دندان های عقل نهفته و عوارض آن

دندان عقل نهفته

دندان های عقل نهفته و عوارض آن

در این مطلب به بررسی و بیان دندان های عقل نهفته و عوارض آن می پردازیم. به همین جهت در مورد دندان عقل توضیحاتی را بیان می کنیم. پس از آن علل نهفتگی دندان عقل و عوارض ناشی از آن را توضیح می دهیم.

کاهش هزینه جراحی دندان و جراحی دندان عقل با مهراز کارت

مشاهده بیمه دندانپزشکی و خدمات زیبایی با تخفیف و هزینه دندانپزشکی با تخفیف

دندان عقل

دندان عقل و یا مولرسوم در اغلب افراد چهار عدد وجود دارد. ولی در برخی از افراد ممکن است که تعداد کمتری دندان عقل وجود داشته باشد. و فقط یکی در بالا و یکی در پایین جای گرفته باشد. این دندان ها مانند بقیه دندان ها در استخوان فک رشد می کنند. ولی تفاوت دندان عقل با دیگر دندان ها این است که اخرین دندان هایی هستند که رشد می کنند. این دندان به طور معمول از سنین 9 سالگی در حفره فک بالا و پایین شروع به تشکیل شدن می کند. در ابتدا تاج های دندان عقل رشد می کنند و سپس در سنین چهارده سالگی تا بیست و یک سالگی به طور کامل رشد می کنند. در بیشتر افراد در سنین 18 و 21 سالگی ریشه های دندان نسبتا شکل گرفته اند و دندان عقل آماده در امدن می شود و از بین استخوان فک به داخل دهان رشد می کند. در بعضی مواقع دندان عقل توانایی بیرون آمدن را ندارد.

کشیدن دندان عقل با کاهش هزینه 50% با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

آیا جراحی دندان درد دارد ؟

رویش و بیرون آمدن دندان های عقل

زمانی که ریشه دندان عقل رشد می کند دندان نیز در استخوان فک شروع به حرکت می کند و رو به بالا رشد می کند. قسمت ریشه دندان عقل داخل استخوان ثابت می شود و محکم می ماند.
در عموم افراد فک انسان تا سنین 19 تا 20 سالگی به اندازه اصلی خود رسیده و رشد کافی می کند. در بعضی، اندازه فک بزرگ است و دندان عقل به راحتی رشد می کند. زمانی که تاج دندان کاملا از لثه بیرون آید می تواند در جویدن مواد غذایی نیز شرکت کند و این باور که تمامی دندان های عقل باید از دهان خارج و کشیده شوند کاملا اشتباه است.

آموزش مراقبت بعد از پر کردن دندان

روش های مقابله با ترس از کشیدن دندان عقل چیست؟

دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته

نهفته بودن دندان عقل

زمانی که دندان عقل در استخوان فک گیر کند و نتواند رشد کند باعث نهفته شدن این دندان می شود. دندان نهفته عقل شرایط متفاوتی دارد که در این مطلب به بررسی آن ها می پردازیم. ریشه دندان عقل پنهان پیچیده و دارای انحنا می باشد که زمان خارج کردن آن با سختی همراه است.

آیا کشیدن دندان عقل بالا نیاز به جراحی دارد؟

چگونگی تشخیص دندان عقل نهفته توسط دندانپزشک

همانطور که در بالا گفته شد دندان عقل تا حداکثر سن 21 سالگی باید از لثه بیرون بیاید. در صورتی که این اتفاق نیفتد باید توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت وجود دندان عقل در زیر لثه به دندان های دیگر فشار و آسیب وارد نکند. این بررسی ها را می توان با تهیه رادیوگرافی به طور کامل انجام داد.

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

 

در چه مواقعی باید دندان عقل نهفته را از دهان خارج کرد؟

1- عفونت لثه

در زمانی که دندان های عقل نهفته باشند در دندان های کناری عفونت لثه به وجود می آید. بیشتر دلیل این عفونت برای آن است که بهداشت و نظافت دندان های آخری در دهان کاری مشکل است و باید به دقت انجام شود ولی در بیشتر افراد به درستی انجام نمی شود. جمع شدن باکتری ها باعث عفونت لثه ها در قسمت اخر فک می شود. در این زمان لثه همراه با درد می باشد. برخی اوقات این عفونت و درد با درد دندان عقل برای بیرون آمدن اشتباه گرفته می شود.

