پين دندان | بازسازی و درمان دندان با پین

پین-دندان

پین دندان بازسازی و درمان را چگونه انجام می دهد؟

پين دندان يك ميله‌ی فلزی و پیچ مانند است كه به منظور کمک به استحکام و بازسازی تاج دندانهای به شدت تخریب شده استفاده می شود. پس از کار گذاشتن پین دندان پوسیده باید تاج دندان با ماده ای مناسب مانند آمالگام،گلاس آینومر های تقویت شده یا کامپوزیت ترمیم و بازسازی شود. با تشخیص دندانپزشک ممکن است نیاز باشد که دندان پس از بازسازی، تحت درمان روکش هم قرار بگیرد تا از شکستن آن در طولانی مدت جلوگیری گردد.

 

انواع پین دندان

 

۱-پین داخل عاج دندان :

این پین ها در دندانهایی که درمان ریشه (عصب کشی) نشده اند ولی بخشی از تاج شکسته است به کار می روند. اندازه ی آنها حدود ۳ میل طول و ۰٫۴ میلی متر قطر دارند. کاربرد آنها باید خیلی با دقت انجام شود تا باعث آسیب دیدن بافت زنده و عصب دندان (پالپ دندان) نشوند. این پین ها فقط داخل عاج دندان به محکمی پیچ می شوند و سمان (چسب) به آنها زده نمی شود.معمولا در دندانهای جلو استفاده نمی شوند.

 

۲-پین داخل کانال دندان:

پین دندان ها در داخل کانال دندانی که درمان ریشه (عصب کشی) دندان شده است گذاشته می شود.گیر آنها در داخل کانال دندان با زدن سمان (چسب) های مخصوص انجام می یابد. پين دندان سایز های قطری و طولی مختلفی دارد که حتما باید متناسب با قطر و طول کانال دندان انتخاب شوند تا در عین تامین استحکام لازم، باعث ترک خوردن و شکستن ریشه دندان نشوند.

 

چرا به درمان با پين نیاز داريم؟

دندانی که مقدار زیادی از تاج آن به علت پوسیدگی یا شکستگی از بین رفته است دیگر نمی تواند بدون کمک پین و با ترمیم (پر کردن) تنها، زیر فشارهای جویدن دوام بیاورد و قطعا خواهد شکست و یا اگر خوش شانس باشیم ترمیم (پر کردگی) آن جدا خواهد شد. پین مانند ستونی عمل می کند که فشار های وارد شده به تاج و ترمیم آن را به ریشه منتقل می کند تا احتمال شکستن دندان کمتر شود. البته گاهی اوقات گذاشتن پین هم کافی نیست که در این صورت قبل از روکش کردن و برای بازسازی ساختار تاج دندان باید درمان پست و کور دندان انجام شود که آخرین راه برای حفظ دندان، قبل از کشیدن است.

***جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

2 جواب

  1. علی
    سلام و خسته نباشید بنده دندون شماره یکم شکسته بود و کامل از بین رفته بود ، وقتی به دکتر مراجعه ایشون برام یه دندون مصنوعی ساختن و اونو با پین وصل کردن ولی امروز کنده شد و قسمت بالایی پین که توی لثه است مونده و دندونم هم سالم با پین داخلش در اومده الان نمی‌دونم باید چیکار کنم!
    • مدیر محتوی
      با سلام برای اصلاح به پزشک سابق خود مراجعه کنید لطفا با تشکر