کشیدن دندان عقل پایین

کشیدن دندان عقل پایین

کشیدن دندان عقل پایین

بیشتر افراد ممکن است در طول عمر خود هیچ گاه ا دندان عقل خود مشکلی نداشته باشند. و تا زمانی که با دردی از قسمت دندان عقل مواجه نشوند. به دندان پزشک مراجعه نمی کنند. ولی در بعضی مواقع درد در قسمت کل فک دلیل بر وجود دندان دندان عقلی است که هنوز رشد نکرده است. و برای خارج شدن از لثه به دندان های دیگر فشار می آورد. در این زمان است که با مراجعه به دندان پزشک و با عکسبرداری از دندان ها متوجه مشکل به وجود آمده از سمت دندان عقل می شوید. که در بیشتر مواقع با کشیدن دندان عقل پایین و یا بالا آن درد و مشکل به کلی حل می شود.

کشیدن دندان عقل ‌یک شیوه‌ی جراحی برای خارج کردن ‌یک‌ یا چند دندان عقل است.‌ یعنی چهار دندان اصلی بزرگسال که در گوشه‌های عقب دهان شما در بالا و پایین قرار دارند.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی مهراز با کاهش هزینه ۵۰ درصدی به عموم مشتریان این اطمینان را بع شما میدهد که بتوانید با کمترین هزینه، سلامت دندان های خود را تضمین کنید.همانطور که میدانید هزینه های مرتبط با خدمات دندانپزشکی در دسته گران ترین خدمات درمانی قرار میگیرد. از این رو داشتن یک بیمه دندانپزشکی جهت کاهش هزینه های این خدمات میتواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب یک بیمه دندانپزشکی مناسب هزینه های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

روش های پیشگیری و تسکین درد دندان عقل را بیاموزید!

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

نبود فضای رشد دندان عقل

اگر ‌یک دندان عقل فضایی برای رشد نداشته باشد. که همان دندان عقل نهفته است. منجر به درد و عفونت‌ یا سایر مشکلات دندانی می‌شود. و به احتمال زیاد باید آن را بکشید. کشیدن دندان عقل ممکن است توسط دندانپزشک‌ یا جراح دهان و دندان انجام شود.

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده، برخی از دندان پزشکان و جراحان دهان و دندان توصیه می‌کنند. که جراحی دندان عقل انجام شود و دندان کشیده شود. حتی اگر دندان ‌های نهفته در حال حاضر مشکلی ایجاد نکنند.

دندان ‌های عقل ‌یا دندان‌های آسیای سوم آخرین دندان‌های اصلی هستند که در دهان ظاهر می‌شوند. این دندان ‌ها معمولا در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی ظاهر می‌شوند. بعضی از افراد هرگز دندان عقل در نمی‌آورند. در افراد دیگر، دندان ‌های عقل به طور معمول در می‌آیند. دقیقاً مانند دندان‌های آسیای دیگر، مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

بسیاری از افراد دندان عقل نهفته دارند. دندان‌هایی که فضای کافی برای بیرون آمدن به داخل دهان‌ یا رشد طبیعی ندارند. دندان عقل نهفته ممکن است فقط تا حدی رویش کند‌ یا اصلا بیرون نیاید.

قیمت جراحی دندان به چه مواردی بستگی دارد؟ کشیدن دندان جلو بالا چگونه انجام میشود؟

مشکلات دندان عقل نهفته

1- با زاویه نسبت به دندان بعدی رشد کند.
2-با زاویه نسبت به پشت دهان رشد کند.
3-با دندان‌های دیگر در زاویه‌ی قائم رشد کند. مثل اینکه دندان عقل درون استخوان فک قرار داشته باشد.
4-مانند دندان‌های دیگر مستقیم بالا ‌یا پایین برود اما در استخوان گیر افتاده باشد.

آیا جراحی دندان درد دارد ؟ شاید آموزش کشیدن دندان برایتان جالب باشد…

با تکمیل فرم این وبلاگ مشاوره رایگان دریافت نمایید!

