متخصص پروتز دندان در تهران

متخصص پروتز دندان در تهران

متخصص پروتز دندان در تهران کیست و چه وظایفی دارد؟ ​پروستودنتیست در زمینه آماده ‌سازی و ساخت انواع ترمیم‌های جایگزین دندان و سایر پروتزهای مصنوعی از جمله دندان مصنوعی، بریج، ایمپلنت و روکش تخصص دارد. متخصص پروتز دندان، آموزش ویژه ای در زمینه روش‌های جایگزینی ساختارهای از دست رفته فرد، کردن، دهان و صورت می‌بینند. این متخصصان دندانپزشکی در زمینه مواد دندانپزشکی تخصص داشته و اغلب از محصولات بسیار اختصاصی برای ساخت روکش و دندان مصنوعی بهره می‌گیرند.

در این مقاله قصد داریم شما را با متخصص پروتز دندان در تهران و نحوه کار متخصص پروتز دندان آشنا سازیم، لطفا تا پایان این مقاله با تیم مهراز کارت همراه باشید...
پروتز دندان یک رشته می باشد که در دانشگاه تدریس می شود. در ادامه مروری بر رشته پروتز دندان می نماییم:

رشته پروتز دندان

متخصص پروتز دندان در تهران گرایشی ار مراقبت دندانی است که به جایگزینی و بازگردانی دندان ها می پردازد. متخصص این رشته به طور مخصوصی در زمینه درمان مشکلات فک یا دندان های از دست رفته مهارت دارد. هنگامی که افراد به دندان مصنوعی نیاز داشته باشند یا بخواهند جای خالی یک دندان را توسط پروتز دندانی پر کنند، باید به یک متخصص پروتز دندان مراجعه فرمایند.

رشته پروتز دندان در دانشگاه

رشته پروتز دندان در دانشگاه

متخصصان پروتز دندان با ظاهر و عملکرد دندان و لثه سر و کار دارند. متخصص پروتز دندان در تهران به علاوه رفع کردن مشکلات عملکردی دندان ها، می توانند از طبیعی و جذاب بودن آن ها نیز اطمینان حاصل نمایند. همچنین در جراحی های دندانی بزرگ معمولاً یک متخصص پروتز دندان حضور دارد.

متخصص پروتز دندان در تهران یک دوره ۴ ساله تحصیلات را در دانشکده دندانپزشکی می گذراند تا به یک دکتر جراح دندانپزشک یا دکتر دندانپزشک تبدیل شود. بعد از اخذ یکی از این مدارک تحصیلی، دندانپزشک برای تبدیل شدن به یک متخصص پروتز دندان یک دوره تحصیلی ۳ ساله را می گذراند. این دوره مانند دوره رزیدنتی در رشته پزشکی می باشد که در آن پزشک تخصص مربوطه را کسب می کند.

کار متخصص پروتز دندان در تهران چیست؟

معمولاً به هر بخش جانشین شونده به جای عضو اصلی که به هر دلیل از دست رفته باشد، اصطلاحاً پروتز یا ساخته مصنوعی می گویند. در اطراف دهان نیز با حذف هر دندان، اگر چه دندانپزشک به جایگزینی دندان از دست رفته اقدام نماید، متخصص پروتز دندان در تهران به نصب پروتز های دندانی اقدام می نماید.

پروتز های دندانی به دو نوع تقسیم می شوند، این دو دسته عبارتند از متحرک و ثابت دسته بندی می شوند. هر هنگام پروتز توسط بیمار بتواند در دهان گذاشته و یا برداشته شود، به این عبارت است که پروتز دندانی متحرک انجام شده است، مانند دست دندان برای بیماران کاملاً بی دندان و یا پروتز های فلزی یا آکریلی که بیمار در آن ها چند دندان را نداشته و دندانپزشک روی یک پایه آکریلی یا فلزی دندان های از دست رفته را جایگزین می نماید.

اما اگر پروتز طوری ساخته شود که دندانپزشک آن را روی دندان و یا تعدادی از دندان ها به طور دائم بچسباند، به این پروتز های دندانی، پروتز دندان ثابت می گویند، زیرا بیمار قادر به برداشتن و گذاشتن آن ها می نمی باشد.

کار متخصص پروتز دندان در تهران چیست؟

کار متخصص پروتز دندان در تهران چیست؟

دندانپزشک با متخصص پروتز دندان چه تفاوتی دارد؟

دندان پزشکان عمومی در حوزه تمام مراقبت های دندانی متداول و فرایند های دندانی جزئی از قبیل پر کردن دندان مهارت یافته اند. برخی دندان پزشکان عمومی در فرایند هایی به خصوص آموزش های بیشتری دیده اند. اما متخصص پروتز دندان در تهران افرادی هستند که در حوزه جایگزینی و ترمیم دندان ها و انواع پروتز دندان که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم، آموزش های تخصصی بسیاری دیده اند.