2- عفونت استخوان

زمانی که عفونت لثه درمان نشود احتمال آنکه این عفونت به دندان عقل نهفته برسد وجود دارد. این عفونت سبب تخریب دندان نهفته و همچنین استخوان فک می شود. عفونت استخوانی اگر عمیق باشد می تواند تا سالها بدون هیچگونه احساس درد و ناراحتی پیشرفت کند و حتی ممکن است این عفونت به دندان های دیگر نیز سرایت کند.

3- پخش شدن عفونت از طریق استخوان

زمانی که عفونت زیاد باشد و یا عفونت در استخوان فک صورت بگیرد و گسترش پیدا کند باعث عفونت در نواحی گردن و گونه می شود که عوارضی مانند تب بالا و تورم در قسمتهای مختلف صورت می شود. همچنین مشکل در بلعیدن غذا و نیز باز کردن دهان به وجود می آید. این عوارض نیز می تواند از عفونت دندان عقل باشد.

4- آسیب رسیدن به دندان های دیگر

یک دندان عقل نهفته به طور دائم فشار ثابتی به دندان کناری خود وارد می کند. این فشار در بلند مدت سبب خراب شدن آن دندان می شود. معمولا این فرایند به ارامی صورت می گیرد که ممکن است فرد هیچ متوجه این مورد نشود.

مزایای کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل پایین چه مزایا و معایبی دارد؟

5- کیست

دندان عقل درون یک کیسه وجود دارد. که به طور معمول بعد از بیرون امدن دندان عقل از بین می رود. زمانی که دندان عقل به صورت نهفته زیر لثه بماند این کیسه نیز باقی می ماند و مایعاتی که از کنار نسوج وارد آن کیسه می شوند. به مرور این کیسه به یک کیست پر از مایع تبدیل می شود که در زمان رشد استخوان را نیز از بین می برد.

6- درد

یک دندان نهفته عقل باعث درد عصبی می شود. این درد می تواند به دیگر قسمتهای سر و گردن و گلو و نیز فک پایین و فک بالا نفوذ کرده و باعث درد در این قسمتها شود.

7- پروتز و دندان عقل نهفته

قبل از اینکه فرد به سن کهنسالی برسد برای استفاده از پروتز باید دندان عقل نهفته خود را از دهان خارج کند. زیرا دندان نهفته عقل باعث تحلیل استخوانی میشود که بافت نرم بین دندان و پروتز دندان را دچار تروما می کند. که باعث ملتهب شدن و عفونت در بخش نرم دندانی می شود. اگر تحلیل استخوان شدید باشد ممکن است در اثر خارج کردن دندان عقل از دهان استخوان فک دچار شکستگی شود.

مشکلات رویش دندان عقل

عفونت دندان عقل نیمه نهفته

عفونت دندان عقل نیمه نهفته به انواع حاد و مزمن تقسیم بندی می شوند.

* عفونت دندان عقل نیمه نهفته حاد
این نوع از عفونت که ناگهانی می باشد و مدت زمان آن کوتاه و با درد زیاد و متورم شدن لثه و تب همراه می باشد. آبسه در این قسمت لثه اتفاق می افتد. این عفونت به دیگر نواحی سر مانند سر و گردن نیز ممکن است سرایت کند.

* عفونت دندان عقل نیمه نهفته مزمن
در این نوع از عفونت علائمی خفیف بروز می کند که گاهی نیز به شکل دوره ای درد و ابسه در لثه ها به وجود می آید.

آشنایی با انواع جراحی دندان عقل

علائم عفونت دندان عقل نیمه نهفته

1- حساس شدن و متورم شدن لثه اطراف دندان نیمه نهفته
2- درد در ناحیه لثه دندان نیمه نهفته و همچنین در مواردی در قسمت کل فک
3- خارج شدن چرک از ناحیه لثه و اطراف عفونت دندان
4- بی اشتهایی
5- افزایش گلبول های سفید خون
6- متورم شدن غدد لنفاوی زیر چانه
7- اسپاسم در قسمت فک
8- متورم شدن صورت
9- احساس خستگی
10- مشکل باز کردن دهان

پیشگیری از عفونت دندان عقل نیمه نهفته

جهت پیشگیری از عفونت دندان نیمه نهفته عقل باید بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت نمود و تمامی ذرات مواد غذایی لابلای دندان ها و لثه ها را با مسواک و نخ دندان خارج نمود.

