روکش دندان فوری | روکش فوری

روکش دندان فوری

روکش دندان فوری

روکش دندان فوری و یا روکش دندان موقت از ابزارهایی به شمار می رود که دندانپزشکان برای پوشش دادن دندانها به صورت موقتی مدت زمان طول درمان استفاده می کنند.

کاربرد این روکش ها در طول درمان ایمپلنت، لمینت دندان، عصب کشی و پست و کور می باشد. روکش دندان موقت که به صورت موقتی روی دندان ها گذاشته میشود مزیت‌های زیادی را برای بیمار دارد.
رها کردن دندانها به حال خودشان تا اینکه روکش اصلی ساخته شود، احتمال اینکه آسیب زیادی به دندانهای اصلی بزند زیاد است. همچنین حضور در جوامع با دندان های تراش خورده و یا بدون دندان در قسمت جلوی دهان خوشایند نیست.

مشاهده هزینه مشاوره قبل از ازدواج توسط متخصص

همه چیز درباره برداشتن خال ها

روکش دندان فوری در چه زمانی لازم است؟

روکش دندان فوری در علم دندانپزشکی کاربردهای فراوانی دارد. مهمترین کاربرد های آن؛

۱- ایمپلنت دندان

همانگونه که می‌دانید در ایمپلنت دندان ، دندان ها باید کشیده شود. اگر دندان های جلویی کشیده شود، در زیبایی نقش زیادی داشته و آن را دچار نقص می کند.

همچنین ممکن است که درمان با ایمپلنت مدت زمان زیادی شاید ماه ها طول بکشد. از این رو دندانپزشک معالج به نصب روکش موقت برای دندانها اقدام می کند. تا حضور فرد را در جوامع آسان نماید.
همچنین بهتر است که در زمان نصب روکش موقت بیشتر مراقب بهداشت دندان و دهان باشید. زیرا که پایه ایمپلنت باید به طور دقیق در محل خودش قرار گیرد. بروز هر مشکل باعث شکست در ایمپلنت می‌شود.

مراجعه به دندانپزشکی کودکان ارزان

مراجعه به دندانپزشکی اقساطی

۲-عصب کشی دندان ها

همانگونه که می‌دانید بعد از مراحل عصب کشی دندان ها تراش داده می‌شوند تا برای مرحله قالب گیری آماده شود. دندان های تراش خورده بسیار حساس می باشد. بنابراین با کمترین بی دقتی و کم توجهی امکان دارد که دندان شما بشکند.
همچنین دندان تراش خورده زیبایی ظاهر را از بین برده و در نتیجه اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد. در این موقع است که با استفاده از یک روکش موقت دندان می توان اعتماد به نفس را به فرد برگرداند و همچنین از شکسته شدن دندان جلوگیری کرد.

جهت مشاهده بیمه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده تعرفه تخفیف عصب کشی و تخفیف روکش دندان کلیک کنید.

۳- پست و کور

در این نوع از روش درمانی پست و کور دندان ها پس از عصب کشی شدن یکبار برای تهیه پست، از قالب گیری انجام می شود. تا تاج دندان در لابراتوار دندانسازی ساخته بشود.
بعد از نصب پست ریشه دندان، دندانپزشک دوباره قالب گیری را تکرار می کند تا قسمت کور ساخته شود. پس از این مراحل دندان بیمار تاج کافی داشته و دندانپزشک می تواند با نصب روکش دندان فوری حضور بیمار را در جامعه آسان نماید.

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید…

قیمت روکش دندان فوری با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز چقدر است؟

4- لمینت دندان

معمولاً قبل از قالبگیری برای لمینت دندان ها دندانپزشک مقداری از دندان را تراش میدهد. این تراش نیز دندان ها را زشت می کند.از این جهت پزشک با تهیه و نصب یک روکش موقت می تواند شما را برای حضور در جامعه آماده کند.

مواد تشکیل دهنده روکش دندان فوری

روکش دندان به دو شکل وجود دارد. یکی از انواع آن ها که به شکل آماده موجود می باشد و پزشک برای بیمار بهترین را انتخاب کرده و به دندان وصل می کند. این مدل از روکش های موقت فوری از متریال های متفاوتی ساخته شده است.
دندانپزشک با در نظر گرفتن زمان شما، روکش دندان را انتخاب کرده و برایتان نصب می نماید. اما اگر پزشک معالج برای شما زمان بیشتری را صرف کند و می تواند روکش موقت را در همان دندانپزشکی بسازد. مواد آن مانند مواد کامپوزیتی می باشد که پزشکان در دندانپزشکی می سازند و برای بیمار نصب می نماید.

روکش دندان فوری می تواند در یک جلسه آماده شود. همچنین با استفاده از تجهیزات قالب گیری خاص دیجیتال آنرا ساخته و نصب کرد.

کاهش هزینه ایمپلنت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز کارت …

تهیه روکش دندان شکسته جلو با مهراز کارت

روکش دندان فوری

روکش دندان فوری

مراحل اتصال روکش دندان روی دندان ها

۱- تزریق کردن بی حسی

قبل از هر کاری دندانپزشک لثه و اطراف آن را با مواد بی حسی، بی حس می کند. در مواردی هم که دندان تحت عصب کشی باشد نیازی به بی حسی نیست.
ولی با این حال دندانپزشک ممکن است اطراف دندان ها را و لثه را بی حس کند.

۲- تراش و آماده سازی دندان ها

همه روکش ها دارای ضخامت کمی هستند. در نتیجه دندان ها باید به اندازه ضخامت روکش تراش داده شوند تا فضای لازم را برای نصب روکش آماده کنند. در بعضی از انواع روکش برای افزایش مقاومت و استحکام ، ضخامت آن را افزایش می دهند و در بیشتر مواقع در این روکش ها حداقل ضخامت ۲ میلی متر می باشد.

