پین دندان | پین گذاری دندان و شکستن پین

پین دندان

پین دندان بازسازی و درمان را چگونه انجام می دهد؟

میخواهیم به بررسی پین دندان بپردازیم. پین دندان یک میله‌ی فلزی و پیچ مانند است که به منظور کمک به استحکام و بازسازی تاج دندانهای به شدت تخریب شده استفاده می شود. پس از کار گذاشتن پین دندان پوسیده باید تاج دندان با ماده ای مناسب مانند آمالگام،گلاس آینومر های تقویت شده یا کامپوزیت ترمیم و بازسازی شود. با تشخیص دندانپزشک ممکن است نیاز باشد که دندان پس از بازسازی، تحت درمان روکش هم قرار بگیرد تا از شکستن آن در طولانی مدت جلوگیری گردد.

***جهت استفاده از خدمات بیمه دندانپزشکی با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

انواع پین دندان

1-پین داخل عاج دندان :

این پین ها در دندانهایی که درمان ریشه (عصب کشی) نشده اند ولی بخشی از تاج شکسته است به کار می روند. اندازه ی آنها حدود 3 میل طول و 0.4 میلی متر قطر دارند. کاربرد آنها باید خیلی با دقت انجام شود تا باعث آسیب دیدن بافت زنده و عصب دندان (پالپ دندان) نشوند. این پین ها فقط داخل عاج دندان به محکمی پیچ می شوند و سمان (چسب) به آنها زده نمی شود.معمولا در دندانهای جلو استفاده نمی شوند.

2-پین داخل کانال دندان:

پین دندان ها در داخل کانال دندانی که درمان ریشه (عصب کشی) دندان شده است گذاشته می شود.گیر آنها در داخل کانال دندان با زدن سمان (چسب) های مخصوص انجام می یابد. پین دندان سایز های قطری و طولی مختلفی دارد که حتما باید متناسب با قطر و طول کانال دندان انتخاب شوند تا در عین تامین استحکام لازم، باعث ترک خوردن و شکستن ریشه دندان نشوند.

همچنین مطالعه نمائید: هزینه جرمگیری دندان

فرق ایمپلنت با پین دندان

خب حال میخواهیم تفاوت بین پین دندان و ایمپلنت را بررسی کنیم.  ایمپلنت از چند قسمت تشکیل شده است که اولین قسمت آن باید در استخوان فک قرار بگیرد. جنس پین ایمپلنت یا همان ریشه مصنوعی از (تیتانیوم) می باشد. برای ساخت پایه ایمپلنت فلزات مختلفی ازمایش شده اند. تیتانیوم تنها فلزی می باشد که بدن انسان نسبت به آن واکنش نمیدهد.  پایه ایمپلنت باید به استخوان فک متصل شود. به همین دلیل بعد از قرار دادن آن در فک باید مدت زمانی مشخص صبر کرد که بسته به نوع دندان و شرایط دیگر ممکن است 3 تا 5 ماه طول بکشد.

جهت مشاهده تعرفه تخفیف ایمپلنت کلیک کنید.

بعد از اتصال پایه ایمپلنت به استخوان فک مراحل دیگر آغاز می شود. این مراحل نیز بسته به شرایط بیمار می تواند چند ماه به طول بی انجامند. و در آخر نیز یک روکش روی ایمپلنت قرار می گیرد. ارزان ترین نوع ایمپلنت جنس چینی است که استفاده از آن توصیه نمی شود. زیرا این قبیل جنس ها دوام کمتری نسبت به جنس های سوئیسی و آلمانی دارند. از آنجایی که جایگزینی دندان با استفاده از روش ایمپلنت مراحل و هزینه های زیادی را در بر دارد پس بهتر است قوی ترین و با دوام ترین جنس و نوع از آن را در دهان استفاده کنید.

***جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی کلیک کنید***

جهت مشاهده هزینه عصب کشی کلیک کنید

چرا به درمان با پین نیاز داریم؟

دندانی که مقدار زیادی از تاج آن به علت پوسیدگی یا شکستگی از بین رفته است دیگر نمی تواند بدون کمک پین و با ترمیم (پر کردن) تنها، زیر فشارهای جویدن دوام بیاورد و قطعا خواهد شکست و یا اگر خوش شانس باشیم ترمیم (پر کردگی) آن جدا خواهد شد. پین مانند ستونی عمل می کند که فشار های وارد شده به تاج و ترمیم آن را به ریشه منتقل می کند تا احتمال شکستن دندان کمتر شود. البته گاهی اوقات گذاشتن پین هم کافی نیست که در این صورت قبل از روکش کردن و برای بازسازی ساختار تاج دندان باید درمان پست و کور دندان انجام شود که آخرین راه برای حفظ دندان، قبل از کشیدن است.

***جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***.

۲ دیدگاه برای “پین دندان | پین گذاری دندان و شکستن پین

  1. علی گفته:

    سلام و خسته نباشید
    بنده دندون شماره یکم شکسته بود و کامل از بین رفته بود ، وقتی به دکتر مراجعه ایشون برام یه دندون مصنوعی ساختن و اونو با پین وصل کردن ولی امروز کنده شد و قسمت بالایی پین که توی لثه است مونده و دندونم هم سالم با پین داخلش در اومده الان نمی‌دونم باید چیکار کنم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمترین تعرفه دندانپزشکی!!
ویژه استان تهران و البرز