آشنایی با مزایا و معایب کشیدن دندان عقل

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

با در نظر داشتن هزینه های بسیار بالای ایمپلنت دندان، داشتن بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت که بتواند درصد قابل توجهی از هزینه های بالقوه و مرتبط با آن را پوشش دهد قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود. شما با داشتن این بیمه میتوانید به بهترین متخصصان ایمپلنت دسترسی داشته باشید و از خدمات با کاهش هزینه 30 درصدی مهراز کارت برای ایمپلنت و همچنین سایر خدمات با کاهش هزینه 50% بهره مند شوید.

بهترین زمان کشیدن دندان عقل چه موقع است؟

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت

دلایل لزوم کشیدن دندان عقل نهفته

 • درد
 • گیر کردن غذا و بقایا پشت دندان عقل
 • عفونت‌ یا بیماری لثه که باید اقدام به جراحی لثه نمود
 • پوسیدگی دندان در‌یک دندان عقلِ تا حدی جوانه زده
 • آسیب به دندان نزدیک ‌یا استخوان اطراف
 • ایجاد کیسه پر از مایع در اطراف دندان عقل
 • عوارض درمان‌های ارتودنسی دندان برای صاف کردن دندان‌های دیگر و جلوگیری از مشکلات دندانی در آینده

آیا کشیدن دندان عقل بالا نیاز به جراحی دارد؟

متخصصان دندانپزشکی در مورد کشیدن دندان عقل نهفته که مشکلی ایجاد نمی‌کنند (بدون علامت) اختلاف نظر دارند.
پیش بینی مشکلاتی که دندان عقل نهفته در آینده ایجاد خواهد کرد دشوار است. با این حال، در اینجا منطق استخراج پیشگیرانه‌ دندان عقل عبارت است از:

دندان عقل بدون علائم هنوز هم می‌تواند حامل بیماری باشد.
اگر فضای کافی برای رویش دندان وجود نداشته باشد، دسترسی به آن و تمیز کردن صحیح آن معمولا دشوار است.
عوارض جدی دندان عقل در بزرگسالان جوان‌تر کمتر اتفاق می‌افتد.
افراد مسن ممکن است با جراحی و عوارض بعد از جراحی دچار مشکل شوند.

نرخ کشیدن دندان با بیمه دندانپزشکی مهراز

کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل معمولأ منجر به عوارض طولانی مدت نمی‌شود. با این حال، کندن دندان عقل نهفته گاهی اوقات به‌یک روش جراحی نیاز دارد که شامل ایجاد‌ یک برش در بافت لثه و برداشتن استخوان است. عوارض این کار به ندرت شامل موارد زیر است:

محل جراحی یا همان حفره خشک و دردناک‌ یا نمایان شدن استخوان در صورت از بین رفتن لخته خون بعد از جراحی از محل زخم جراحی.
عفونت در حفره به دلیل تجمع باکتری‌ها‌ یا ذرات غذایی محبوس شده
آسیب به دندان‌ها، اعصاب، استخوان فک ‌یا سینوس‌های اطراف.

دندانپزشک ممکن است عمل را در مطب انجام دهد. با این حال، اگر دندان شما به شدت نهفته است ‌یا اگر کشیدن آن نیاز به ‌یک جراحی عمیق دارد، ممکن است دندانپزشک شما را به ‌یک جراح دهان و دندان معرفی کند. علاوه بر ایجاد بی حسی در ناحیه با بی حسی موضعی، جراح ممکن است آرام بخشی را به شما تزریق کند تا در هنگام عمل راحت تر باشید.

کشیدن دندان عقل تقریباً همیشه به شکل‌یک روش سرپایی انجام می‌شود. این‌یعنی شما همان روز به خانه می‌روید.

کشیدن دندان با کاهش هزینه 50% توسط مهراز کارت

آشنایی با انواع جراحی دندان عقل

بیمه دندانپزشکی

بیمه دندانپزشکی

بیمه تکمیلی دندانپزشکی

شما با تهیه بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز مشمول برخورداری از ۵۰ درصد کاهش هزینه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی شده و میتوانید از تمامی خدمات دندانپزشکی با هرهزینه ای بدون سقف و محدودیت در سراسر کشور بهره بگیرید. در صورتی که سایر بیمه نامه ها دارای سقف استفاده از خدمات به صورت سالانه هستند. از اصلی ترین مزایای داشتن بیمه تکمیلی دندانپزشکی مهراز این است که می‌توانید با اطمینان بیشتری در مورد پوشش هزینه‌های ناگهانی و گزاف دندانپزشکی خود دست یابید.

