی و یا لب پر شدن آن است. که به طور معمول به جهت بی احتیاطی فرد به وجود می آید. در مورد ونیر کامپوزیت ترمیم در داخل دهان انجام می شود. ولی در مورد ونیر پورسلین دندان شکسته و یا لب پر شده باید مجدد ساخته شود. بنابراین شکستگی های ونیر سرامیکی نیاز به تعمیر دارند ولی کامپوزیت دندان ها قابل ترمیم است.

آموزش مراقبت و شستشوی کامپوزیت دندان

تراش دندان پایه در لمینت و کامپوزیت ها

کامپوزیت که به شکل ماده ای خمیری است بر روی سطح دندان اضافه می شود که با نور سفت می شود. این خصوصیت سبب شده تا آن را به هر شکلی در آورند. بدون آنکه نیاز به تراشیدن از سطح دندان باشد. ولی مسئله مهم این است که تمام سطوح برجسته و بیرون آمده دندان ها باید حتما تراشیده شوند. در غیر این صورت با اضافه کردن کامپوزیت دندان ضخیم تر شده و حالت بیرون زدگی خواهد داشت. از دیگر نقاطی که نیاز است تراش داده شود فاصله بین دندان هاست. که اگر بدون تراش کامپوزیت اضافه شود شکل خط تماس تغییر می کند و در این قسمت محل جمع شدن مواد غذایی می شود که باعث تغییر رنگ کامپوزیت می شود.

لامینت دندان | قیمت لامینت دندان

روش استفاده پودر سفید کننده دندان برای کامپوزیت

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره کامپوزیت دندان و لمینت دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. کامپوزیت برای دندون ضرر داره؟ عفونت نمیکنه؟

  1. با سلام در صورتی که دندانپزشک به صورت اصولی مواد کامپوزیتی رو روی دندان جایگذاری کنه و بهداشت دهان و دندان هم به درستی رعایت بشه مشکلی به دنبال نخواهد داشت. https://mehrazcard.com/cost-of-dental-composite/

 2. سلام هزینه کامپوزیت با مهراز چقدره؟

  1. با سلام با مهراز کارت میتونید انواع کامپوزیت دندان رو با کاهش هزینه 50% نسبت به تعرفه های آزاد انجام بدید. https://mehrazcard.com/cost-of-dental-composite/

 3. سلام هزینه دریافت کارت چقدره؟

  1. با سلام جهت کسب اطلاعات در این مورد به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید لطفا. https://mehrazcard.com/

 4. سلام اگر لمینیت دندان بشکنه چجوری درمان میشه؟

  1. با سلام در صورتی که شکستگی جزئی باشه قابل ترمیم هستش. در غیر این صورت لامینت دندان باید تعویض بشه.

 5. دکتر های خوب مهراز کدامند؟

  1. با سلام تمامی پزشکان فعال در مراکز درمانی مهراز کارت متخصص هستن. لیست مراکز و پزشکان خدمت شما:

 6. لمینت دوامش بیشتره یا کامپوزیت؟

  1. با سلام دوام کامپوزیت و لامینت کاملا بستگی به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان شما داره.

 7. خیلی عالی بود

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.