در هنگام نیاز به جایگزینی دندان یا انجام جراحی دهان، مشاوره گرفتن از یک متخصص پروتز دندان در تهران و انجام شدن فرایند درمانی توسط متخصص پروتز دندان باعث می شود تا بیمار درمانی موثر، با کیفیت و متناسب با نیاز های خود دریافت کند. چنین درمانی نتایجی بلند مدت داشته و لبخندی زیبا را به فرد هدیه می دهد.

اصلی ترین تفاوت بین متخصص پروتز دندان در تهران و دندان پزشک عمومی عبارت است از: متخصص پروتز دندان با جایگزینی دندان و بازگرداندن سلامت و عملکرد در تمام سطوح دهان فعالیت می کند، اما دندان پزشکان عمومی بر روی ترمیم دندان ها و اطمینان از سلامت و سالم ماندن آن ها تمرکز می کنند.

انواع پروتز دندان در تهران :

  1. ثابت
  2. متحرک

ثابت:

-پست ریختگی همراه با کور
-کراون
-کراون و بریج
-دندان مصنوعی متحرک مستقر بر ایمپلنت
-روکش ایمپلنت
-روکش های سرامیکی
-روکش های زیرکونیا

متحرک:

-دندان مصنوعی کامل، این نوع دندان مصنوعی مناسب افرادی می باشد که کلا فاقد دندان باشند.
-دندان مصنوعی پارسیل، این نوع دندان مصنوعی مخصوص بیمارانی است که تعداد زیادی از دندان هایشان را از دست داده اند.

انواع پروتز دندان

انواع پروتز دندان

نحوه کار متخصص پروتز دندان در تهران چگونه است؟

متخصص پروتز دندان در تهران فرایند هایی را طراحی و اجرا می کنند که در آن ها دندان های طبیعی به صورت کامل یا نسبی با مواد مخصوصی جایگزین می شوند، مانند کامپوزیت ونیر، روکش ها، ایمپلنت، و ... که در ادامه این مقاله به تک تک این موارد خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

کامپوزیت ونیر

این نوع کامپوزیت لایه های سرامیکی بسیار نازکی هستند که سطح جلویی دندان را می پوشاند و تغییری قابل توجه در ظاهر دندان ها به وجود می آورند. جهت جلوگیری از بزرگ به نظر رسیدن دندان قبل از اینکه ونیر به دندان متصل شود، مقداری از مینای دندان آن برداشته می شود. ونیر های با تداوم بالا می توانند در شکل و اندازه و رنگ دندان ها را تغییر داده و فواصل کوچک بین دندان ها را نیز پر کند.

مقالات پیشنهادی : بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

 

روکش ها

روکش ها پوشش های مصنوعی می باشند که تمام سطح قابل مشاهده دندان را در بالا تر از خط لثه می پوشانند. این روکش ها از جنس تمام فلز، سرامیک متصل به فلز یا تمام سرامیک می باشند. روکش ها توسط مواد سرامیکی مخصوص به دندان هایی متصل می شوند که از قبل آماده شده و شامل ریشه هایی سالم و سلامت هستند. معمولاً بعد از انجام فرانید عصب کشی یا ترمیم دندان های شکسته، ترک خورده و بد شکل به جای گذاری یک روکش نیاز است.

متخصص پروتز دندان در تهران

متخصص پروتز دندان در تهران

ایمپلنت

مواقعی که به جایگزینی کامل دندان نیاز است، ایمپلنت به عنوان بهترین روش معرفی می شود. ایمپلنت ها شامل پست هایی از جنس فلز تیتانیوم هستند که به وسیله فرایند های جراحی جزئی در استخوان فک قرار داده می شوند. پست های پیچ مانند به استخوان فک جوش خورده و برای روکش تکیه گاهی محکم به وجود می آید. ایمپلنت ها می توانند جایگزین یک یا چند دندان و یا تکیه گاه و حمایت از دیگر انواع جایگزین های دندانی به کار گرفته شوند. از جمله این ترمیم های دندانی می توان به پل های دندانی و یا دندان های مصنوعی نیز اشاره کرد.

سخن پایانی متخصص پروتز دندان در تهران

در این مقاله سعی کردیم شما را با رشته پروتز دندان و متخصص پروتز دندان در تهران و نحوه ی کار آن ها و تفاوت متخصص پروتز دندان با دندان پزشکان عمومی و انواع پروتز دندان و دندان های مصنوعی آشنا سازیم، امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید.

هنوز نظری ثبت نشده.