توصیه بعد از جراحی دندان

توصیه بعد از جراحی دندان

توصیه بعد از جراحی دندان

دندانپزشک یا دستیار او بعد از تمام شدن جلسه درمان و کشیدن دندان توصیه بعد از جراحی دندان را به بیمار متذکر می شوند. بعضی افراد به این نکته ها با دقت توجه کرده و به طور کامل آن را رعایت می کنند؛ ولی تعدادی نیز نسبت به این توصیه ها بی تفاوت هستند و با بی توجهی علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای دندان خود، باعث می شوند نتیجه ای که مدنظر پزشک معالج بوده حاصل نشود.

کاهش هزینه جراحی دندان با مهراز کارت

هر درمان دندانپزشکی مراقب ها و پیگیری های خاص خودش را دارد. انجام بعضی از کارها پس از درمان های خاصی ممنوع است. به طوری که انجام آن ها باعث بروز مشکلاتی برای بیمار می شود. در این مقاله به طور اختصاصی به اقدامات مخصوص بعد از جراحی و کشیدن دندان می پردازیم.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی سال کلیک کنید.

پس از انجام جراحی و کشیدن دندان انجام اقدامات زیر ضروری است:

 1. گاز گذاشته شده در محل جراحی را به مدت یک ساعت و نیم با فشار در محل موضع نگه دارید و گاز دندانپزشکی را عوض نکنید.
 2. آب دهان خود را اصلا خارج نکنید. به عبارت دیگر آب دهان خود را به بیرون تف نکنید. این امر باعث پاره شدن مویرگ های دهان می شود.
 3. تا 24 ساعت بعد از جراحی از خوردن مایعات و غذاهای داغ، تند و سفت اجتناب کنید. همچنین از نوشیدن میوه ها و نوشیدنی های ترش مزه که لثه و دندان را تحریک می کند و باعث بروز درد می شود اجتناب کنید.
 4. بهتر است مایعات سرد مانند شیر، سوپ، آبمیوه و آب گوشت میل نمایید. نوشیدن چای زخم های ناشی از جراحی دهان را بهبود می بخشد؛ شما می توانید چای سرد نیز بنوشید.
 5. از کاری که موجب کنده شدن و یا پاره شدن بخیه در محل جراحی شود، مانند خوردن ته دیگ، اجتناب کنید.
 6. به طور متوسط تا 12 ساعت پس از جراحی محل را کمپرس آب سرد بگذارید.این عمل را با فواصل هر 15 یا 30 دقیقه یک بار انجام دهید و به مدت 15 دقیقه کمپرس را بر روی ناحیه جراحی شده نگهدارید. کمپرس سرد به کاهش تورم و خونریزی پس از عمل کمک می کند.
 7. داشتن کمی خونریزی، درد و داشتن تب تا چند ساعت پس از جراحی طبیعی است. نیاز به درمان خاصی ندارد و به مرور از بین می رود. در صورت نیاز از دستور پزشک برای خوردن مسکن بهره ببرید.
 8. دستورات دارویی دکتر خود را در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها و عدم نخوردن آسپرین به طور کامل و سر ساعت مقرر اجرا کنید.

.جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

دیگر توصیه ها بعد از جراحی دندان

 1. بعد از جراحی تا 48 ساعت از کارهای سنگین و انجام استحمام خودداری کنید.
 2. بروز تورم و التهاب در فک و صورت بعد از جراحی تا یک هفته طبیعی است. در صورت رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان به طور کامل تورم و التهاب کاهش پیدا می کند.
 3. از مصرف دخانیات به ویژه سیگار به مدت 72 ساعت خودداری کنید.
 4. از هر گونه خود درمانی و یا انجام توصیه های اطرافیان بپرهیزید.
 5. روی پانسمان موقت را مسواک نزنید. بهتر است در ناحیه پانسمان نخ دندان نیز وارد نشود. البته مسواک زدن قسمت هایی از دهان که جراجی نشده بلامانع است.
 6. بعد از بعضی جراحی ها دندانپزشک با استفاده از خمیر پانسمان موضع جراحی شده را می پوشاند. این کار برای این است که مواد غذایی وارد حفره دندان نشود و از بروز عفونت دندان جلوگیری شود. از برداشتن و دستکاری آن خودداری کنید وای اگر 24 ساعت خمیر به طور کامل افتاد و یا تکه ای از آن جدا شد، ایرادی ندارد.
 7. به طور کلی رعایت نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان بعد از درمان های دندانپزشکی بسیار مهم است. رعایت نکات بیان شده در بالا منجر به بهبود کامل و سریع تر بافت دندان بیمار می شود. رعایت نکردن موارد فوق، منجر به بروز مشکلاتی برای بیمار می شود. در این صورت احتمال پاره شدن بخیه جراحی بیمار وجود دارد. در مواردی نیز ممکن است مواد غذایی وارد محل جراحی شده، منجر به درد، التهاب و عفونت در محل جراحی شود. همچنین ممکن است جراحی مجدد دندان و یا بخیه مجدد آن را در پی داشته باشد. این عوامل طولانی شدن طول دوره درمان بیمار را در پی دارد.

 

جهت مشاهده تعرفه تخفیف ایمپلنت کلیک کنید.

ورم بعد از جراحی دندان

جراحی دندان معمولا باعث می‌شود که صورت‌ تان باد و ورم کند و کاملا گرد شود. این همان ورم بعد از جراحی دندان است. این تورم در دو تا سه روز پس از جراحی به حداکثر خود می‌رسد، بنابراین در این روزها باید انتظار حداکثر تورم را در صورت‌تان داشته باشید، ولی جای نگرانی نیست. پس از گذشت یک هفته تورم صورت‌تان کاملا برطرف خواهد شد.

جهت تهیه کارت تخفیف دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید

۲ دیدگاه برای “توصیه بعد از جراحی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعرفه
مراکز
اینستاگرام
واتس اپ
خانه