عوارض پین دندان

عوارض پین دندان

عوارض پین دندان

پین دندان چیست؟

پین دندان میله ای است فلزی و مانند پیچ که برای استحکام و بازسازی تاج های دندانی که از بین رفته اند و یا پوسیدگی شدید داشته اند به کار می رود. بعد از کار گذاشتن پین های دندان که در درون دندان پوسیده قرار می گیرد. تاج دندان با ماده ای مانند آمالگام و یا گلاس آینومر هایی که تقویت شده اند و یا کامپوزیت بازسازی و ترمیم شود. در بعضی مواقع که پوسیدگی دندان زیاد باشد بعد از بازسازی دندان نیاز به روکش هم می باشد تا از شکستن دندان در دراز مدت جلوگیری شود. در این مطلب به بررسی عوارض پین دندان می پردازیم.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید هزینه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

معایب گذاشتن پین و درد دندان

1- پین دندانی که در دندانی که عصب کشی نشده است قرار داده شود. در این زمان ممکن است پین نزدیک به عصب گذاشته شده است. در این موقع با تحریک عصب درد دندان به وجود می آید. راه برای درمان این درد عصب کشی دندان است.

2- زمانی که پین داخل کانال دندان باعث ترک خوردن و یا شکستن ناحیه ریشه دندان شده باشد. در این صورت متاسفانه دندان باید کشیده شود.

کاشت دندان دائمی با مهراز کارت

علت نیاز به پین دندان

در بیشتر مواقع دندان هابه جهت پوسیدگی های گسترده و یا وارد شدن ضربه و یا بیماری های لثه ای بسیار شکننده و سست می شوند. بنابراین ساختار دندان قدرت کافی برای نگه داشتن قسمت پرشدگی را ندارد. احتمال شکستن و خرد شدن این نوع دندان های پر شده زیر فشار جویدن بسیار زیاد است. و بهترین حالت در این دندان ها این است که پر شدگی جدا شود.

کاهش قیمت دندان مصنوعی فک بالا بدون سقف با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

در بیشتر مواقع تاج دندان محل آسیب می باشد. مواقعی مانند عدم تحمل تاج دندان، بیماری های لثه، وضعیت نامناس کانال ریشه و یا هر نوع وضعیت دیگری مانند آنها دلیل بر گذاشتن پین دندان دارد. زمانی که ساختار دندان در این وضعیت های نامناسب باشد. و تحمل نگه داشتن پر کردگی دندان را نداشته باشد استفاده از پین برای دندان بسیار ضروری است. البته بهترین روش مراقبت و بهداشت از دندان ها می باشد. زیرا حتی با وجود موارد متنوع درمانی و نیز استفاده از ایمپلنت و پین و روکش دندان عوارض پین دندان و نیز دیگر موارد نیز وجود دارد.

انواع روکش دندان عصب کشی شده با کاهش هزینه 50 درصدی مهراز کارت

محل جایگذاری پین دندانها

همانطور که بیان شد پین ها پیچ های کوچکی هستند که به اندازه تقریبا ½ میلی متر در عاج دندان قرار داده می شود. دندان پزشک یک سوراخ کوچکتر در دندان ایجاد می کند سپس پین را در داخل سوراخ دندان قرار می دهد. پس از آن با یک ماده پر کننده فلزی و یا کامپوزیتی این ناحیه از دندان پر می شود. پس از آن حتما باید روکش انجام شود.

البته ممکن است در برخی مواقع حتی پین گذاشتن هم استحکام لازم را برای دندان به وجود نیاورد. بنابراین قبل از آنکه روکش انجام شود. برای باز سازی ساختار تاج دندان درمان پست و کور روی دندان صورت می گیرد. این روش ها آخرین راه برای حفظ دندان قبل از کشیدن دندان می باشد.

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید…

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت دندان کلیک کنید …

عوارض پین دندان

عوارض پین دندان

بیمه دندان پزشکی برای جراحی دندان چگونه است؟

موارد کاربرد پین دندانها

1- در زمان شکستگی دندان هنگامی که فقط قسمت تاج دندان اسیب دیده است. ولی ریشه هنوز سالم می باشد.
2- به جهت پوسیدگی شدید و گسترده دندان مقدار زیادی آسیب دیده باشد و یا اینکه تاج دندان کاملا از بین رفته است.
3- زمانی که نیاز باشد تراز دندان اصلاح شود.
4- هنگامی که دندان برای روکش آماده است. ولی ابعاد آن کوچکتر از 3 میلی متر باشد.

