تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی در چیست؟

تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی

تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی

تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی : دندانپزشکی زیبایی (Cosmetic Dentistry) اصطلاحی است. که دندانپزشکان برای توصیف درمان‌های دندانپزشکی که به زیبایی ظاهری دندان‌ها و لبخند می‌پردازد استفاده می‌کنند. درمان‌های دندانپزشکی زیبایی غالباً غیر ضروری و اختیاری هستند. اما طیف گسترده ‌ای از فواید سلامتی را در بر می‌گیرند. برای مثال بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی منجر به افزایش استحکام و مقاومت دندان و سهولت بهداشت دهان می‌شوند.. و اعتماد به ‌نفس فرد را افزایش می‌دهند.

کاهش هزینه بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان با مهراز کارت

سفید شدن دندان های زرد در یک روز چگونه است؟

تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی: دندان‌پزشک عمومی اصطلاحی است که برای درمان‌های متداول دندانپزشکی مانند جرم گیری، پر کردن دندان، کشیدن دندان، عصب‌ کشی و درمان‌های مشابه دیگر که جهت حفظ سلامت دهان و یا برطرف کردن بیماری‌های دهان و دندان انجام می‌شود، به کار می‌رود. همه متخصصان دهان و دندان تحصیلات دندانپزشکی عمومی را پشت سر گذاشته ‌اند.

جهت تهیه بیمه دندانپزشکی با مهرازکارت همراه شوید.

پیشرفت ها و دستاوردهای درمان‌های زیبایی دندان

در زمینه دندانپزشکی زیبایی پیشرفت زیادی حاصل شده است. و درمان‌ها سریع تر، مؤثرتر و در بیشتر موارد آسان‌تر و کم درد تر شده ‌اند. با ورود تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید مانند لیزر به دنیای دندانپزشکی بسیاری از درمان‌های زیبایی مانند جرمگیری دندان و سفید کردن دندان‌ها و اصلاح لبخند لثه ای بدون درد و نیاز به بی ‌حسی انجام می‌شود. برای درمان‌های پیچیده ‌تر مانند کاشت ایمپلنت دندان نیز می‌توان از لیزر برای برش‌ها استفاده کرد. به این ترتیب درمان هم برای بیمار و هم برای پزشک تسهیل می‌شود.

همه چیز درباره انواع روکش دندان را بدانید

مطالعه درباره جرمگیری دندان و آموزش جرمگیری دندان خانگی

افزایش اعتماد به ‌نفس و زیبایی لبخند

اگر چه درمان‌های زیبایی لبخند مستقیماً به سلامتی مرتبط نیستند. اما در واقع با بهبود اعتماد به ‌نفس و بهبود کیفیت زندگی فردی و اجتماعی افراد، سلامت روانی و فیزیکی افراد را بهبود می‌بخشد. هنگامی که با دیگران صحبت میکنید لبخند تاثیر زیادی بر جذابیت چهره تان می‌گذارد. هر قدر چهره بی ‌نقص و زیبا داشته باشید. اگر دندان‌هایتان کج و جلوزده، زرد و یا لب پر باشد تمامی چهره را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در دندانپزشکی زیبایی مشکلاتی مانند لبخند لثه ای، زردی و بد رنگی دندانها، فاصله بین دندان‌ها، کجی و انحراف دندان‌ها، بد شکلی لبه های دندان، لب پر شدگی و ترک‌ خوردگی، هم‌ تراز نبودن دندان‌ها، ساییدگی و کوتاه بودن دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌ها، بزرگ بودن بیش از حد اندازه دندان‌ها و مشکلات دیگر اصلاح می‌شود.

جهت مشاهده هزینه کامپوزیت دندان کلیک کنید

مراجعه به دندانپزشکی کودکان ارزان

انواع درمان‌های زیبایی لبخند

در این قسمت با انواع شیوه درمان اشنا میشویم:

سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ

بلیچینگ یک درمان متداول و بسیار محبوب است. که در طی آن دندان‌هایی که دچار لک و تغییر رنگ شده اند، سفید می‌شوند. سفید کردن دندان‌ها یک فرایند شیمیایی است که در آن از عامل سفید کننده یا بلیچ استفاده می‌شود. تا لکه ها و زردی دندانها برطرف شود.

به طور کلی در اثر عوامل مختلف دندان‌ها و به‌ویژه مینای دندان، زرد، قهوه ای، سیاه یا لکه لکه می‌شوند. علت زردی دندان‌ها ممکن است مصرف برخی داروها، خوراکی‌های پر رنگدانه مانند قهوه و چای، مصرف سیگار و سایر دخانیات، مصرف بیش از حد فلوراید (فلوروز)، وراثت، افزایش سن، آسیب ‌دیدگی دندان و یا جرم و پلاک باشد.