خطرات دندان نهفته چیست ؟

کارت تخفیف دندانپزشکی

شما با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوانید کاهش هزینه ۵۰ درصدی تمامی خدمات متنوع درمانی و زیبایی دندان را برای داشتن لبخندی زیباتر و سلامت بیشتر دهان و دندان خود استفاده نمایید. با تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی، می‌توانید به راحتی فهرستی از دندانپزشکان متخصص را در اختیار داشته و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

کارت تخفیف دندانپزشکی

کارت تخفیف دندانپزشکی

بهترین بیمه دندانپزشکی

از مهمترین ویژگی یک بیمه خوب و مناسب برای افرد میتوان به میزان درصد کاهش هزینه های آن اشاره نمود. بیمه دندانپزشکی مهراز با پوشش ۵۰ درصد از هزینه های دندانپزشکی کمک شایانی به کاهش هزینه های دندانپزشکی مینماید. از دیگر ویژگی‌های بهترین بیمه دندانپزشکی می‌توان به انتخاب آسان مراکز درمانی و پزشک و همچنین فرآیند سریع تهیه و ارسال بیمه نامه نیز اشاره کرد، که اینها باعث ارتقای تجربه شما در مراقبت‌های دندان می‌شوند.

خرید بیمه دندانپزشکی

شما میتوانید با خرید بیمه دندانپزشکی مهراز از کاهش هزینه ۵۰ درصدی واقعی برای تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی خود بره مند شوید. همچنین از مزایای خرید کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز میتوان به امکان استفاده از خدمات بلافاصله پس از صدور کارت اشاره کرد. همچنین امکان مراجعه به نزدیکترین مراکز درمانی در سراسر کشور جهت استفاده از خدمات را خواهید داشت. برای دریافت این بیمه میتوانید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری و تلفنی نیز اقدام نموده و در سریع ترین زمان ممکن بیمه نامه خود را در محل مورد نظرتان دریافت نمایید.

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره دندان عقل

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام من دندان عقلم نیاز به کشیدن داره با مهراز کارت تعرفش چجوریه؟

  1. با سلام برای کشیدن دندان هم مانند سایر خدمات میتونید با مهراز کارت 50% کاهش هزینه داشته باشید. لینک لیست تعرفه ها خدمت شما. https://mehrazcard.com/the-cost-of-wisdom-teeth-extraction/

  • hamidi
  • فروردین ۵, ۱۴۰۱

  salam man dandanam ofonat dare bayad bekesham? doctoraye mehraz kareshon khobe

  1. با سلام دندانپزشکان مهراز همه متخصص هستن. میتونید برای درمان عفونت دندان مراجعه کنید. اینکه دندان رو باید کشید یا نه ؟ بستگی به تشخیص پزشک داره. باید ویزیت بشید.

 2. سلام دکترای مهراز واقعا کارشون خوبه من دندان عقلمو میخوام بکشم ؟

  1. با سلام دندانپزشکان فعال در مراکز درمانی مهراز همه متخصص هستن. میتونید با خیال راحت مراجعه کنید :) https://mehrazcard.com/the-cost-of-wisdom-teeth-extraction/

 3. دندان عقل باعث عفونت دندان های کناری میشه؟

  1. با سلام بله ممکنه عفونت سرایت کنه به دندانهای دیگه!

 4. سلام ممکنه دندان عقل معلوم نباشه و اذیتی نداشته باشه؟

  1. با سلام بله ممکنه دندان عقل به صورت نهفته داخل لثه باقی بمونه و نیاز هست برای کشیدنش جراحی انجام بدید. https://mehrazcard.com/the-cost-of-wisdom-teeth-extraction/ https://mehrazcard.com/cost-of-specialized-dental-surgery/

 5. سلام ممکنه کسی دندان عقل نداشته باشه؟

  1. با سلام بله امکانش هست.

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.