آشنایی با انواع دندان مصنوعی جدید با کاهش هزینه مهراز کارت

موارد منع استفاده از پین دندانها

* زمانی که ریشه دندان خیلی کوتاه باشد.
* زمانی که ریشه منحنی باشد.
* زمانی که قسمتی از دندان زیر لثه شکسته شود.
* زمانی که روندی غیر طبیعی در اطراف اپکس دندان وجود داشته باشد.
* زمانی که دندان به جهت بیماری پریودنتال لق شده باشد.
* زمانی که بیمار کودک باشد و ریشه دندان هنوز کامل نشده است. برای درمان با پین باید حتما ریشه کامل باشد.
* زمانی که بیمار سالخورده باشد و ریشه کانال خیلی باریک شده باشد.

مراجعه به دندانپزشکی ارزان با مهراز کارت

انواع پین های دندان

1- پین داخل عاج دندان

هنگامی که دندان درمان ریشه یا همان عصب کشی نشده است. از پین های داخل عاج استفاده می شود. زمانی که قسمتی از عاج شکسته و یا اینکه عاج دندان کاملا از بین رفته است. اندازه پین ها حدود 3 میلیمتر طول و 0.4 میلیمتر قطر دارند. در زمان استفاده از این پین ها که برای دندان دارای عصب و ریشه استفاده می شود باید به دقت انجام شود تا آسیبی به بخش پالپ دندان نزد.

قیمت روکش دندان فوری و متحرک با کارت پزشکی مهراز چقدر است؟

این پین ها ففط در داخل عاج دندان قرار می گیرند و به محکمی پیچ می شوند. و سمان ( چسب دندان پزشکی ) به آنها زده نمی شود. این نوع پین ها معمولا در دندان های جلویی استفاده نمی شوند. در صورتی که پین دندان در اندازه مناسب توسط متخصص به کار رود از عوارض پین دندان جلوگیری می شود.

تهیه انواع دندان مصنوعی با کاهش هزینه 50 درصدی

2- پین داخل کانال دندان

از این نوع پین داخل کانال زمانی استفاده می شود که دندان عصب کشی شده است. پین داخل کانال دندان با سمان انجام می گیرد. پین هایی که در این روش استفاده می شوددارای قطر و طول های متفاوتی است. و متناسب با دندان فرد انتخاب می شود. انتخاب آنها به گونه است که باعث استحکام بالا شود و نیز سبب ترک خوردن و شکستن ریشه دندان نشود.

قیمت دندان مصنوعی ژله ای در مشهد با کاهش هزینه کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

استفاده از پین در درمان ریشه دندان

از پین دندان ریشه فقط در دندان با کانال ریشه و نیز داخل دندان با پر کردن کانال ریشه قرار می دهند. بعد از عکس گرفتن از دندان اطلاعاتی در مورد وضعیت دندان به دست می اید. بنابراین در مورد پر شدن ریشه اطلاعاتی مانند طول کانال ریشه و شکل آن، وجود یا عدم وجود ضایعه اپکس ریشه میزان پوسیدگی دندان در عکس مشخص می شود. عکس برداری از دندان برای پیشگیری از عوارض پین دندان بسیار کاربردی است.

در صورت لزوم درمان کانال ریشه انجام می شود. پر کردن با طول مناسب انجام می شود. همچنین ضایعه اپکس نیز درمان می شود. در صورتی که ریشه جدید پر شود به مدت 24 ساعت بعد از آن می توان پین دندان را کار گذاشت.

همه چیز درباره عصب کشی دندان (درمان ریشه)

جراحی و کشیدن ریشه دندان شکسته توسط متخصص

منابع: الهام گرفته از مجموعه مقالات بین المللی ISI درباره روکش دندان

دانلود PDF مقاله 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. من الان دندانم شکسته میخوام از این پین استفاده کنم میشه راهنمایی کنید

  1. با سلام در وهله اول باید توسط پزشک ویزیت بشید تا روند درمان مشخص بشه. لطفا روی سایت ثبت نام کنید.