تراشیدن دندان ها در تمام سطوح دندان انجام می شود. در تحقیقات دندانپزشکان درصد مقداری که از تاج دندان در زمان روکش باید تراشیده شود مشخص شده است. این مقدار برای دندان های جلویی بین ۶۳ درصد تا ۷۳ درصد می باشد. برای دندان های عقبی بین ۶۷ تا ۷۵ درصد است. این مقادیر مرتبط با روکش‌های سرامیک و یا تمام سرامیک با اسکلت فلزی است.
در روکش‌های تمام فلزی مانند روکش های طلا هیچ نیازی به تراشیدن دندان نمی باشد. در صورتی که دندان سیاه شود و پوسیده باشد دندانپزشک باید قسمت های پوسیده را نیز تراش دهد.

قیمت روکش طلای دندان چقدر است؟

همچنین تمام قسمت های پرشدگی دندان ها یا قسمت هایی از دندان که نامناسب می باشد باید توسط دندانپزشک تخلیه شود. به همین دلیل گاهی ممکن میباشد که بخش بیشتری از دندان برای روکش کردن تراش بخورد.
در فرایند تراشیدن دندان، علاوه بر اینکه در کل، دندان کوچک می شود باید به طور مشخصی نیز شکل مناسبی داشته باشند تا روکش روی آن منطبق شود.

شکل ظاهر دندان در افزایش استحکام و مقاومت روکش اهمیت زیادی دارد. روکش دندان تنها به وسیله چسب دندانپزشکی در جای خود قرار نمی گیرد. بلکه شکل و ظاهر دندان نیز نقشه بسیار زیادی در نگه داشتن و ثبات روکش در جای مناسب خود دارد.
در بعضی مواقع قسمت زیادی از دندان شکسته شده و یا در زمان برداشتن پوسیدگی تراش خورده است. در چنین مواقعی ابتدا دندان ها با مواد پر کننده بازسازی می شوند سپس روکش موقت فوری را روی آن قرار می دهند.

دندانپزشک با قالب گیری، قالبی از دندان ها و لثه را تهیه می کند.

همه نکارت درباره عوارض روکش دندان را بدانید…

روش انجام قالب گیری

در این روش دندانپزشک با استفاده از خمیر مخصوص که به آن مواد قالب گیری می گویند. یک قالب از دندان ها تهیه می کند. ابتدا دندانها کاملاً شسته و خشک می شوند.
بعد از آن رترکشن و یا نخ زیر لثه با قطر بسیار نازک دور دندان قرار می‌گیرد. بعد از برداشتن نخ زیر لثه ای، زمانی طول می کشد تا بافت لثه به جای خود برگردد.

در این زمان مواد قالب گیری دور دندان به اندازه لازم شکل گرفته است. کمی از مواد قالب گیری روان شده در اطراف دندان مالیده می شود بعد از اینکه قالب ها برداشته شد یک نسخه از دندان آماده شده و اینک باید قالب دندان های فک مقابل نیز تهیه شود. دندانپزشک آنها را هم قالب گیری می‌کند.

روکش دندان پر شده چگونه جایگذاری میشود؟

دلایل استفاده از روکش های موقتی فوری دندان

۱- محافظت از دندان ها

۲- از جابجایی و انحرافات دندان جلوگیری شود.
معمولاً روکش موقت از نوعی فلز یا پلاستیک ساخته شده و با چسب موقت دندانپزشکی به دندان چسبانده می شوند.

جهت مشاهده هزینه دندانپزشکی سال کلیک کنید

دستورالعمل های لازم برای مراقبت از روکش دندان فوری

دندانپزشک توصیه می کند در مورد بعضی از نوع چسب ها لازم است که در چند روز ابتدایی غذاهای چسبناک و یا سفت نخورید تا چسب کاملاً روی دندان سفت شود. مخصوصاً در زمانی که برای شما از مواد بی حسی استفاده شده که باید بیشتر مراقبت کنید. تا حس لثه ها برگردد زیرا ممکن است لب و یا لپ خود را گاز بگیرید.
پس از رفع شدن بی حسی تا چند روز اول با فشار کم و ملایم مواد غذایی را بجوید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • reza
  • تیر ۲۰, ۱۴۰۰

  سلام یه سوال داشتم اگر روکش دندون فوری بخوام بذارم چه جنس و مدلی از بقیه بهتره؟

  1. سلام وقت به خیر اینکه چه نوع روکشی و از چه جنسی برای شما مناسب هستش بستگی به تشخیص پزشک داره به دلیل اینکه باید شرایط دهان و دندانتون بررسی بشه.

 1. من یه روکش طبیعی و براق میخوام برای کل دندونام و خیلیم فوری میخوام انجام بدم لطفا راهنماییم کنید

   • admin
   • شهریور ۱۱, ۱۴۰۰

   با سلام فرم درخواست مشاوره رایگان در صفحه اصلی را پر کنید؛ تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌های لازم را به شما ارجاع دهند.

 2. سلام من هم فوری میخواستم برای مراسم مون یک هفته ی. ببخشید میشه قیمت تقریبی بفرماید ممنون میشم

  1. با سلام لینک لیست قیمت ها رو براتون گذاشتم عزیزم. لطفا ملاحظه بفرمایید. https://mehrazcard.com/cost-of-veneers/

 3. سلام وقت بخیر شما فروش محصول هم دارید؟

  1. سلام خیر

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.