عمر روکش دندان

عمر روکش دندان

عمر روکش دندان

اگر تاج دندان با مراقبت های لازم نگهداری شود، به طور معمول و متوسط ​​بین 5 تا 15 سال عمر می کند و دوام می آورد. همچنین اگر مراقبت های دوره ای نزد دندان پزشک از آن داشته باشید، طول عمر روکش دندان می تواند به 25 یا حتی 40 سال نیز برسد.بنابراین طول عمر روکش دندان به میزان مراقبت از آن بستگی دارد. در این مطلب به بیان طول عمر و ماندگاری انواع روکش های دندانی می پردازیم

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید تعرفه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

انواع روکش دندانی

طول عمر متوسط هر نوع از مواد

1- روکش دندان سرامیکی: این نوع روکش دندان با توجه به زیبایی و طبیعی بودن آن به دندان طبیعی از محبوبیت زیادی بین افراد برخودار است که در صورت مراقبلت صحیح بین 10 تا 15 سال عمر می کند.

2- روکش دندان زیرکونیا: این نوع روکش به نسبت با روکش سرامیکی از زیبایی و طبیعی بودن کمتری برخوردار است. ولی از لحاظ ماندگاری مقاوم تر می باشد. روکش زیرکونیا بین 15 تا 20 سال دوام دارد.

روکش دندان | قیمت روکش دندان با داشتن مهراز کارت

3- روکش دندان PFM: این روکش از پرسلین و یا سرامیک متصل به فلز ساخته شده است. در واقع روکشی فلزی است که از یک لایه سرامیک که به آن متصل استپوشانده شده است. در واقع بر خلاف روکش های دیگر از یک جنس نمی باشد. این روکش دو لایه دارد که لایه زیرین فلزی و لایه رویی از جنس سرامیک است. طول عمر روکش pfm بین 12 تا 15 سال است.

4- روکش فلزی: این نوع روکش که از جنس فلزی ساخته می شود بسیار مقاوم است. ولی به دلیل رنگ آن که شبیه به دندان های طبیعی نیست از طرفدارای کمتری برخوردار است. عمر این روکش بین 20 تا 25 سال می باشد.

کاشت دندان دائمی

قیمت یک عدد پروتز دندان با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز چقدر است؟

5- روکش دندان موقت: روکش دندان موقت که نوعی پروتز دندانی است و تا آماده شدن روکش دائمی دندان روی دندان ها قرار می گیرد. در لابراتوار از موادی ساخته میشود که مقاومت چندانی ندارند و طول عمر آن به یک ماه می رسد.

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید…

عمر روکش دندان

عمر روکش دندان

میزان دوام روکش

در بیشتر مواقع روکش هایی که برای دندان های جلویی استفاده می شوند. تا 15 سال می توانند مقاوم باشند و دوام بیاورند. بنابراین در صورتی که به درستی از آنها مراقبت شود، می تواند 25-30 سال ماندگاری داشته باشند.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

عوامل موثر بر طول عمر روکش های دندان

با علم و عمل به عوامل موثر بر میزان دوام تاج های دندانی، بهتر و بیشتر می توانیم از آنها بهره مند شویم و به افزایش طول مفید آن ها امیدوارتر باشیم. بعضی از مهمترین عواملی که بر ماندگاری تاج ها تاثیر گذار هستند.

موارد تاثیرگذار بر طول عمر روکش دندان شامل :

1- بهداشت دهان و دندان
2- عادت صحیح در خوردن مواد غذایی
3- فشار نیاوردن بیش از حد به دندان ها به خصوص در هنگام خواب که به دندان قروچه معروف است.
4- خوب جویدن و نحوه جویدن غذا
5-نوع مواد خوراکی که می خریم میزان اسیدی که دارند مانند موادخوراکی بسیار ترش و یا بسیار شیرین
6- مقدار تراش دندان ها
7- نحوه متصل بودن دندان ها به هم که امکان تمیز کردن بین آنها وجود داردیا خیر
8- متناسب بودن روکش دندان ها با دندان ها
9- تجربه و مهارت دندان پزشک در گذاشتن روکش دندان

مزایای روکش دندان

مزایای زیادی برای روکش هایی از جنس کامپوزیت و پرسلن وجود دارد. این دو نوع روکش گزینه هایی محبوب و رایج برای بیماران و نیز خود دندانپزشکان می باشد. در ادامه مطلب مزایای روکش دندان را بیان می کنیم:

 • برخوردار شدن از دندانهای سفید و شفاف با ظاهری طبیعی

یکی از مواردی که هر فرد از روکش کردن دندان های خود انتطار دارد. داشتن دندان هایی سفید و شفاف است که ظاهری کاملا طبیعی داشته باشد. روکش های از جنس کامپوزیت مشابه دندان های اصلی هستند که با تابش نور مانند مینای دندان، نور را منعکس می کند. این روکش های دندانی بسیار طبیعی هستند. و بیشتر افراد متوجه آن نمی شوند.