 2. کاربردش مثل ایمپلنته یعنی؟ دکترای مهراز میتونن انجام بدن؟

  1. با سلام بله تقریبا مشابه ایمپلنت دندان هستش و توسط دندانپزشکان متخصص مهراز هم انجام میشه.

 3. سلام بنده دندان شماره ۵ بالا سمت راستم رو بعد از جراحی داخلش پین گذاشتند و الان بعد از ۵ روز درد شدیدی دارم طوری که به هیچ عنوان غذا نمیتونم بخورم . به دکتر مراجعه کردم گفت ریشه سالم هست و ارتفاع تاج هم مناسبه و درد به خاطر جراحی است و لثه درد دارد !الان ۷ روز از جراحی گذشته و ۵ روز از پین گذاری اما درد اصلا کم نشده میخواستم ببینم باید چکار کنم چون واقعا درد شدیدی همراه با دل زدن دارم

  1. با سلام اگر با گذشت این چند روز از جراحی همچنان درد دارید باید مجدد به پزشک مراجعه کنید. شاید نیاز باشه روکش دندان رو بردارن و پین و لثه رو معاینه و درمان کنن.

   1. با سلام بنده در دندان جلویی خود دچار شکستگی شده بودم که دندانپزشک پس از معالجه در آن پین جاگذاری کرد و با کامپوزیت آن را پر کرد پس از سه سال قسمت اعظم کامپوزیت بر اثر اصطکاک با غذا از بین رفته ولی پین سالم است و عصب هم سالم است به یک دندانپزشک دیگر مراجعه کردم گفتن باید پین را بردارم پوسیدگی اطراف آن را تمیز کنم و کامپوزیت بزارم به نظرتون اگهپین رو بردارم بهتره یا از روی پین کامپوزیت دوباره بزارم؟

    1. با سلام اگر پزشک پس از ویزیت پیشنهاد برداشتن پین رو دادن پس بهتره همین کار انجام بشه.

 4. سلام کارت مهراز برای یک نفر کاربرد داره؟

  1. با سلام بله هر مهراز کارت مخصوص یک نفر هستش.

 5. پین برای دندان های شکسته هم کاربرد داره؟

  1. با سلام پیشنهاد میشه دندان شکسته رو با مواد کامپوزیتی ترمیم کنید. https://mehrazcard.com/restorative-dentistry/

 6. سلام من از کرمانشاهم کارت میتونم بخرم؟

  1. با سلام بله مانعی نداره. جهت تهیه مهراز کارت میتونید روی سایت ثبت نام کنید و یا به صورت تلفنی اقدام کنید. لیست مراکز درمانی مهراز کارت خدمت شما

  • امیر
  • اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۲

  سلام پین دندون 6پایین درد داره؟

  1. با سلام این درمان با بی حسی انجام میشه و شما دردی احساس نخواهید کرد.

 7. سلام پین دندان باعث عفونت نمیشه؟

  1. با سلام در صورتی که مراقبت های لازم بعد از جایگذاری پین رو به درستی انجام بدید, خیر. مشکلی پیش نخواهد اومد.

  • Leyla
  • شهریور ۲۳, ۱۴۰۲

  سلام من دندون چهار و پنج بالا رو هفت سال پیش پین کردم و دندوپزشکم گفت سه سال بعد روکش بده و من ندادم دندون پنج بالا پینش درآمد ولی دندون چهار همچنان هست اگه من دندون چهارمو ک پین هست روکش بدم از شکستگی و یا افتادنش در دراز مدت جلو گیری میشه ؟

  1. سلام وقت بخیر ، باید با پزشک خودتون مطرح کنید و درمان رو شروع کنید

 8. دندان آسیاب سمت چپ را پین گذاشتم. عفونت کرد. . آنتی بیوتیک خوردم . متورم شد ودوباره عفونت کرد. پزشک پین را دراورد و در کانال دیگر دندان گذاشت. دوباره متورم شده انگار جوش زده.و درد می کند. درمانش چیست

  1. سلام وقت بخیر شما باید مجدد توسط دکتر دیگه ای ویزیت بشید و احتمال این هست که عصب کشی درست انجام نشده باشه (ولی باید ویزیت بشیبد) میتونید توسط پزشکان مهراز به طور رایگان ویزیت بشید

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.