انواع روش های بی حسی در دندانپزشکی

دندانپزشک ‌یا جراح دهان و دندان شما ممکن است ‌یکی از سه نوع روش بیهوشی را استفاده کند، این به پیچیدگی مورد انتظار در کشیدن دندان عقل و سطح آسایش شما بستگی دارد. گزینه‌ها عبارتند از:

1- بی حسی موضعی

دندانپزشک‌ یا جراح دهان شما بیهوشی موضعی را با‌ یک‌ یا چند آمپول در نزدیکی محل استخراج انجام می‌دهد. قبل از تزریق، دندانپزشک ‌یا جراح به احتمال زیاد ماده‌ای را روی لثه‌های شما اعمال می‌کند تا آنها را بی‌حس کند. شما هنگام کشیدن دندان بیدار هستید. اگرچه مقداری فشار و حرکت احساس خواهید کرد، اما نباید درد را تجربه کنید.

فوق تخصص دندانپزشکی کودکان در کدام مرکز فعالیت دارد؟

جراحی دندان عقل پوسیده چگونه انجام میشود؟

2- آرام بخشی

دندانپزشک ‌یا جراح دهان از طریق ‌یک خط داخل وریدی (IV) در بازو، آرام بخشی به شما می‌دهد. آرام بخشی در طول عمل هوشیاری شما را سرکوب می‌کند. شما هیچ دردی احساس نمی‌کنید و حافظه‌ی محدودی از عمل خواهید داشت. برای بی حس شدن لثه‌ها نیز بی حسی موضعی دریافت خواهید کرد.

عمل جراحی دندان کودکان و جراحی دندان عقل فک پایین توسط متخصصین مهراز کارت

3- بیهوشی عمومی

در شرایط خاص، ممکن است بیهوشی عمومی ‌به شما پیشنهاد شود. ممکن است دارو را از طریق بینی استنشاق کنید ‌یا‌یک خط IV در بازو داشته باشید یا هر دو. سپس بی هوش می‌شوید. تیم جراحی دارو، تنفس، دما، مایعات و فشار خون شما را با دقت کنترل می‌کند. شما هیچ دردی نخواهید داشت و هیچ خاطره‌ای از جراحی ندارید. بی‌حسی موضعی نیز برای کمک به رفع ناراحتی بعد از عمل انجام می‌شود.

روش های مقابله با ترس از کشیدن دندان عقل چیست؟

کشیدن دندان عقل پایین

کشیدن دندان عقل پایین

مراحل کشیدن دندان عقل

برشی در بافت لثه ایجاد می‌کند تا به دندان و استخوان برسد
استخوانی را که دسترسی به ریشه‌ی دندان را مسدود می‌کند برمی‌دارد
دندان را به چند قسمت تقسیم می‌کند اگر با این کار راحت‌تر بتواند قطعات دندان را خارج کند
دندان را بر می‌دارد
محل دندان برداشته شده را از وجود هرگونه بقایای دندان‌ یا استخوان پاک می‌کند
بخاطر بهبودی بیشتر، زخم را بخیه می‌زند، اگرچه این کار همیشه لازم نیست.
برای کنترل خونریزی و کمک به تشکیل لخته خون، گاز را روی محل استخراج قرار می‌دهد.

اگر آرام بخشی ‌یا بیهوشی عمومی ‌دریافت می‌کنید، پس از انجام این عمل به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید. اگر بیهوشی موضعی داری، زمان بهبودی کوتاه مدت شما احتمالاً روی صندلی دندانپزشکی است.

هزینه کشیدن دندان با جراحی چگونه است؟

توصیه های بعد از کشیدن دندان عقل

همانطور که از جراحی خود بهبود می‌یابید، دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را در مورد موارد زیر رعایت کنید:

خون ریزی:

مقداری تراوش خون ممکن است اولین روز پس از کشیدن دندان عقل رخ دهد. سعی کنید از تف کردن زیاد خودداری کنید تا لخته خون را از جای خود (حفره) خارج نکنید. طبق دستور دندانپزشک‌ یا جراح دهان و دندان، گاز را روی محل کشیدن دندان تعویض کنید.

مدیریت درد:

ممکن است بتوانید با داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن (تایلنول و غیره)‌ یا داروهای مسکنی که دندانپزشک ‌یا جراح دهان تجویز کرده درد خود را مدیریت کنید. اگر طی عمل استخوان برداشته شده باشد، ممکن است داروی مسکن تجویز شود. نگه داشتن ‌یک کیسه ‌یخ روی فک نیز ممکن است درد را تسکین دهد.

تورم و کبودی:

از بسته ‌یخ به دستور دندانپزشک ‌یا جراح خود استفاده کنید. هر گونه تورم در گونه‌های شما معمولاً طی دو ‌یا سه روز بهبود می‌یابد. رفع کبودی ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد.

فعالیت:

پس از جراحی تا پایان روز استراحت کنید. روز بعد فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید، اما حداقل به مدت‌ یک هفته از انجام فعالیت‌های شدید که منجر به کنده شدن لخته خون از حفره می‌شود خودداری کنید.

نوشیدنی‌ها:

بعد از جراحی آب زیادی بنوشید. در ۲۴ ساعت اول نوشیدنی‌های الکلی، کافئین دار، گازدار‌ یا گرم مصرف نکنید. حداقل ‌یک هفته با نی چیزی ننوشید زیرا عمل مکیدن می‌تواند لخته خون را از حفره خارج کند.

غذا:

در ۲۴ ساعت اول فقط غذاهای نرم مانند ماست ‌یا سس سیب بخورید. اگر می‌توانید غذاهای نیمه نرم را تحمل کنید، شروع به مصرف آنها کنید. از غذاهای سفت، جویدنی، گرم‌ یا ادویه‌دار که ممکن است در حفره گیر کرده‌ یا زخم را تحریک کنند خودداری نمایید.

تمیز کردن دهان:

طی ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی مسواک نزنید، دهان خود را بشویید، تف کنید‌ یا از دهان شویه استفاده کنید. به طور معمول به شما می‌گویند که بعد از ۲۴ ساعت اول مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن در نزدیکی زخم جراحی با ملایمت رفتار کنید و هر دو ساعت و بعد از صرف غذا به مدت‌ یک هفته به آرامی ‌دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.

مصرف دخانیات:

اگر سیگار می‌کشید، حداقل ۷۲ ساعت پس از جراحی این کار را نکنید – و در صورت امکان بیشتر صبر کنید. اگر تنباکو را می‌جوید، حداقل‌یک هفته از آن استفاده نکنید. مصرف محصولات دخانیات پس از جراحی دهان و دندان می‌تواند بهبودی را به تأخیر بیندازد و خطر عوارض را افزایش دهد.

بخیه‌ها:

ممکن است بخیه‌هایی داشته باشید که در عرض چند هفته حل شده و‌ یا اصلاً بخیه نداشته باشید. اگر بخیه‌های شما باید کشیده شوند، برای این کار قرار ملاقات بگذارید.

دیگران مطالعه میکنند:

علت باز شدن بخیه جراحی دندان عقل چیست؟

مزایای کشیدن دندان عقل چیست؟

جراحی دندان نهفته چگونه انجام میشود؟

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره کشیدن دندان و دندان عقل

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. کدوم دکترای مهراز مهارت بهتری دارن؟

  1. با سلام تمامی پزشکان فعال در مراکز درمانی و زیبایی مهراز کارت متخصص هستن. لیست مراکز و پزشکان خدمت شما:

  • ندا
  • فروردین ۳۰, ۱۴۰۲

  سلام کشیدن دندان عقل با مهراز کارت چقدر هستش؟

  1. با سلام هزینه کشیدن انواع دندان با داشتن مهراز کارت با کاهش هزینه 50% انجام میشه خدمتتون.

 2. سلام مهراز کارت با بقیه بیمه ها چه تفاوتی داره؟

  1. با سلام تفاوت اصلی مهراز کارت با سایر بیمه ها در این هستش که بدون هیچ سقف و محدودیتی تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی رو پوشش میده.

 3. دندان عقل همیشه نیاز به جراحی داره؟

  1. با سلام خیر. تنها در صورتی که نهفته باشه برای کشیدن دندان ، نیاز به جراحی پیدا میکنه.

 4. برای کودکان هم مطب دارید؟

  1. سام دوست عزیز خیر کودکان در مطب بزرگسالان ویزیت میشن

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.