بلیچینگ ممکن است در مطب دندانپزشکی انجام شده. و یا با استفاده از محصولات خانگی بدون نسخه در منزل انجام شود. و یا تحت نظر دندانپزشک محصولات قوی‌تری در خانه مورد استفاده قرار بگیرد.

آموزش سریع ترین روش سفید کردن دندان در خانه

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

سفید کردن دندان ها در منزل

اگر چه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در خانه دندان‌هایشان را سفید کنند. اما از آنجایی ‌که موادی با قدرت کمتر استفاده می‌شود. باید به مدت طولانی درمان‌های سفید کننده خانگی را انجام دهید در حالی که در مطب دندانپزشکی تنها ظرف یک جلسه ۴۵ دقیقه ای با استفاده از محصولات بلیچینگ قوی تحت نظر دندانپزشک دندان‌هایتان سفید و درخشان می‌شود.

معمولاً پیش از سفید کردن دندان‌ها باید جرم گیری انجام شود تا جرم و رسوب چسبیده به سطح دندان زدوده شود. در اینجاست که تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی محسوس است.

برای سفید کردن دندان‌ها در مطب، از روش ژل و تری استفاده میشود که در آن تری با ژل سفید کننده قدرتمندی پر شده و دندانها را احاطه میکند. ژل طی مدت زمان مشخصی در تماس با دندانها می ماند و سپس شسته میشود.
سفید کردن دندان‌ها با محصولات خانگی معمولاً دو تا چهار هفته زمان می‌برد. زمان دقیق آن بستگی به تیرگی دندان و میزان سفیدی مورد نظر شما دارد.

کاهش هزینه ایمپلنت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز کارت …

باندینگ کامپوزیت

یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی لبخند در دندان پزشکی زیبلیی، باندینگ کامپوزیت است. باندینگ مواد هم رنگ دندان است که برای پر کردن فاصله ‌ها و درزها و یا تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود. برای باندینگ تنها به یک جلسه درمانی نیاز است و تأثیر آن تا چندین سال باقی می‌ماند. با این حال باندینگ در مقایسه با انواع دیگر ترمیم، در مقابل تغییر رنگ و لک و یا لب پر شدگی و شکستگی آسیب ‌پذیرتر است.

هنگامی که دندان‌ها لب پر شده و یا کمی دچار پوسیدگی می‌شوند می‌توان با استفاده از رزین کامپوزیت آنها را ترمیم نمود. همچنین می‌توان از باندینگ عنوان پر کننده هم رنگ دندان برای پوسیدگی‌های کوچک استفاده کرد. از باندینگ برای بستن فاصله بین دندان‌ها و به ویژه دندانهای جلویی نیز استفاده می‌شود. در صورتی که دندان دچار تغییر رنگ و لک شده باشد و یا لبه ‌های آن بد شکل باشند یا کمی کوتاه شده باشد، می‌توان آن را با کمک باندینگ کامپوزیت ترمیم نمود.

جهت مشاهده هزینه عصب کشی و پر کردن دندان کلیک کنید.

لمینت یا ونیر

لمینت یا ونیر دندان پوسته نازکی از جنس پلاستیک یا پورسلین (سرامیک) است که بر روی سطح جلوی دندان چسبانده می‌شود تا رنگ و شکل دندان را بهبود بخشد. لمینت برای اصلاح مشکلاتی مانند هم‌تراز نبودن دندان‌ها، بد شکلی، کوتاهی ، کجی، لب پر شدگی، ترک‌ خوردگی، شکستگی، بد رنگی و فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود.

برای لمینت کردن دندان تنها کمی ماده بی ‌حسی لازم است چرا که باید دندان کمی تراشیده شود. گاهی اوقات نیز نیاز به بی ‌حسی نمی‌باشد. لمینت در شرایطی استفاده می‌شود که به دنبال روش ماندگارتر از باندینگ هستید یا مشکلات دندانی کمی شدیدتر از حالتی است که بتوان با کمک باندینگ آن را اصلاح نمود. با این حال توجه داشته باشید باندینگ غیر تهاجمی محسوب می‌شود در حالی که برای لمینت کردن دندان باید اندکی دندان تراشیده شود. همچنین هزینه لمینت بیشتر از باندینگ است. لمینت روشی کم تهاجمی تر از روکش دندان به شمار می‌آید و از آن ارزان‌تر است.