 • مقاوم بودن در برابر لک

روکش های دندانی نسبت به لک های دندان مقاومت بالایی دارند. روکش های پرسلن که سرامیکی می باشند. این نوع از روکش ها به راحتی تمامی مواد غذایی را از روس خود سر می دهند و جذب خود نمی کنند.

زمانی که از نوشیدنی های رنگی و غذاهای آماده با سس های رنگی استفاده می کنید. برای محافظت از روکش های دندان خود کافی است که بهداشت روزانه را با استفاده از نخ دندان و مسواک به طور مرتب رعایت نمایید. تا سالهای طولانی دندان های سفید و درخشان داشته باشید.

 • دوام و ماندگاری

از موارد دیگر که جزو مزایای روکش های دندانی می باشد. دوام و ماندگاری طولانی آنها می باشد. روکش های دندان ​​از جنس پرسلن و سرامیک بسیار قوی و بادوام می باشند. این روکش ها در مقابل مواد غذایی سخت مقاوم هستند. که با رعایت بهداشت روزانه تا سال ها می تواند دوام داشته باشد.

انجام روکش های دندان برای همه افراد تمامی سنین می تواند انجام شود. این روش می تواند بهترین گزینه برای برطرف کردن مشکلات و ایراد های سطح دندان ها باشد.

 • نتیجه های آنی و عالی

از دیگر مزایای نصب روکش های دندانی این می باشد که بلافاصله بعد از انجام روکش های دندان می توان نتیجه را روی دندان ها دید و از زیبایی و درخشندگی و سفیدی آنها لذت برد. برای طراحی و ساخت روکش های دندانی نیازی به انتظار طولانی نمی باشد. برای درمان ظاهر و زیبایی دندان ها و برطرف کردن ایرادات دندان به یک تا دو جلسه مراجعه به دندان پزشکی نیاز می باشد.

 • ترمیم و بازسازی مشکلات ظاهری دندان ها

بخش زیادی از مشکلات ظاهری دندان ها باعث می شود تا زیبایی آنها از بین برود. ولی با استفاده از روکش های پرسلن این مشکلات به آسانی قابل ترمیم و بازسازی است.

مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان ها و یا نامرتب بودن و فاصله های نا متعارف روی آنها با روکش های پرسلن و سرامیکی و کامپوزیتی حل می شوند.حتی دندان های ترک خوردن و نیز دندان هایی که در اثر عواملی مانند دندان قروچه فرسوده شده اند. و یا لب پر شده اند درمان می شوند.

دیگران مطالعه میکنند:

انواع روکش دندان برای زیبایی با مهراز کارت چقدر هزینه دارد؟

بیمه دندانپزشکی برای روکش دندان چقدر کاهش هزینه دارد؟

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره روکش دندان

دانلود PDF مقاله

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فرق روکش با لمینت یا کامپوزیت چیه؟

  1. با سلام روکش دندان با هدف درمان و زیبایی استفاده میشه. کامپوزیت با هدف ترمیم و یا زیبایی و لامینت فقط با هدف زیبایی به کار برده میشه. با داشتن مهراز کارت میتونید تمامی خدمات نامبرده را با کاهش هزینه 50% دریافت کنید. https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 2. تعرفه روکش با کارت شما چقدره؟

  1. با سلام با داشتن مهراز کارت میتونید انواع روکش دندان رو با کاهش هزینه 50% تهیه کنید دوست عزیز

 3. سلام من چجوری میتونم از کارت مهراز استفاده کنم؟

  1. با سلام جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام کنید و یا به صورت تلفنی اقدام کنید دوست عزیز ?

 4. سلام رنگ روکش رو خودمون میتونیم انتخاب کنیم؟

  1. با سلام بله. انتخاب رنگ روکش کاملا طبق نظر خود شما خواهد بود.

 5. سلام بنده حدود ده تا از دندان های فک بالا را کشیدم و بقیه را میخوام پست و روکش کنم و دکتر گفته ۱۱ واحد ردکش در آخر برات میزارم برای جای خالی خواستم بپرسم از لحاظ دوام راه خل خوبیه؟

  1. با سلام بله روش مناسبی هستش ولی برای دوام مادام العمری میتونید از روش ایمپلنت هم استفاده کنید.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.