ترمیم دندان با گلاس آینومر

ترمیم-دندان-با-گلاس-آینومر

ترمیم دندان با گلاس آینومر و تحول دندانپزشکی ترمیمی!

ترمیم دندان با گلاس آینومر ، در حدود 50 سال است که وارد حوزه دندانپزشکی شده است. این مواد در آغاز برای ترمیم های حوزه اطفال به کار گرفته می شد اما به تدریج با تغییراتی که در ساخت و تولید آنها رخ داد، به سایر حوزه ها نیز وارد شد و امروزه تنوع خوبی را در گلاس آینومرهای بازار شاهد هستیم. امروزه متریال ترمیمی گلاس آینومر و نوع رزین اصلاح شده آن (RMGIs) برای ترمیم های اکلوزالی در دندان های شیری، درمان ضایعات پروگزیمال، چسباندن براکت های ارتودنسی و استفاده به عنوان بیس ترمیم های پوسیدگی به کار گرفته می شوند.

اما این مواد، چگونه پروسه های ترمیمی دندانپزشکی را متحول کرده اند؟

* یک مواد، با کاربردهای فراوان

گلاس آینومرها، مجموعه ای از گزینه ها را در اختیار دندانپزشکان قرار می دهند. آنها طیف متنوعی دارند و با قابلیت ها و فرمولاسیون های متفاوت، در پروسه های زیادی به کمک دندانپزشکان می آیند. به عنوان مثال، سمان های گلاس آینومری با ویسکوزیته پایین (low-viscosity) می توانند به عنوان سیلانت عمل کنند که به دلیل خواص ادهزیونی و هیدروفیلیک، جایگزین خوبی برای سیلانت های رزینی بیماران خاص هستند. گلاس آینومرهای با ویسکوزیته بالا (High-viscosity) نیز می توانند به عنوان متریال فیلینگ و به جای رزین های کامپوزیتی عمل کرده و در بعضی موقعیت ها مورد استفاده قرار گیرند.

* کاهش حساسیت های ناشی از کامپوزیت های رزینی

یکی از مزایای حاصل از گلاس آینومرها در مقایسه با کامپوزیت های رزینی، رخ ندادن شیرینکیج های پلیمریزاسیون است و همین مزیت، عامل کاهش بسیاری از حساسیت ها خواهد شد. انقباض های پلیمریزاسیون که پس از کیورکردن کامپوزیت ایجاد می شود، ساختار داخلی دندان را در معرض آسیب قرار می دهد و منجر به ایجاد هایپرسنسیویتی خواهد شد.

* عدم نگرانی پیرامون ترکیب با رطوبت

رطوبت، می تواند شرایط بدی را در موقعیت های ترمیمی به وجود آورد و لازم است به منظور جلوگیری از این اتفاق، تمهیداتی به کار گرفته شود. به همین دلیل، هنگام استفاده از کامپوزیت ها، توجه ویژه ای برای ایزوله شدن متریال از رطوبت لازم است. تحقق کامل این موضوع، دشواری هایی به همراه دارد و استفاده از لوازمی همچون رابردم، می تواند وقت گیر و حوصله سر بر باشد. اما گلاس آینومرها، هیدروفیلیک هستند. ساختار آنها تحمل و توان بیشتری برای رطوبت دارند و در ترکیب با بزاق یا سایر رطوبت ها، خواص خود را از دست نمی دهند. بنابراین برای شرایطی که تحقق ایزولیشن کمی دشوار است (از جمله پوسیدگی های ریشه، دندانپزشکی حوزه اطفال و رستوریشن های ساب جینجیوال) بسیار موثرتر از کامپوزیت ها عمل می کنند.

ترمیم دندان با فایبر

 یکی از انواع پست های دندان فایبر پست دندان است. پست و کور دندان یکی از روش های درمان دندان های آسیب دیده و تخریب شده است. همچنین پست دندان میله ای است که به داخل ریشه دندان فرو رفته تا بتوان دندان را ترمیم کرد. پست دندان انواع مختلفی دارد که از مواد اولیه خاصی ساخته شده اند و هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

 در گذشته پست های دندان فلزی بودند. با پیشرفت تکنولوژی، و به منظور افزایش استحکام پست دندان و برطرف کردن ایرادات پست های فلزی، پست دندان های غیر فلزی نیز عرضه شدند. پست های غیر فلزی جدید، پست های فایبر می باشند.

***جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *