انواع جراحی دندان

انواع جراحی دندان

انواع جراحی دندان

کشیدن دندان عادی یا نهفته گاهی اوقات با جراحی انجام می شود.جراحی ها با بی حسی و در مطب دندان پزشکی و یا در اتاق عمل صورت می گیرد. تمامی دندان پزشکانی که دارای مدرک جراح دندان پزشکی هستند مجازند تا انواع جراحی دندان ها را انجام دهند.

با داشتن بیمه دندانپزشکی میتوانید هزینه دندانپزشکی درمانی و زیبایی خود را تا 50% کاهش دهید …

از جراحی لثه تحلیل رفته چه میدانید؟

جراحی فک و صورت

این نوع جراحی ها در اتاق عمل و با بیهوشی انجام می شود. این نوع عمل ها را متخصصان دندان پزشک فک و صورت انجام می دهند.

جراحی ریشه دندان

این نوع عمل جراحی زمانی انجام می شود که درمان ریشه دندان به خوبی انجام نشده باشد. همچنین مواقعی که نوک ریشه دندان کیست و یا ابسه شده باشد. این نوع جراحی در حوزه تخصص دندان پزشکانی که متخصص ریشه اندو هستند می باشند. به این دندان پزشکان اندودنتیست هستند. ولی بعضی از دندان پزشکان با تجربه آن را انجام می دهند.

قیمت جراحی دندان به چه مواردی بستگی دارد؟

جراحی لثه

یکی از انواع جراحی ها دندان جراحی لثه است. اصلاح مشکلات لثه و بافت نگهدارنده ریشه دندان در تخصص پریو است. متخصصان لثه یا همان پریو که با آنها پریودنتیست می گویند. این نوع جراحی ها را انجام می دهند. البته برخی از جراحان ماهر نیز این نوع جراحی را نیز می توانند انجام دهند.

جراحی لثه برای روکش چگونه انجام میشود؟

انواع جراحی دندان

انواع جراحی دندان

جراحی دهان و دندان کودک

از دیگر انواع جراحی های دندان و دهان مربوط با کودکان است. به طور معمول تمامی جراحی های دندان پزشکی کودکان را دندان پزشکان متخصص اطفال که به آنها پدودنتیست می گویند انجام می شود.

جراحی دندان عقل با داشتن مهراز کارت چگونه است؟

همه چیز درباره روکش دندان را بدانید …

جراحی اندودونتیک

این نوع جراحی که برای درمان ریشه و یا همان پالپ دندان استدارای انواع مختلفی است که بیان می کنیم:

روت کانال تراپی :

درمان ریشه دندان که همان عصب کشی دندان استدر دندان پزشکی به روت کانال تراپی نامیده می شود. عصب کشی دندان که شامل برداشتن پالپ یا عصب دندان می باشد زمانی انجام می شود که این قسمت دچار آسیب های عفونتی شده باشد. و در اثر عفونت درمانی به جز کشیدن آن وجود ندارد. در  این روش دندان پزشک جراح ریشه دندان را از زیر تاج دندان خارج می کند. درد دندان برای همیشه برای دندانی عصب کشی شده از بین می رود.
در این روش جراح دندان پزشک دندان پوسیده و عفونی را با ابزرا دندانپزشکی سوراخ می کندتا به پالپ دندان که همان قست نرم دندان است و ریشه دندان دسترسی داشته باشد. آین قسمت را کاملا خارج کرده و پاکسازی می کند. پس از آن داخل ریشه و کانال دندان را از یک ماده بی اثر پر می کند. در مرحله بعدی یک تاج روی دندان قرار می دهد. تا ظاهر دندان بازسازی و ترمیم شود.

روش های تسکین درد جراحی دندان چیست؟

نرخ کشیدن دندان با بیمه دندانپزشکی مهراز

پالپوتومی :

بریا عصب کشی دندان های شیری از روش پالپوتومی استفاده می شود. در این روش که فقط برای درمان دندان درد کودکان و پوسیدگی دندان کودکان می باشد ریشه عفونی شده فقط در قسمت تاج دندان برداشته می شود. یعنی دندان پزشک فقط بخش عفونی پالپ را برمیدارد و دیگر قسمت ها را دستکاری نمیکند تا کودک به عصب کشی کامل نیازی نذاشته باشد.
این روش دارای مزیت هایی می باشد. زیرا با این روش دندان هنوز زنده است و مواد مغذی را از خون دریافت می کند. سرما و گرما را حس کرده و به حیات خود ادامه می دهد. مقاومت این دندان نسبت به دندان عصب کشی کامل ، بیشتر است و احتمال شکستن و ترک خوردگی در آن نیز کمتر است. این روش فقط زمانی انجام می شود که عفونت ریشه فقط در قسمت تاج دندان باشد. اگر پوسیدگی زیاد باشد این روش استفاده نمی شود.

انواع روش های جراحی دندان پوسیده چگونه است؟

آشنایی با عوارض جراحی دندان … عمل جراحی دندان کودکان با کاهش هزینه مهراز کارت

آپیکوکتومی

این نوع عمل برای نوک ریشه دندان می باشد که اصطلاحا به ان آپیکال نیز گفته می شود. در این روش مانند روش روت کانال تراپی ، قرار دادن مواد بی اثر و تاج دندان برای درمان کافی نیست. این نوع جراحی زمانی انجام می شود که پوسیدگی دندان بسیار زیاد بوده و عفونت و التهاب به نوک ریشه دندان رسیده است. در این روش تمامی انتهای ریشه دندان و نیز قسمتی از بافت های اطراف آن از داخل لثه نیز برداشته می شود.

دندان پزشک بعد از برداشتن نوک ریشه حفره به وجود آمده در داخل دندان را با مواد سازگار با بدن انسان پر می کنند. ولی اگر مقدار پوسیدگی به قدری باشد که این نوع عمل نیز قابل انجام نباشد دندان پزشک مجبور به کشیدن دندان می شود.

کشیدن دندان عقل با کاهش هزینه 50% با کارت تخفیف دندانپزشکی مهراز

فوق تخصص دندانپزشکی کودکان در کدام مرکز فعالیت دارد؟

جراحی های زیبایی دندانپزشکی

بعضی از این جراحی ها به متخصصین لثه مربوط می شود. و بعضی دیگر در قسمت فک و بینی می باشد را متخصصان جراحی فک و صورت انجام می دهند.

جراحی فک و صورت طیف گسترده ای از بیماری ها و همچنین عیوب و صدمه هایی که به فک و صورت و گردن وارد می آید را اصلاح و درمان می کند. از رایج ترین کارها در جراحی خارج کردن دندان می باشد. گاهی اوقات بعد از کشیدن دندان، ریشه آن در فک باقی می ماند که با جراحی و با برداشتن استخوان و بخیه همراه می باشد. در برخی از افراد دندان عقل و نیش به صورت پنهان در فک مانده اند.
که فقط با جراحی خارج می شود. این نوع جراحی معمولا با درد و متورم شدن محل جراحی همراه است. بعد از جراحی مصرف مسکن و همچنین آنتی بیوتیک برای کاهش و التهاب و درد بعد از عمل را کاهش می دهد.

جراحی دندان برای کشیدن چگونه انجام میشود؟

آیا جراحی لثه درد دارد ؟ جراحی و کشیدن ریشه دندان شکسته توسط متخصص

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان

1- گاز استریلی که بعد از جراحی روی محل گذاشته می شود. باید به مدت 2 ساعت با فشار روی زخم باقی بماند و اصلا آن را جابجا نکنید.
2- از بیرون ریختن اب دهان تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان پرهیز کنید.
3- تا 24 ساعت بعد از جراحی از خوردن و نوشیدنی های گرم و سفت پرهیز نمایید.
4- حداقل به مدت 5 روز از سیگار کشیدن پرهیز کنید.
5- بعد از 24 ساعت با دهان شویه و آب ولرم و مسواک زدن آرام دهان و دندان ها را شستشو دهید.
6- در صورت وجود درد زیاد و یا خونریزی تا چند روز بعد از کشیدن دندان با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه مطالب مرتبط:

آیا کشیدن ریشه دندان در خانه امکان پذیر است؟

مطالعه توصیه بعد از جراحی دندان ضروری است!

آموزش مراقبت بعد از پر کردن دندان

مطالعه درباره جراحی کشیدن دندان با بیمه دندانپزشکی

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. پزشکای کودکانتون واقعا خوبه؟

  1. با سلام از بابت تخصص و تبحر دندانپزشک کودکان اصلا نگران نباشید چون این پزشکان علاوه بر دندانپزشکی از نظر روانشناسی هم تبحر خاصی در برخورد با کودکان دارن.

 2. جراحی دندان عقل با بیهوشی هم دارید؟

  1. با سلام جراحی دندان عقل با بی حسی موضعی انجام میشه.

 3. جراحی فک هم دارید؟

  1. با سلام در مراکز درمانی مهراز کارت متخصص فک برای جراحی های تخصصی دندان هستن ولی جراحی فک فعلا انجام نمیشه.

 4. سلام میتونیم با مهراز کارت همه ی مراکز مراجعه کنیم؟

  1. با سلام با داشتن مهراز کارت لازمه به مراکز طرف قرارداد مراجعه کنید. لیست مراکز درمانی و زیبایی مهراز کارت خدمت شما: https://mehrazcard.com/treatment-centers/

 5. جراحی دندان با ریشه هم دارید؟

  1. با سلام بله، اگر ریشه دندان داخل فک باقی مونده باشه میتونید با داشتن مهراز کارت با کاهش هزینه 50% جراحی انجام بدید و خارجش کنید. https://mehrazcard.com/cost-of-specialized-dental-surgery/

 6. سلام کارت مهراز چند سال اعتبار داره؟

  1. با سلام مهراز کارت اعتبار یک ساله داره اما در صورت تمایل بعد از پایان اعتبار میتونید با یک سوم هزینه اولیه تمدید انجام بدید.

 7. سلام جراحی لثه هم انجام میدید

  1. با سلام بله. جراحی لثه با داشتن مهراز کارت با کاهش هزینه 50% انجام میشه براتون.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.

دریافت مشاوره رایگان درمانی

.