روکش زیبایی ونیر کامپوزیت

روکش-زیبایی-ونیر-کامپوزیت

امروزه یکی از متداول ترین روش هایی که برای داشتن لبخندی زیبا به کار می‌رود، روکش زیبایی ونیر کامپوزیت دندان ها است، این کار جلوه ظاهری دندان و لبخند فرد را بسیار زیباتر می سازد.

روکش زیبایی ونیر کامپوزیت چیست؟

یکی از انواع مختلفی که روکش ها دارند، روکش زیبایی ونیر کامپوزیت است. در این مطلب به بررسی ونیر کامپوزیت، یکی از روش های طرح لبخند می پردازیم.

همچنین مطالعه نمایید : متخصص پروتز دندان در تهران

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت روشی اصلاحی و زیبایی محسوب می‌شود. ونیر کامپوزیت در واقع یک ترکیب خمیری شکل، نازک و همرنگ دندان است. در این روش درمان، بعد از تمیز کردن سطح بیرونی دندان، کامپوزیت با کمک برس به صورت لایه لایه روی سطح خارجی دندان قرار گرفته و فرم داده می شود.

همچنین مطالعه نمایید : دندانپزشک زیبایی خوب در تهران

سپس توسط دستگاه لایت کیور با تابش نور چسبانده و سخت می شود. بعد از سفت شدن آن، با پولیش دادن به شکل مناسب در می آید تا در دهان راحت قرار بگیرد و دندان های دیگر را اذیت نکند. در انتها به صورت یک لایه نازک روی سطح بیرونی دندان قرار می گیرد تا شکل، فرم و رنگ دندان را اصلاح کند.

مزیت استفاده از ونیر کامپوزیت

کامپوزیت تنها سطح جلوی دندان ها را پوشش می دهد و به دلیل تراش کمتری که بر روی دندان اعمال می کند، دندان بیشتر سالم می ماند. از این رو هزینه کمتری برای بیمار به همراه دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این روش دارای ماندگاری طولانی مدت است.

همچنین مطالعه نمایید : سفید کردن دندان در تهران

از ویژگی های مهم ونیرکامپوزیت نازک بودن و همچنین آماده شدن آن در مدت زمان کوتاه است. در مواقعی که دندان‌های بیمار پوسیدگی نداشته باشند، ونیر کامپوزیت در عرض یک یا دو جلسه انجام می شود. از مزایای دیگر ونیر کامپوزیت تنوع رنگی است که در این روش وجود دارد و بیمار می‌تواند مناسب‌ترین رنگ را نسبت به دندان های خود انتخاب کند. این ویژگی ها باعث محبوب شدن ونیرکامپوزیت شده است.

 موارد کاربرد ونیر کامپوزیت

  •  بیمارانی که به دلایل مختلف قادر به انجام درمان های ارتودنسی نمی باشند (مانند سن بالا، محدودیت شغلی و زمانی، سابقه برگشت دندان ها بعد از ارتودنسی، خفیف بودن درصد ناهنجاری دندانی چند دندان به صورتی که لزومی به درمان ارتودنسی نباشد)
  • بیمارانی که دندان های ردیف و مرتبی دارند (حتی بعد از ارتودنسی) ولی عدم تناسب در سایز یا فرم یا رنگ دندان ها منجر به نامتناسب شدن طرح لبخند بیمار می شود.
  • بیمارانی که دندان های بسیار تیره دارند و به دلایل مختلف روش های بلیچینگ (سفید کردن دندان) بر روی آنها موثر نبوده و رنگ دندان روشن نمی شود.

همچنین مطالعه نمایید : جرمگیری دندان در تهران

درمان ونیر کامپوزیت چقدر زمان لازم دارد و طی چند جلسه انجام می شود؟

معمولا درمان ونیر کامپوزیت بر روی ۱۶ دندان جلویی فک بالا و پایین انجام می شود. درمان ونیر کامپوزیت معمولا نیاز به دو جلسه مراجعه دارد. جلسه اول برای اصلاح طرح لبخند فک بالا و جلسه دوم نیز برای اصلاح طرح لبخند فک پایین است.

طول عمر ونیر کامپوزیت چقدر است؟

ماندگاری ونیر کامپوزیت به رعایت بهداشت از سوی فرد و میزان مراقبت مناسب از دندان بستگی دارد و نمی توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد. ولی می توان گفت که اگر کار درست انجام شود و بیمار نیز نگهداری مناسبی از آن داشته باشد، جزء یکی از بادوام ترین درمان های دندانپزشکی محسوب می شود.

درصورت بروز مشکل برای دندان ونیر کامپوزیت شده چه کار می توان کرد؟

در صورت بروز پوسیدگی دندانی که ونیر شده، می توان از سطح پشتی دندان به آن دسترسی داشت و دندان را ترمیم و یا درمان کرد. نیازی نیست که ونیر کامپوزیت از سطح دندان برداشته شود یا به آن آسیب برسد. در صورت بروز مشکل برای خود ونیر کامپوزیت مثل شکستگی و یا لب پریدگی، می توان آن را ترمیم کرد و معمولا نیازی به تعویض نیست.

ونیرکامپوزیت دندان با بیمه دندانپزشکی سال ۹۹

ونیرکامپوزیت دندان با کارت تخفیف دندانپزشکی سال ۹۹

هزینه ونیرکامپوزیت (هر واحد) ... با مهراز کارت ۴۵۰/۰۰۰ تومان

هنوز نظری ثبت نشده.