برای لمینت کردن دندان ابتدا باید از دندان‌ها قالب ‌گیری شود و براساس آن در لابراتوار دندانپزشکی پوسته ونیر ساخته می‌شود. پس از آن مجدداً به دندانپزشک مراجعه می‌کنید تا پوسته ونیر بر روی دندان چسبانده شود. برای چسباندن آن از چسب مخصوص دندانپزشکی استفاده می‌شود. سپس با تاباندن نور مخصوصی چسب فعال و سخت میشود و لمینت محکم می‌شود. لمینت در مقابل تغییر رنگ و لکه بسیار مقاوم است.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

سفید شدن دندان ها با لامینت چگونه انجام میشود؟

روکش دندان

روکش در واقع تاج مصنوعی است که بر روی دندان قرار گرفته و کاملاً آن را احاطه می‌کند به طوری که دیگر هیچ بخشی از دندان طبیعی را نمی‌توانید ببینید. روکش دندان علاوه بر این که در تمامی موارد گفته شده برای باندینگ و لمینت ممکن است استفاده شود، به عنوان دندان مصنوعی برای ایمپلنت و بریج نیز استفاده می‌شود. طول عمر روکش دندان از هر دو گزینه قبلی بیشتر است اما هزینه آن نیز بالاتر است. از روکش دندان برای تقویت و محافظت و ساختار دندان آسیب دیده پس از عصب‌ کشی نیز استفاده می‌شود.

انواع مختلف روکش دندان وجود دارد که بسته به شرایط و اولویت‌ها نوع آن انتخاب شود.

آشنایی با مزایا و معایب کشیدن دندان با کاهش هزینه 50% مهراز کارت

کانتورینگ و تغییر شکل

کانتورینگ و تغییر شکل دندان برای اصلاح کجی و انحراف دندان‌ها ، هم‌پوشانی دندان‌ها، لب پر شدگی و یا بد شکلی و نامنظم بودن سطح یا لبه‌ های دندان انجام می‌شود. همچنین از این روش برای اصلاح ابعاد دندان (در مواردی که در آن بیش از اندازه بلند است)، شکل و موقعیت آن نیز استفاده می‌شود. برای اصلاح مشکلات جزئی بایت می‌توان از کانتورینگ بهره برد. در بسیاری از موارد کانتورینگ و تغییر شکل دندان همراه با باندینگ انجام می‌شود.

افرادی که دندان‌های سالم و لبخند خوبی دارند اما نیاز به تغییرات جزیی در دندان‌ها و لبخند خود دارند می‌توانند از این درمان بهره ببرند. برای ارزیابی اندازه و موقعیت پالپ هر دندان باید عکس پرتوی ایکس گرفته شود تا اطمینان حاصل شود استخوان کافی بین دندان‌ها وجود دارد تا آنها را پشتیبانی نماید.

آیا جرمگیری دندان عوارض دارد؟ معایب جرمگیری دندان چیست؟

ایمپلنت دندان (با توجه به تفاوت دندانپزشکی زیبایی و عمومی باید توسط متخصص انجام شود)

یک از روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته که از نظر زیبایی و همچنین عملکرد بهترین روش است، ایمپلنت دندان می‌باشد.

جهت مشاهده تعرفه دندانپزشکی اینجا کلیک کنید.

کدام درمان زیبایی لبخند برای من مناسب است؟

پاسخ این سوال بستگی به وضعیت لبخند شما دارد. وضعیت دندان‌ها، اولویت‌ها و نتایجی که شما انتظار دارید تعیین‌ کننده بهترین روش درمانی می‌باشد. هر درمان زیبایی که مد نظر دارید باید تمامی جوانب آن از جمله طول عمر، میزان تهاجمی بودن، برگشت پذیری، هزینه، تأثیر آن بر زیبایی لبخند، طول مدت درمان و مجموع درمان‌هایی که نیاز دارید را در نظر بگیرید. باید انتظارات واقع ‌بینانه از نتایج درمان داشته باشید.

همچنین باید دستورالعمل دندانپزشک را رعایت کنید تا به نتایج مطلوبی دست یافته و طول عمر درمان افزایش پیدا کند. همچنین می توانید سوال خود را در صفحه پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا توسط متخصص مربوطه به آن پاسخ داده شود.

آشنایی با معایب بلیچینگ دندان

***جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی ارزان با مشاورین مهراز کارت همراه شوید***

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام برای لیزر اگر کلینکی های تحت نظرتون تخفیف ویژه بزارن چجوری میشه فهمید ؟

   • admin
   • مهر ۹, ۱۴۰۰

   با سلام تمامی کلینیک‌های لیزر تحت قرارداد مهراز از 30% تخفیف برخوردار هستند.

 2. سلام اگر بخواهیم از مهراز استفاده کنیم سقف و محدودیت میزارید؟

  1. با سلام مهراز کارت بدون هیچ سقف و محدودیتی تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی رو با کاهش هزینه 30% تا 50% پوشش میده. https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 3. تعرفه کامپوزیت چقدره؟

  1. با سلام انواع کامپوزیت دندان با مهراز کارت با کاهش هزینه 50% ارائه میشه خدمتتون. https://mehrazcard.com/cost-of-dental-composite/

 4. سلام خدمات شما فقط شامل زیبایی دندان میشه؟

  1. با سلام مهراز کارت تمامی خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی رو 30% تا 50% کاهش میده براتون :) https://mehrazcard.com/treatment-expenses/

 5. مطلب مفیدی بود ممنون

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.